Anasayfa » Symantec Backup Exec 2012 Kurulumu ve Yapılandırılması – Bölüm4 – Simplified Disaster Recovery

Makaleyi Paylaş

Uncategorized

Symantec Backup Exec 2012 Kurulumu ve Yapılandırılması – Bölüm4 – Simplified Disaster Recovery

Symantec Backup Exec 2012 ile yedekleme konusunda tek çözüm olmayı hedeflemiş ve birleşmiş çözümleri ile de bunu başarmıştır. Bu çözümlerin biriside Symantec Backup Exec Simplified Disaster Recovery (SDR) dir. SDR, olası bir donanım arızasında mevcut olan yedek dosyalarımızı başka bir sunucuya donanım bağımsız olarak dönmemize olanak sağlar. Aslında biz bu işlemi İmaj Alma ve Universal Restore sözcükleri ile sıkça kullanıyoruz.

 

SDR çözümünü kullanabilmek için aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıyız.

 

· Symantec Backup Exec 2012 kullanmalıyız.

· Backup Exec Windows Agent yardımı ile yedek almalıyız.

· CD/DVD sürücüne sahip olmalıyız.

 

SDR, “önceki versiyonlar ile alınmış yedekleri kullanamamaktadır” hatırlatmasını yaptıktan sonra SDR çözümünün kullanımına bir göz atalım.

 

Backup Exec 2012 makale serisinin 3. Bölümünde Backup Joblarını oluşturmayı görmüştük. Bu oluşturmuş olduğumuz Full Backup Tasklarının selection bölümünde bulunan “Yeşil İkaz” eğer aktif durumdaysa o Task ile alınmış bir Backup dosyası, donanım bağımsız olarak başka bir sunucuda kullanılabilir anlamı taşımaktadır. Anlattığım durumu içeren bir backup dosyanızın var olduğunu düşünerek işlemlere başlıyorum.

Sponsor

 

 

image001

 

 

Yedek dosyalarımıza ulaşabilmek için öncelikli olarak SDR Bootable CD oluşturmalıyız. Bunun için Backup Exec logosuna tıklıyoruz ve Configuration and Settings menüsü içerisinden Create a Recovery Disk seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image002

 

 

Farklı bir Backup Exec sunucusunda çalışacaksak “Chose Another Backup Exec” seçeneğini seçiyoruz. Şuan öyle bir şey yapmayacağımız için Next ile ilerliyoruz.

 

 

image003

 

 

SDR base imaj dosyasının yolunu seçiyoruz. Bu dosyayı www.backupexec.com adresinden indirebilirsiniz.

 

 

image004

 

 

image005

 

 

Sunucumuzu seçiyoruz. Bu sayfada yer alan sunucular SDR çözümü ile kurtarılabilecek sunucular listesidir. Yazımızın başında belirttiğim, yeşil uyarı eğer aktif ise, bu liste Backup Exec tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bu listenin tutulduğu yer ise “C:\Program Files\Symantec\Backup Exec\sdr\Data” klasörü içerisindedir. Eğer isterseniz bu yolu “Backup Exec Settings – SDR “ menüsü içerisinden değiştirilebilirsiniz.

 

 

image006

 

 

image007

 

 

Sisteminizde bulunan Ethernet kartı ve Storage sürücülerini bu sayfada ekleyebiliriz. Fakat kişisel tavsiyem bu sürücüleri, Restore işlemi sırasında Recover CD kendi sürücüleri ile tanımadığı zaman yüklemek hata ile karşılaşma oranımızı düşürecektir.

 

 

image008

 

 

Oluşturulacak CD mize bir isim veriyoruz ve ISO dosyasının yaratılacağı alanı seçiyoruz.

 

 

image009

 

 

Zaman ve Dil ayalarını program mevcut Windows ayarlarından getirmektedir ama istersek değiştirebiliriz. Recover CD sinin, Backup Exec Server ile doğrudan iletişime geçmesini istersek Network Servislerini otomatik başlatabiliriz. Tabi bunun için ortamda DHCP sunucusunun bulunması gerekmektedir.

 

 

image010

 

 

Özet sayfasını okuyoruz ve Create Image butonu ile Bootable CD mizi yaratıyoruz.

 

 

image011

 

 

Next ile ilerliyoruz.

 

 

image012

 

 

Finish ile işlemi bitiriyoruz.

 

 

image013

 

 

Oluşan ISO kalıbımızı yazdırıyoruz ve SDR için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.

 

Senaryo gereği Mail1 sunucumuz donanım arızası sebebiyle açılmamaktadır. Sistem yöneticisi olarak, elimizde bulunan farklı model bir sunucumuz üzerine en son yedeğimizden Restore işlemi yaparak sunucumuzu yeniden hizmet verebilecek hale getiriyoruz. Bu yöntemi, ihtiyaç halinde Fizikselden – Sanal Sunucuya (P2V) geçişlerde ya da Sanal Sunucudan Fiziksel Sunuculara (V2P) geçişlerde de kullanabiliriz.

 

Yeni sunucumuzu, Bootable CD miz ile başlatıyoruz ve lisans sözleşmesini okuyup kabul ediyoruz.

 

 

image014

 

 

Backup dosyamızın konumu, Restore yapacağımız sunucuyla bir şekilde (USB Disk, Kaset Sürücüsü vb) ilişkiliyse “The data is located on devices locally atached to this computer” seçeneğini seçebiliriz. Fakat biz mevcut bir Backup Exec Server dan Restore işlemi yapacağımız için “The data is located on devices atached to a remote Backup Exec server” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

 

 

image015

 

 

Açılan pencereden Network ayarlarımızı yapıyoruz. Eğer network kartı bulunamadı hatası alırsak “Load network adapter drivers” butonu yardımıyla network kartımızın sürücülerini yükleyebiliriz.

 

 

image016

 

 

Aynı pencerede bulunan ilgili alanlara Backup Exec Sunucumuzun IP adresini ve servislerini yönetmeye yetkili kullanıcının bilgilerini giriyoruz.

 

 

image017

 

 

Backup Exec Server üzerinde bulunan, SDR backup dosyaları arasından, sunucumuzu ve dönmek istediğimiz backup dosyasını seçiyoruz.

 

 

image018

 

 

Disk ayarlarımızı yapıyoruz. Eğer hiçbir disk bulunamadı hatası alırsak “Load Storage Controller Drivers” butonu yardımıyla disk sürücülerini yükleyebiliriz.

 

 

image019

 

 

Özet sayfasını okuyarak son bir kontrol yapıyoruz ve Recover butonuna tıklıyoruz.

 

 

image020

 

 

Bootable agentın Backup Exec Server ile iletişime geçmesini bekliyoruz.

 

 

image021

 

 

Yeni sunucumuza verilerin aktarılmasını sabırla bekliyoruz. Çünkü bu süre Backup Dosyasının büyüklüğüne, Network Hızına ve yeni sunucunun disk yazma hızına göre farklılık gösterecektir.

 

 

image022

 

 

Restore işlemini ayrıca Backup Exec Server konsolunda bulunan, Backup and Restore bölümünden de takip edebiliriz.

 

 

image023

 

 

Restore işlemi bittiğinde Finish ile pencereyi kapatıyoruz ve sunucunun Restart olmasını bekliyoruz.

 

 

image024

 

 

Yeni sunucumuz açıldığında öncelikli olarak sistemde tanınmayan sürücüler var ise onları yüklüyoruz ve servis konsolundan sunucunun hizmet verdiği servislerin durumlarını kontrol ediyoruz.

 

 

image025

 

 

Geri dönülen sunucu ile Active Directory Doman i arasındaki güven ilişkisi kaybolacak kadar süre geçmiş ise, restore işlemi sonrası sunucuyu yeniden domaine alma işlemini gerçekleştirmeliyiz. Ayrıca birçok donanım bileşeni değiştiği için sunucumuz yeniden Windows Activate isteyebilir bu durum normaldir.

 

Yeni bir Backup Exec makalesinde görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın