Anasayfa » SQL Server Mobile Raporlama – Bölüm 4

Makaleyi Paylaş

SQL Server

SQL Server Mobile Raporlama – Bölüm 4

Bir önceki bölümünde Mobil Rapor için veri kaynağı oluşturarak, bağlanacağımız Sql Server ve veri tabanı bağlantılarını yapmıştık. Bu veri kaynağını daha sonra, veri seti oluştururken kullanmıştık. Veri setini de Report Builder programı ile sorgumuzu oluşturmuştuk. Report Portal’a veri kaynağını ve veri setini yüklemiştik. Report Portal’a yüklenmeyen veri kaynağı ve veri seti, mobil raporlama yaparken karşımıza çıkmayacaktır. Bu yüzden Report Portal’a veri setlerini önceden hazırlayıp yüklememiz gerekmektedir.

Verilerimiz hazır olduğuna göre, mobil raporda görsellerimizi hazırlamaya başlayabiliriz. Report Portal üzerinde + New butonu ile Mobile Report’a tıklıyoruz. Boş olarak açılan mobile reportumuzda Data sekmesine gelerek, sağ tarafta bulunan Add Data butonuna tıklıyoruz.

clip_image002[7]

SSMR – 1

Add Data penceresinde karşımıza iki seçenek geliyor Excel veya Report Server’dan data çekebilme seçenekleri bulunmaktadır.

Sponsor

clip_image004[7]

SSMR – 2

Report Server ile devam ediyoruz.

Kuruluşunuzda birden fazla Report Server olabilir. Bu ekrandan hangi Report Server’dan rapor yapacaksınız seçim yapmanız gerekiyor.

clip_image006[7]

SSMR – 3

Sonraki ekranda karşımıza Veri Setleri geliyor, bu makale için bir tane veri seti oluşturduğumdan şu an sadece Satis Veri Seti karşımıza çıkıyor. Rapor yaptıkça buradaki Veri setleri de artacaktır.

clip_image008[7]

SSMR – 4

Bu ekranda çıkan veri setlerini Paginated yani Sayfa raporlar ile karıştırmayınız. Veri setlerini ham veri olarak da düşünebilirsiniz, içerisinde sadece verilerin olduğu listeler de diyebiliriz.

clip_image010[7]

SSMR – 5

Veri setimizdeki verileri mobil rapordaki data alanımıza eklenmiş oldu. Birden çok veri seti ekleyebiliriz. Mobil rapor içerisinde birden çok veri setinden gelen veriler ile de mobil rapor çalışabilmektedir.

Veriler geldiğine göre rapora görsel kontroller ekleyebiliriz. Görsel grafikleri eklerken de veri setinin içindeki alanlara dikkat etmek gerekiyor. Date time alanı olmayan bir veri setine zaman ile ilgili görsel eklemek doğru olmaz.

İlk olarak Layout sekmesine geliyoruz, sol menüden Time Navigator ekliyoruz.

clip_image012[7]

SSMR – 6

Time navigatör otomatik olarak date time alanı algılamaktadır. Varsayılan olarak içerisinde 5 adet tarih grafiği vardır, bunlar;

Tüm tarihler

Son 6 ay

Geçen yıl

Son Üç aylık dönem

Yıl bazında özet

Bu alanların sığması için, 6 kolon ve 2 satır olarak grafiği yerleştirebiliriz, daha az kolon olursa grafik sayısı azalacaktır, mobil raporlama düz raporlara göre esnek bir yapıya göre değil, hücre mantığında çalıştığında, grafiklerin kolon ve satır sayıları görseli etkilemektedir.

Time Navigotor’ün hangi alana göre verileri göstereğini, Data sekmesine gelerek, seçim yapmamız gerekmektedir.

clip_image014[7]

SSMR – 7

Veri setindeki, satis miktarına göre time navgitoru yukardaki gibi ayarlamış olduk. Farketdiyseniz ProductCategory, CountryRegionCode ve Country gibi sayısal olmayan değerler time navigatörün alan seçim ekranına gelmedi, tarihi sadece numerik değerler ile karşılaştırıp grafiği çıkartacaktır.

Ülkelere göre satışları çekebilmek içinde selection list ekliyoruz.

clip_image016[7]

SSMR – 8

Data sekmesinde, tüm görseller ayrı ayrı hücreler halindedir, ilgili görsele tıkladığımız zaman, bu görselin göstereceği datayı seçebilmekteyiz.

Selection List için data sekmesinde Keys olarak CountryRegionCode’u seçiyoruz.

clip_image018[7]

SSMR – 9

Listede görünen alanı ise Label dan Country’i seçiyoruz, ülke isimlerini getirecek sadece.

Sağ tarafta ise, Filter these datasets when a selection is made ile selection yapıldığında bu veri setine ait diğer alanların CountryRegionCode’una göre filtrelenmesini sağlıyor.

Gauges alanında, Number gauges’ı rapora ekliyoruz, satışları miktar olarak gösterecek tek bir değer gösteren alandır.

clip_image020[7]

SSMR – 10

Data sekmesine gelerek, number gauges özelliklerinde, value alanı SatisMiktari

clip_image022[7]

SSMR – 11

Option kısmında, Fİltered By Time Navigator 1 ve Selection List 1’i seçiyoruz. Böylelikle selection listten Ülke seçtiğimizde Number gauges alanındaki satış miktarları bu seçime göre değişecek.

Mobil raporumuza Category chart ekleyelim, Layout kısmından Category Chart’ı sürükleyelip bırakalım, hücre sayısını da number gauges’ın altına gelecek şekilde ayarlayalım.

clip_image024[7]

SSMR – 12

Data kısmında, category chart için, Series name filed kısmında ProductCategory, Main series de ise SaitsMiktarinı seçiyoruz.

clip_image026[7]

SSMR – 13

ProductCategory’nin option kısmında, Filtered By kısmındaki Time Navigator 1 ve Ülkeler ( Selection List) boxlarını işaretliyoruz. Böylelikle Selection List’ten seçim yaptığımızda Category Chart’ın da buna göre değişmesini sağlayacak.

Son olarak da, ekranın sağ tarafında kalan iki kolon için, sipariş adedi, vergi tutarı ve navlun gibi alanlarımız için number gaugesler ekleyebiliriz. Bu alanların options kısımlarından filtreleme özelliğini açtığımızda, selection list deki seçime göre bize değerleri getirecektir.

clip_image028[7]

SSMR – 14

Mobil raporumuzun web tarafındaki dashboard kısmını tamamlamış olduk.

Farklı görünüm seçenekleri için, Layout sekmesinin en sağında renk paleti alanından farklı renklerde dashboardu gösterebiliriz.

clip_image030[7]

SSMR – 15

Rapor tasarımı tamamlandı ise, raporu Report Server’a kaydedebiliriz. Sol üstteki kaydet butonu ile, raporumuzu kaydediyoruz Raporu kaydetmeden önce, Settings sekmesinden rapor adını kontrol ediniz, rapor adınız değiştirmediyseniz, varsayılan olarak aynı isimle kayıt yapacaktır.

clip_image032[7]

SSMR – 16

Preview sekmesinden de raporun çalıştığını kontrol ettikten sonra kayıt yapmayı unutmayınız.

clip_image034[7]

SSMR – 17

Raporu kaydet yaptıktan sonra, Report Portal’a gelip raporun son halini kontrol edelim.

clip_image036[7]

SSMR – 18

Raporumuz Report Portal’a yüklendiğini gördük, çalıştırıp verileri kontrol edelim.

clip_image038[7]

SSMR – 19

Web tarafında selection list’i kontrol ettiğimizde, Canada’nın satışlarının 14 milyon, Sipariş adeninde 41.761 olduğunu görüyoruz. Ekrandaki tüm grafikler ve sayısal değerler selection list’teki seçime göre değişiyor. Eğer değişmeyen bir grafik veya sayılal alan var ise, data sekmesinden ilgili grafiğin option kısmından filtreleme ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Makalemizin bu bölümünde, örnek bir mobil rapor dashboard yaptık. Grafik, sayısal alan, selection list’ten seçim alanlarını göstermiş olduk. Bir sonraki bölümde mobil tarafta raporları nasıl göreceğimize, Android ve Iphone’lar da raporlarımızı görmek için gerekli programları anlatacağız.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın