SQL Server

SQL Server Mobile Raporlama – Bölüm 1

Sql Server 2005 ile Business Intelligence – İş Zekası uygulamaları ilk olarak yayınlanmış oldu. Sql Server 2008 ve 2008 R2 ile de birkaç yenilik getirilerek devam etti. Sql Server 2008 R2 den sonra, Sql Server 2014’e kadar Reporting Service tarafında neredeyse hiçbir yenilik yapılmadı. Native raporlama olarak Reporting Service rakiplerinin gerisinde kaldı.

Özellikle mobil tarafta, Sql Server bünyesindeki Reporting Service neredeyse bir yenilik gelmezken, PowerBI ürününe ağırlık veren Microsoft, buradaki açığı görmüş olacak ki, Datazen firmasını Nisan 2015’te satın aldı. Sql Server 2014 ücretsiz olan Datazen, bağımsız olarak çalışıyordu. Kendine ait server – client altyapısı ile, Sql Server’dan veri alıp dashboard raporlar yapılmaya başlandı.

Microsoft’un genel politikası olarak, satın aldığı bir ürünün adını değiştirip, kendi ürünlerinin içine adını değiştirerek entegre etmesidir. Datazen’de de bu değişmedi. Sql Server 2016’da Datazen karşımıza Sql Server Mobile Reports olarak, Reporting Service’de karşımıza çıktı.

Mobil raporlar, klasik sayfa raporları gibi değildir, listeler veya tablolar olan raporlar gibi yapısı yoktur. Klasik raporlamada, verisetlerindeki dataları rapor içinde istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz, mobil raporlarda ise bu özet bilgileri verisetinde hazırlamamız gerekmektedir. Mobil raporlarda dikkat edilcek hususlar, hız, özet veri ve görsellik ön plana çıkmaktadır. Mobil rapora bakan son kullanıcı, birkaç saniye içerisinde rapordan istediği bilgi almalıdır.

Bu makalede sizlere, Sql Server 2016 Reporting Services’İn içinde sunduğu Mobil Raporlamanın kurulum aşamasından, rapor hazırlama ve mobil cihazlarda rapor izleme aşamasına kadar anlatmış olacağız. Makalede anlatılan uygulamalar için,

·         Sql Server 2016 kurulum ISO’su

·         Windows Server 2012 R2 veya Windows Server 2016

·         AdventureWorks 2016 veya 2014 veritabanları (raporlarda kullanılacak)

 

Mobil raporlamayı kullanmak için Sql Server 2016 Database sunucusuna sahip olmanız gerekmiyor, Sq Server 2014 veya 2012 instanceları içinde kullanılabilmektedir. Reporting Service 2016 kurulduğunda, Reporting Service ve Mobile Reporting kullanılabilmektedir.

Mobil raporların, paginated denilen sayfa raporlara göre yapısı biraz daha farklı. Datazen programının Reporting Services’e entegre edilmesinden dolayı, Mobil Raporlarda datasoruce (veri kaynağı) ve dataset (veri seti) oluşturulamıyor. Report Builder veya Data Tools ile ilk olarak verisetini oluşturmamız gerekmektedir. Bu verisetini Reporting Service’e yükledikten sonra, Mobil Raporlarda kullanabilmekteyiz.

Makalede işleyeceğimiz konular aşağıdaki gibidir;

          Reporting Service kurulumu

          Mobil Report Publisher kurulumu – Raporlama aracı

          Veri seti oluşturma

          Mobil Rapor tasarımı

          Navigatorler, grafikler, göstergeler, data gridler v.b.

          Web ara yüzü Dashboard raporları

          IOS ve Android PowerBI ile mobil raporlar

Sql Server Mobil Raporlamayı native olarak kuramuyoruz, ilk başlarda dediğim gibi, Sql Server Reporting Service alt yapısını kullanıyor ve Server-Client ilişkisi ile çalışmaktadır.  Bu sebepten dolayı Reporting Service kurulumunu ilk olarak yapacağız. Sadece Reporting Service kurulumu, Mobil Raporlama için yeterli olmamaktadır, Mobil Raporlama için dizayn tool’u olan Mobile Reports Publisher’ın kurulması gerekmektedir. Bu kurulum aşamalarını adım adım göreceğiz.

İlk olarak Sql Server 2016 ISO dosyamızı attach ediyoruz. Setup exe ile kuruluma başlıyoruz.

clip_image002

SSMR – 1

Installation sekmesine gelip, New Sql Server Stand-ALone Installation seçeneği devam ediyoruz.

clip_image004

SSMR – 2

Burada Sql Server kurulumu yapmayacağız, best practice olarak Reportimg Service, Sql Server Engine kurulu olan makine kurulmaması gerekir. Native olarak Reporting Service’i farklı bir sunucuya kurulması en ideal olan yapıdır. Reporting Service’in 2 tane kullandığı database’i mevcutta kullanmış olduğunuz Sql Server’a da kurabilirsiniz.

Product key ekranında, Volume Licensing Center’dan indirdiğiniz ISO’nun içine gömülü olan key gelecektir. Reporting Service içinde aynı key geçelidir. Ben bu ekranda Evaluation seçerek devam ediyorum.

clip_image006

SSMR – 3

License Terms’i Accept diyerek geçiyoruz.

Microsoft Updates ekranında checkbox’ı işaretleyerek en son çıkan güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Install Setup Files – bu ekrran kurulum dosyalarının yüklendiği bilgisini vermektedir.

Feature Selection – Reporting Service’i bu ekranda seçiyoruz. Sadece Reporting Service – Native’i seçmemiz yeterli olacaktır. Seçim yaptıktan sonra Next ile ilerliyoruz.  

clip_image008

SSMR – 4

Server Configuration sekmesinde, Reporting Service’i çalıştıracak olan Account Name seçimini yapılmaktadır.

clip_image010

SSMR – 5

Reporting Service Configuration ekranında, iki seçenek karşımıza gelmektedir.

Eğer Sql Server Engine kurulu olan makinaya Reporting Service kurulursa, Install and Configure seçeneği aktif olmaktadır. Bu seçenekte, Reportimg service databaselerini , Web Service Url ve Report Server Url’lerini otomatik olarak oluşturmaktadır.

Reporting Service native olarak tek başına kuruluyor ise, Install and Configure seçeneği pasif olacak, sadece Install Only seçeneğini seçebilmekteyiz. Install Only yapılandırmasında, Reporting Service’in kullandığı ReportServer ve ReportServerTemp databaselerini farklı bir Sql Server sunucusu seçerek oluşturmamız gerekmektedir.

clip_image012

SSMR – 6

Ready to Install sekmesinde, kurulacak olan kompanentler hakkında bilgi vermektedir.

Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra Complete sekmesinde tamamlandığı görüyoruz. Close diyerek kurulumdan çıkıyoruz. Kurulum sonrası, sunucuyu restart etmeyi unutmayalım.

Kurulum tamamlandıktan sonra, Reporting Service Configuration Manager’ı açarak, Reporting Service web ara yüzünün url adresini açıyoruz.

clip_image013

SSMR – 7

Reporting Service Configuration Manager’a Connect diyerek bağlanıyoruz. Web Portal URL sekmesine gelip, Reporting Service linkini tıklayarak, rapor ön izleme yapacağımız ara yüze bağlanıyoruz. Virtual Directory alanından, Reporting Service url adını değiştirebilmekteyiz.

clip_image015

SSMR – 8

Linke tıkladığımız web arayüzü karşımıza gelmektedir.

clip_image017

SSMR – 9

Mobile Reportları hazırlayabilmemiz için gerekli olan Mobile Reports Puplisher programını sağ üstteki menüdeki aşağı doğru bakan ok işaretine tıklayıp, indiriyoruz.

clip_image018

SSMR – 10

Açılan sitede, download diyerek Mobile Report Publisher’ı indiriyoruz. Türkçe dil seçeneği de istenirse indirilebilir durumdadır.

clip_image020

SSMR – 11

Mobile Report Publisher kurulumunda aşağıdaki C++ component i eksik olduğunda, Publisher kurulumunu gerçekleşmiyor. Hata mesajındaki linkten eksik olan componenti indirip kuruyoruz.

clip_image021

SSMR – 12

Kurulumu next – next olarak kuruyoruz. Mobile Report Publisher olarak kısayol start menüsüne gelmiş oldu.

clip_image022

SSMR – 13

Makalemizin ilk bölümünün sonu geldik. Bu bölümünde Sql Server Mobile Raporlamanın kurulum aşamalarına değindik. İkinci bölümde Mobile Report Publisher’ın menü içeriğinden ve grafik türlerinden bahsedeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.