SQL Server

SQL Server Mobil Raporlama – Bölüm 3

Makalemizin 1. ve 2. Bölümlerinde mobil raporlama kurulumundan ve rapor tasarım aracı olan Mobile Report Publisher’ın özelliklerinden bahsettik. Bu bölümde ise temel seviyede ilk mobil raporumuzu nasıl oluşturacağımızı göreceğiz.

İlk olarak bize mobil raporlarda kullanacağımız database bilgisi gerekmektedir. Daha önce ki makalelerimde bahsettiğim gibi Sql Server database engine ile Reporting Service hizmetlerini aynı sunucu üzerine kurulamamasını öneriyoruz. Örneklere geçmeden önce uyarıyı yapmakta fayda var.

İlk rapor örneğimizde kullanacağımız programlar şunlardır;

Sql Server 2016 (veritabanı)

Sql Server Reporting Server 2016 – Native mode

Örnek bir sorgu veya view ile oluşturulmuş bir dataset (veriseti)

Mobile Report Publisher

Mobil bir cihaz (Telefon veya tablet)

Mobil cihazda PowerBI uygulaması

Reporting Service web portalını açarak başlıyoruz. Web portalın kısayolunu oluşturmadıysanız eğer, Reporting Services Configuration Manager’daki Web Portal Url sekmesindeki linke tıklayarak Reporting Service’i açıyoruz.

http://reportserveradiniz/Reports 

Bu Url’yi sık kullanılanlara eklemeyi unutmayın. Üst menüdeki + New butonuna tıklayarak Mobile Report diyoruz.

clip_image002

SSMR – 1

 Karşımıza Mobile Report Publisher

clip_image004

SSMR – 2

Mobile Report Publisher kurulu değil ise, Get Mobile Report Publisher kısa yoluna tıklayarak programı indirebilirsiniz, Publisher kurulu ise, çıkan uyarı penceresindeki Allow butonu ile programı açabilirsiniz.

Program açıldığında ilk olarak, hangi Reporting Server’a bağlanacağı hakkında bilgileri girmemiz bizden istiyor. Server address dediği alana, Reporting Services Conf. Manager’daki Web Portal Url’ini giriyoruz.

clip_image006

SSMR – 3

Publisher açıldı, ilk olarak Settings sekmesinden raporun ismini ve tarih ile ilgili ayarları yaptığımız ekrana geliyoruz.

clip_image008

SSMR – 4

Report Title – Rapor başlığı, bu başlık web tarafında rapor adını temsil edeceğinde, anlaşılır raporu tarif eden bir başlık yazılması iyi olur.

Currency – Rapordaki para birimlerini seçtiğimiz alandır, Dolar, Euro, Türk Lirası gibi para değerlerini seçtiğimizde alanı currency seçildiğinde, para sembolleri de otomatik olarak gelecektir.

Fiscal year start – Mali yıl başlangıcının seçildiği alandır, ay ve gün olarak seçilebilmektedir. Ülkemizde mali yıl başlangıcı Ocak 1 olsa da, yurt dışı menşeili firmalarda Eylül ayından veya farklı bir aydan mali yıl başlayabilir. Mali yıl ayarlamasına göre tarih bazındaki grafikleri mail yılı seçimini başlangıç olarak kabul edecektir.

First day of week – Haftanın ilk gününün seçildiği alandır Haftanın ilk günü genel olarak Pazartesidir, fakat üretim sektöründe hafta başlangıcı daha farklı bir gün olabilir. Bazı ülkelerde de haftanın başlangıcı değişiklik gösterebilmektedir.

Effective date – Time navigatörlerini ve time grafiklerinin tarih formatını özelleştiren alandır.

Raporu oluşturmaya devam edebilmemiz için elimizde bir veri setimizin olması gerekiyor. Klasik raporlamadaki gibi, rapor için bir veri kaynağı oluşturup, veri setini oluşturamıyoruz. Belki Datazen ile entegrasyonda bu kısmı tam olarak çözememiş olacaklar ki, mobil raporumuza gelecek olan verilerimizi, Report Builder açarak, bir veri seti oluşturmamız gerekmektedir.

Veri setini oluşturmadan ilk olarak, veri kaynağı (DataSource) yani hangi Sql Server’dan ve hangi database’e bağlanacağımızı sağlayan  veri kaynağını paylaşılan olarak oluşturmamız gerekmektedir. Veri kaynağını iki farklı şekilde oluşturabiliriz Sql Server Data Tools (Visual Studio arayüzü) veya Report Builder ile veri kaynağı oluşturabiliriz.

Report Builder ve Data Tools, Reporting Service ile birlikte gelmemektedir. Report Builder’ı indirmek için Report Web Portal’daki Download – Report Builder’a tıklıyoruz.

clip_image010

SSMR – 5

Açılan web sitesinden, Report Builder’ı indiyoruz, isterseniz Türkçe olarak da indirebilirsiniz.

clip_image012

SSMR – 6

İndikten sonra kurulumunu next – next diyerek tamamlıyoruz.

İlk olarak bir veri kaynağına ihtiyacımız olduğunu söylemiştik. Report portal daki Yeni + ile yeni bir Data Source oluşturabiliriz. Fakat bu ekranda data source’un connection string’i yani bağlantı cümlesini bilmemiz gerekiyor.

clip_image014

SSMR – 7

Karşımıza gelen ekranda Connection String alanını bizim doldurmamız gerekiyor. Raporlamaya yeni

başlayanlar ve bu bağlantı cümlesini ezbere yazamayanlar için bunu sağlamak bu ekrandan zor olacaktır.

clip_image016

SSMR – 8

Data source’u, Report Builder’da boş bir rapor açarak, bu rapor içerisinde bağlantı kuracağımız Sql Server’ı ve database’in connection stringi oluşturacağız.

Report Builder’ı açıyoruz, karşımıza gelen Getting Started ekranında, Blank Report’a tıklıyoruz.

clip_image018

SSMR – 9

Boş bir rapor açıldı. Sol tarafta Report Data bölümünde Data Sources klasöründe sağ klik Add Datasource diyoruz.

clip_image019

SSMR – 10

DataSoruce özelliklerinde veri setinin adını name alanını, bağlanacağımız veritabanı içeren bir isim yazmamız, daha sonra bu veri setini daha rahat bulmamızı sağlayacaktır.

Veri setini ilk oluştururken “Use a connection embedded in my report” seçeneğini seçmemiz gerekiyor, daha sonra bunu connection stringi kullanarak Shared Data Source yapacağız.

clip_image021

SSMR – 11

Build butonuna tıklayarak, data source’u yapılandırmaya devam ediyoruz.

clip_image023

SSMR – 12

Connection Properties ekranında;

Server Name – Bağlantı kuracağımız Sql Server’ın adını, aşağı doğru bakan oka tıklayarak listeden seçebildiğimiz gibi, kendimizde manuel olarak yazabiliriz.

Log on to the server – Sql Server sunucusuna Windows Auth. İle mi yoksa Sql Server Auth. İle bağlanacağımızı seçiyoruz, Sql server login bilgilerini yazdıktan sonra Save my password’ü işaretliyoruz. Eğer save my password ü işaretlemez isek raporu her çalıştırdığımzda bize bağlantı bilgilerini soracaktır.

Connect a database – Veri çekeceğimiz Sql Server veri tabanını bu alandan seçiyoruz, sağ taraftaki oka tıklayarak çıkan listeden veri tabanını seçebiliriz.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra mutlaka “Test Connection” ile bağlantımızı kontrol etmemiz gerekir, yanlış girilen login bilgileri olabileceğinden test connection başarılı olmadan data source çalışmayacaktır.

clip_image025  

SSMR – 13

Bağlantı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra, Data Source Properties ekranında connection strimg alanına bağlantı cümlemizin geldiğini göreceksiniz. Tekrarnda Test Connection butonu ile bağlantının başarılı olup olmadığını test edebilirsiniz.

clip_image027

SSMR – 14

Esas amacımız paylaşılan bir veri kaynağı oluşturmaktı, connection string’de yazan bağlantı cümlemizi manuel olarak elle de yazabiliriz, hataya sebep olmamak için doğru bir şekilde bir connection string’i Report Builder’da oluşturmuş olduk.

Bu veri kaynağımızı, Report Portal’da nasıl paylaşılan – shared Data Source yaparız buna bakalım. Report Portal’ı açıp, + New butonuna tıklıyoruz, Data Source diyoruz.

clip_image029

SSMR – 15

Data Source için bir isim yazıyoruz, istersek açıklama da yazılabilir. Ardından connection string bölümüne, Report Builder da oluşturduğumuz bağlantı cümlesini yazıyoruz.

clip_image031

SSMR – 16

Connection string i kopyaladıktan sonra, sayfanın aşağısındaki Credentials bölümünde data source için Sql login bilgilerini girmemiz gerekiyor.

clip_image033

SSMR – 17

Login bilgilerini girdikten sonra Test Conneciton ile bağlantı ayarlarını kontrol ediyoruz. Create ile data source’u oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz data source Report Portal’da ana sayfada Data Sources bölümüne gelmiş oldu.

clip_image035

SSMR – 18

Data source’u oluşturduktan sonra, veri setimizi hazırlayabiliriz. Hangi sql server ve hangi database’e bağlanacağımızı ayarlamış olduk, veri seti içinde, Report Portal daki + New  – Dataset

clip_image037

SSMR – 19

Report Builder ile açılması için izin istemektedir. Gelen pencerede Allow diyerek Report Builder’ı açıyoruz.

clip_image039

SSMR – 20

Reportb Builder açıldığında karşımıza New Dataset ekranı geliyor. Daha önce oluşturduğumuz SatisVeritabanını Report Server’a yüklediğimiz için burada karşımıza gelmektedir. Eğer oluşturduğunuz veri tabanını bu ekranda göremez iseniz, “Browse other data source” a tıklayarak, Report Portal Url adresine gitmeniz gerekebilir.

Create butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

clip_image041

SSMR – 21

Veri seti tasarım ekranıdan sol tarafta tablolar, viewler ve Stored Procedureler vardır. T-Sql bilginiz olmasa bile burada bir biriyle ilişkili master – detail tablolarını seçip, aralarındaki bağlantıyı Relationships alanından yapabilirsiniz. T-Sql bilmeyenler için self-service raporlama yapabilecek en kolay araçlardan birisi Report Builder’dır.

Biz bu örnekte hazır sorguyu kullanacağız. Sorgu cümlesi içinde yukarda bulunan “Edit as Text” butonuna tıklıyoruz.

clip_image043

SSMR – 22

1 nolu alana sorguyu kopyalıyoruz, sorgunun tam halini aşağıda bulabilirsiniz.

Sorguyu yazdıktan sonra mutlaka 2 no ile belirtilen ünlem butonuna tıklayarak çalıştırıp test ediyoruz. Sorgu yazımlarda hata olabileceğinden mutlaka çalıştırıp test etmemiz gerekiyor.

Sorgu sonucu 3 alana gelmiş olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Yazdığınız veya hazır kullandığınız sorgunun koşullarından dolayı boş veride gelebileceğin, sonucu görmeden veri setini kaydetmeyiniz.

Son olarak da 4 numara ile gösterilen kaydet butonu ile sorguyu kaydediyoruz.

clip_image045

SSMR – 23

Save as Dataset ekranında, Look in alanında report server’ımızın adı otomatik olarak gelmektedir. Eğer Report Server adı gelmiyor ise, Reporting Services Configuration Manager’daki Web Service Url’yi kopyalayıp bağlanmanız gerekecek.

Name alanında veri setimize, anlamlı bir isim verip Ok ile kaydediyoruz.

Oluşturduğumuz veri setinin Report Portal’a yüklendiğini kontrol etmek için Report Portal’ı açıyoruz.

clip_image047

SSMR – 24

Datasets altında veri setimiz Report Portal’a yüklenmiş durumda. Mobil Raporumuzda artık veri setini kullanabiliriz.

Makale serisini ilk başlarında da belirttiğim gibi, Mobile Report Publisher ile direk olarak Sql Server’ın ve veritabanı bağlantıları sağlamak mümkün değil. Bunu şimdilik Reporting Services’teki Dataset’ler üzerinden yapılıyor.

Makalemizin 3. Bölümünün sonuna geldik. Bu bölümünde mobil raporlarımızıda kullanacağımız veri setlerini yani T-Sql sorgularından gelen verileri nasıl oluşturduğumuzu gördük. Buraya kadar olan adımların herhangi birinde bir sorun olduğunda mobil raporlarımız hata verecektir.  Sonraki bölümde mobil raporların görselleri hakkındaki konulara geçeceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.