SQL Server

SQL Server 2017 Reporting Services Kurulum Ve Konfigürasyonu

SQL Server 2017 ile birlikte, Reporting Service tarafında da yenilikler gelmiş oldu. Reporting Services ilk olarak SQL Server 2005 ile yayınlanmıştı. SQL Server 2008, 2008 R2, 2012 ve 2014 sürümleri neredeyse aynı olan SSRS de, SQL Server 2016’da tamamen yepyeni bir SSRS karşımıza çıktı. Bu yenilikler SQL Server 2017 ile de devam etmektedir.

İlk olarak SSRS artık SQL Server kurulumu içerisinde Feature Selection ekranından çıkmış oldu. Management Studio gibi internetten indirilebilir bir sürüm oldu.

clip_image002

SSRS 2017 – 1

Yukardaki Instak SSRS dediğiniz web sitesi açılarak, SSRS kurulum dosyasını indirip kuruluma devam edebileceksiniz. Dosya boyutu yaklaşık 93 mb’lık bir setup dosyası inecektir.

SQL Server setup’ı çalıştırmadan da, Reportin Service’i aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=55252

clip_image004

SSRS 2017 – 2

SqlServerReportingSerives.exe olarak inen dosyayı çalıştırarak kuruluma başlıyoruz.

Welcome ekranını Install diyerek geçiyoruz.

clip_image006

SSRS 2017 – 3

Edition seçim ekranında, SQL Server 2017 lisansınızı “Enter the Product Key” alanına girmeniz gerekiyor.

Free edition kısmına, 180 günlük deneme sürümünü, test için kendi bilgisayarınızda kurulum yapacaksınız Developer Edition’ı veya Express olan ücretsiz sürümü seçebilirsiniz.

Reporting Services başlığının altındaki October 2017, bize SSRS’İn hangi sürümünü kurduğumuz hakkında bilgi vermektedir. Management Studio’da olduğu gibi, SSRS içinde güncellemelerin geleceğini düşünüyoruz.

Next dedikten sonra lisans sözleşmesini onaylanıp Next ile devam ediyoruz.

clip_image008

SSRS 2017 – 4

Install Database Engine ekranında, Install Reporting Services Only ile sadece Reporting Services’i kuracağını ve SSRS için farklı bir database sunucusuna ihtiyaç olduğunu belirtmektedir. SSRS’in databaselerini herhangi bir SQL Server üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, SSRS 2017’nin veritabanlarını daha eski sürüm database sunucularında konumlandırdığınızda versiyon farkı olacağından, SSRS çalışmayacaktır. Eski bir SSRS’in databaselerini yeni bir SQL Server versiyonuna konumlandırmanızda bir sıkıntı yoktur.

clip_image010

SSRS 2017 – 5

SSRS’in hangi klasöre kurulacağını bu ekrandan değiştirebilirsiniz. Önceki sürümlerde SSRS, Microsoft SQL Server klasörüne kurulmaktaydı, SSRS 2017’de ise kendine ait bir klasöre kurulabilmektedir.

clip_image012

SSRS 2017 – 6

Kurulum bittikten sonra sunucuya mutlaka restart ediyoruz. Sunucu açıldıktan sonra SSRS’in yapılandırmasının nasıl yapılacağına bakacağız.

SSRS’i yapılandırmak için, Microsoft SQL Server Reporting Services’in altındaki Configuration Manager’ı açıyoruz.

clip_image014

SSRS 2017 – 7

SSRS Connection ekranı

clip_image016

SSRS 2017 – 8

Server name alanına localde kurulmuş olan SSRS’in Server adı gelmektedir. Connect diyerek SSRS Configration ayarlarına giriş yapıyoruz.

clip_image018

SSRS 2017 – 9

Report Server Status genel durum ekranında Report Server Database Name ve Report Server Mode alanları boş olarak gelmektedir. Bunun sebebi SSRS’in kullanacağı veritabanlarını daha yapılandırmadığımızdan bu alanlar boş gelmektedir.

Web Service URL ve Web Portal URL linkleri de, daha SSRS yapılandırılmadığından hata verecektir.

Database sekmesine girderek SSRS veritabanlarını başka bir SQL Server üzerinde konumlandırmamız gerekecek.

clip_image020

SSRS 2017 – 10

Database sekmesindeki Change Database bölümüne tıklıyoruz.

clip_image022

SSRS 2017 – 11

Yeni bir kurulum yaptı isek, Create a new report server database seçeneği ile ilerliyoruz.

Eğer mevcut SSRS veritabanları kullanmak istiyorsak Choose an existing report server database seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

clip_image024

SSRS 2017 – 12

SSRS veritabanlarını oluşturacağımız sunucu adını Server Name kısmına, Auth. Type’ı seçiyoruz.

SSRS veritabanlarının çalışacağı SQL Server üzerinde ssrsUsr isminde bir login oluşturdum, istediğiniz isimde bir login açabilirsiniz. İsterseni Windows auth. İle de devam edebilirsiniz. SSRS için kullanacağımız loginlerin veritabanı oluşturabilmeleri için ilk olarak sysadmin yetkisi verilip, daha sonra bu yetki SSRS vertabanları için db_owner verilmesi yeterli olacaktır.

Tüm bilgileri doğru girdikten sonra mutlaka Test Connection butonu ile SQL Server bağlantısını kontrol ediyoruz.

clip_image026

SSRS 2017 – 13

Database sekmesinde, SSRS veritabanlarının isimlerini belirtiyoruz, eğer birden fazla SSRS kullanıyorsanız, veritabanı isimlerini bu SSRS’lerln kullanım amaçlarına göre vermenizde fayda var.

clip_image028

SSRS 2017 – 14

Credentials, bu bölümde SSRS servisinin, SSRS veritabanlarının bulunduğu SQL Server’a nasıl bağlanıp iletişim kuracağını seçeceğimiz ekrandır. SQL Server Credentials, Windows Credentials veya Service Credentials seçebilmekteyiz.

SQL Server ve diğer SSRS gibi servisler için ayrı hesaplar kullanılmasında fayda vardır. SSRS içinde bir Windows servis kullanıcısı açılıp, Logon bilgilerine bu user bilgileri girilebilir.

clip_image030

SSRS 2017 – 15

Summary ekranında, yeni oluşacak database ile ilgili genel bilgileri vermektedir. Next diyerek yeni database kurulumunu yapıyoruz.

clip_image032

SSRS 2017 – 16

Girilen tüm bilgileri doğru olduysa, database başarılı bir şekilde oluşturulmuş oluyor. Finish diyerek database kurulumunu tamamlıyoruz.

clip_image034

SSRS 2017 – 17

Database kurulumunda sonra, Database Name ve SQL Server Name bu sekmeye gelmiş oldu. SSRS databaseleri için kullanılan login bilgiside aşağıdaki bölümde gösterilmektedir.

SSRS veritabanlarını oluşturduktan sonra, SSRS’e bağlanacağımız Web Portal URL’lerini de kontrol etmemiz gerekiyor.

İlk olarak raporların yüklendiği Web Service URL’i kontrol edelim.

clip_image036

SSRS 2017 – 18

Web service URL sekmesinde bize, Web Service’in konfigüre edilmediğini ve Apply butonuna basarak Web Service URL’sinin oluşturmamız gerektiğini bize belirtiyor.

SSRS veritabanları oluşmadan Web Service URL’ini de oluşturmuyor, raporların hangi veritabanında tutulacağı bilgileri gerektiğinden ilk olarak veritabanı kurulumu gerekmektedir.

Apply diyerek Web Service URL’i oluşturuyoruz.

URLs bölümündeki link aktif oldu, bu linke tıklayarak Web Service’i kontrol edelim.

http://dataplatformssr/ReportServer

clip_image038

SSRS 2017 – 19

Web Service linkimiz ve servisin çalıştığını doğrulamış olduk.

Esas Reporting Service’in linkininde oluşturulması gerekiyor, bunun için Web Portal URl sekmesine gidip, buradaki Apply butonuna tıklıyoruz.

clip_image040

SSRS 2017 – 20

İstersek Virtual Directory alanından SSRS’in web adresi ismini buradan değiştreibiliriz.

Apply’dan sorna URLs kısmındaki link aktif oldu. Bu linke tıklayarak SSRS’e bağlanıp, çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

http://dataplatformssr/Reports/browse/

clip_image042

SSRS 2017 – 21

Reporting Service web servisimizin çalıştığını gördük, bu web arayüzünden son kullanıcılar raporları görüntüleyecekler. Artık Report Manager veya Data Tools ile rapor tasarlanıp, SSRS’e yüklenebilir duruma gelmiş oldu.

Bu makalemizde sizlere Reporting Service 2017’nin nasıl kurulacağı ve kurulduktan sonra doğru bir şekilde nasıl yapılandırılması hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.