Anasayfa » SQL SERVER 2008 – Nedir – Kurulum Gereksinimleri – Destekleri – IIS 7 Yukleme

Makaleyi Paylaş

SQL Server

SQL SERVER 2008 – Nedir – Kurulum Gereksinimleri – Destekleri – IIS 7 Yukleme

SQL SERVER NEDİR?

SQL Server Windows Server 2008, Windows Vista, Windows 2003 Server, Windows XP Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Professional, Windows NT 4.0 sistemleri üzerinde çalıştırılabilen istemci/sunucu (client/server) tabanlı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.  Microsoft Backoffice ve .NET Enterprise Server ailesi içerisinde bir üründür.

Microsoft SQL Server bir istemci/sunucu (client/server) tabanlı veritabanı sistemidir dedik. Bu yapıda SQL Server denklemin server(sunucu) tarafını oluşturmaktadır.

İstemci/sunucu (client/server) iki ayrı bölüm olarak çalışan bir uygulamaya benzetilebilir: Birinci bölüm server üzerinde çalışır, diğer bölüm de client üzerinde çalışır. Uygulamanın server üzerinde çalışan bölümünde güvenlik, depolama, yedekleme, hata toleransı (fault-tolerance), performans gibi faaliyetler gerçekleştirilir. Client tarafında ise kullanıcı arayüzü ile sunum, görüntüleme ya da raporlama sağlanır. Örneğin rapor alma, sorgu sonuçlarını  görme gibi.


İstemci/sunucu (client/server) sistemini kullanmayan eski veritabanı yapılarında yapılan işlemler server ile client arasında anlattığımız biçimde paylaşılmıyordu. Örneğin, server üzerinde 15 MB verinizin depolandığı bir veritabanınız olsun. Bir client veritabanına bir bağlantı yapıp, bir sorgulama çalıştırdığında, tüm 15 MB boyutundaki veri istekte bulunan client’a gönderiliyor ve client sistemine indiriliyordu. Ve işlemler client üzerinde gerçekleşiyordu. Aşağıdaki şekil bu yapıyı örneklemektedir.

 

 

clip_image001

Buna karşın, İstemci/sunucu (client/server) sisteminde, öncelikle server gelen sorguda istenen bilgileri veritabanında sorgular ve daha sonra client tarafına sadece istenen kritere uyan bilgileri gönderir. Aşağıdaki şekilde de İstemci/sunucu (client/server) sisteminin çalışma yapısı görülmektedir. Bu sistem sadece bilgisayar ağının bant genişliğinin trafiğini azaltmakla kalmayıp, eğer güçlü bir server bilgisayarınız varsa, önceki modelden çok daha hızlı bir performansı da sağlamış olur.

 

clip_image002

 

SQL SERVER 2008 KURULUMU & KONFİGÜRASYONU

 

  • SQL Server 2008 Kurulumu
  • Dil Ayarları
  • SQL Server 2008’e Yükseltme (Upgrade)
  • SQL Server Protokol Ayarları
  • Kurulumda Çıkabilecek Sorunların Giderilmesi

 

clip_image003

 

Microsoft’un hemen hemen çoğu ürününde olduğu gibi SQL Server’da da kurulum aşamaları son derece anlaşılır ve kolay arayüzde tasarlanmıştır.  Fakat kurulum esnasında farklı ortamlar için farklı kurulum seçeneklerini içerdiğinden dolayı, hangi kurulum tipini kullanacağınızı çok iyi belirlemeniz gerekir. Bu makale serimizde başlangıçta size sıfırdan yeni bir SQL Server 2008 kurulumunun nasıl yapacağını anlatacağız. Bölüm sonunda da SQL Server 6.0, SQL Server 6.5, SQL Server 7.0, SQL Server 2000, SQL Server 2005 sürümlerinden yükseltmenin nasıl yapılacağını göreceksiniz. Kurulum sürecinden hemen sonra SQL Server bilgisayarı ve istemci (client) bilgisayarları için gerekli servis ayarlamalarını yapacağız.

SQL SERVER 2008 KURULUMU

Çoğu Microsoft ürününde olduğu gibi SQL Server’da da kurulum aşamaları alışılmış etkileyici, kullanımı kolay görsel ekranlardan oluşmaktadır. Öncelikle kuruluma başlamadan bazı ön gereksinimleri sağlamanız ve bazı işlemleri kararlaştırmanız gerekecektir. Başlangıçta kurulum öncesi planlamada hata yaparsanız sonradan bazı özellikleri değiştiremeyebilirsiniz.

KURULUM ÖNCESİ ÖNGEREKSİNİMLER

SQL Server kurulumu esnasında yapılan ayarlardan bazıları kurulum sonrası değiştirilebilmesine rağmen, bazı seçenekler kurulum sonrasında değiştirilememektedir. Dolayısıyla kurulumu başlamadan aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız ve bu soruların cevaplarını önceden kararlaştırmanız gerekmektedir:

Ø      Donanımsal gereksinimler karşılanıyormu?

Ø      Yazılımsal gereksinimler karşılanıyormu?

Ø      Lisanslama modunu belirlediniz mi?

Ø      Karakter setinin ne olacağını belirledinizmi?

Ø      Sıralama Düzenin ne olacağını belirledinizmi?

Ø      Unicode destek tipinin ne olacağını belirledinizmi?

Ø      Protokol ayarlarının ne olacağını belirledinizmi?

Ø      SQL Servisleri için hangi kullanıcı hesabı kullanılacak?

Ø      SQL Server adı ne olacak?

Ø      SQL kurulumu hangi konuma yapılacak?

Ø      Hangi SQL komponentleri kurulacak?

 

SQL SERVER 2008 SÜRÜMLERİ

SQL 2008 yedi ayrı sürümde gelmektedir. İhtiyacınız olan doğru SQL Server seçimi hem maliyetleriniz hem de ihtiyaçların karşılanması noktasında son derece önemlidir.

SQL Server 2008 Enterprise Edition (32-bit, 64-bit ve IA64): Büyük kurumsal veri yapıları ya da veri ambarları için tasarlanmış SQL Server sürümüdür. Bu yapilarda büyük boyutlarda verilerin depolanması, analizi, cluster(kümeleme) yapılarında depolanması bu sürümün seçilmesindeki büyük etkenlerdir.

SQL Server 2008 Standart Edition (32-bit ve 64-bit): Küçük ve orta ölçekli kurum ve kuruluşlarda kullanılan SQL Server sürümüdür. Small Business Server işletim sistemleri üzerinde gelen SQL Server Standart sürümünün maksimum 75 ya da daha altında kullanıcı desteği vardır.

SQL Server 2008 Workgroup Edition (32-bit ve 64-bit): Küçük boyutta şirketler için geliştirilmiş SQL Server sürümüdür. Özellikle veritabanı boyutunda ve veritabanına bağlanacak kullanıcı sayısında bir sınır olmasın, ve SQL lisanslama maliyeti de düşük olsun şeklinde düşünen; departman ya da şirket bölümü bazındaki yapılar için uygundur.

SQL Server 2008 Developer Edition (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Enterprise sürümünün sağladığı bütün özelliklerine sahiptir. Fakat uygulamaların geliştirme ve test edilme aşamasında kullanılmak üzere lisanslanmıştır. Test ortamında bu sürüm üzerinde geliştirilen uygulamalar üretim ortamına aktarılacağında SQL Enterprise ya da SQL Standart sürümleri ile lisanslanırlar. Uygulamada SQL Enterprise özellikleri kullanılmışsa ve bu özellikler SQL Standart tarafından desteklenmiyorsa, SQL Enterprise sürümü ile lisanslamanız gerekir.

 

SQL Server 2008 Web Edition (32-bit ve 64-bit): Web hosting hizmeti veren şirketler için geliştirilmiş düşük maliyetli SQL Server sürümüdür. Küçük çapdaki yapılardan büyük yapılara kadar desteği söz konusudur.

SQL Server 2008 Express Edition, SQL Server 2008 Express Edition with Tools, SQL Server 2008 Express Edition with Advanced Services  (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Express sürümü ücretsiz, kullanımı kolay, yönetimi basit ve özellikle küçük çaplı veritabanı ihtiyaçları için tercih edilebilir. Özellikle küçük çaplı uygulamalarda ve SQL Server lisans maliyetine girilmek istenmeyen yapılar için tercih edilebilir. Özellikle Microsoft Access üzerinde verilerini tutanlar için, yükseltme yapabilecekleri başlangıç SQL sürümü olacaktır. Eski SQL Server 2000’deki MSDE (Microsoft SQL Desktop  Engine) ürününün yerini almıştır.

SQL Server 2008 Compact Edition (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Compact Edition sürümü ücretsiz, embedded sistemler üzerinde veritabanı depolaması için tasarlanmış, mobil cihazlar üzerinde çalışan mobil işletim sistemleri üzerine kurulan SQL 2008 sürümüdür. Özellikle PDA, Pocket PC gibi cihazlar üzerinde çalışan Windows Mobile mobil işletim sistemleri üzerine kurulur.

SQL SERVER 2008
DONANIMSAL ve YAZILIMSAL GEREKSİNİMLER

SQL Server 2008’in ihtiyaç duyduğu donanımsal gereksinimler kurulduğu işletim sistemine ve kurulduğu yazılımsal ve donanımsal platforma göre değişiklik gösterebilir. Aşağidaki tablolarda SQL Server 2008’in farklı sürümleri için hem 32-bit hem de 64-bitlik mimarilerde desteklenen minimum-maksimum donanım destekleri ve işletim sistemi desteği konusunda bilgileri görmektesiniz:

 

Bileşen

Gereksinim

.NET Framework2

Gereksinimi

SQL Server 2008 Kurulumu esnasında aşağıdaki bileşenler otomatik olarak yüklenecektir. Eğer bu bileşenlerden bilgisayarınızda kurulu olanlar varsa, bunları tekrar kurmadan geçecektir.

·                     .NET Framework 3.5 SP11

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>