Anasayfa » SQL Server 2008 Cluster

Makaleyi Paylaş

SQL Server

SQL Server 2008 Cluster


Bir önceki yazımızda Windows 2008 R2 üzerinde Failover Cluster hizmetini yapılandırmış ve genel özelliklerine göz atmıştık şimdi ise bu hizmet üzerinde SQL 2008 cluster servisi sunacağız. SQL 2008 in Windows 2008 R2 ile bilinen bir uyumluluk sorunu var ve normal şekilde kurmaya çalışırsanız kurulum sonlanmadan hata ile kesiliyor ve bu can sıkıcı olabiliyor çünkü yarım kalmış bir SQL yüklemesini kaldırmak veya yeniden kurmak çoğu zaman sıkıntılı olabiliyor bu yazımızda başınıza gelebilecek temel sorunlara ve çözümlerine değinerek kurulum yapacağız. Şimdi öncelikle server tarafındaki hazırlıklarına göz atalım.


 


Öncelikle sunucu rolleri kısmından Application server rolünü eklemenizve her iki sunucudada Ethernet bağdaştırıcı ayarlarından İPv6 özelliğini kapatmanız gerekiyor.


 


image001


 


Next ile devam ediyoruz.


 


image002


 


Next ile devam ediyoruz. listeden Incoming Remove Transactions ve Outgoing Remote Transactions u seçiyoruz. 


image003


 


Install diyerek yüklemeyi başlatıyoruz.


 


image004


 


image005


 


Ve kurulumumuz bitti Close diyerek kapatıyoruz.


 


 image006


 


SQL CLuster  arka planda Transaction loglarının sağlıklı işliyebilmesi için MSDTC yani Microsoft Distributed Transaction Coordinator hizmetine ihtiyaç duyuyor. Bunu Failover Cluster Manager aracılığıyla yüklüyoruz.


 


image007


 


Listeden DTC yi seçerek devam ediyoruz.


 


image008


 


MSDTC hizmetinin kullanacağı cluster ismini ve ip sini girerek devam ediyoruz.


 


image009


 


MSDTC cluster hizmetinin kullanacağı cluster diskini seçiyoruz.


 


image010


 


Next ile devam ediyoruz.


 


image011


 


Finish ile bitiriyoruz bu hizmeti direk cluster üzerinden yüklediğimiz için her iki sunucu içinde geçerli oluyor diğer sunucu üzerinde extra bir ayar yapmamıza gerek kalmıyor.


 


image012


 


Gördüğünüz gibi hizmet başlamış durumda ve bir sorun yok .


 


image013


 


Ama yazımızın başında bazı sorunlarla karşılaşabileceğimizi söylemiştik eğer Enterprise bir yapıda çalışıyorsanız ve yetki sıkıntınız varsa yani Cluster sunucularındaki hesaplarınız Domain Administrator yetkisine sahip değilse ya Cluster hesaplarına Active Directory içinde Computer hesabı yaratma yetkisi verilmesi gerekiyor yada cluster üzerinde hizmet verdiğiniz servis için mesela MSDTC kurulum sırasında hizmete verdiğiniz isimle aynı isimle bizim kurulumumuzda bu ALPEROZCLUSTDtc idi computer hesabı oluşturmalı ve bu computer hesabının security sekmesinden cluster computer hesabına (user değil cluster isminizle olan ALPEROZCLUSTER) full control vermeniz gerekiyor yoksa servis start olmaz.


 


Şimdi SQL 2008 Cluster kurulumuna geçiyoruz burdaki ayrıntı ise yazımızın başında dediğimiz gibi bir uyumluluk sorunu olması bu yüzden SQL 2008 sp1 yüklenmesi gerekiyor ama SQL 2008 kurulumunu tamamlıyamadığınız hata verdiği için sp1 yüklüyemiyor veya SP1 li versiyon olmadığı için kurulumda yapamıyorsunuz bu yüzden kurulumu Slip Stream yapmanız gerekiyor yani sp1 i kurulum sırasında üstüne gömüyoruz.


 


Öncelikle SQL2008 kurulum dosyalarını C:\ nin altında SQL2008 isimli bir klasöre kopyalıyoruz ve SP1 patch’ini SQL2008SP1.exe haliyle C:\ nin altına atıyoruz. Ve SQL2008SP1.exe /x:C:\SP1 komutunu yürüterek dosyaları C:\ altına SP1 isimli bir klasöre açıyoruz.


 


image014


 


Ardından açılan SP1 klasörünün içinde x64\setup\1033 klasörünün içindeki sqlsupport dosyasını çalıştırıyoruz burda dikkat etmeniz gereken bu dosyası yüklemezseniz Slip Stream yapmak için kullanacağımız komutun çalışmıyacak olmasıdır bu komutun çalışması için SP1 patc’indeki support tools gerekmektedir normal kurulum dosyasındaki değil.


 


image015


 


Bu dosyayı kurduktan sonra C:\SQL2008\setup.exe /PCUSource=C:\SP1 komutunu yürüterek kurulumu başlatıyoruz Açılan pencereden New SQL Server failover cluster installation u seçiyoruz.


 


image016


 


Tüm testler sorunsuz bittiyse Ok diyerek devam ediyoruz.


 


 image017


 


Tekrardan support tools kurulumu gerçekleşiyor normal bir durum korkmanıza gerek yok image018


 


image019


 


Ardından gelen pencerede sisteminiz için bir takım testler yapılıyor Network Binding Order dışında herhangi bir warning varsa devam etmeniz önerilmez.


 


image020


 


Lisans bilgilerini girerek devam ediyorsunuz.


 


image021
Aşağıdaki seçimleri aynı şekilde yaparak devam ediyorsunuz.


 


image022


 


Next ile devam ediyorsunuz.


 


image023


 


Listede Yaratılacak SQL server cluster kaynak grubunu görüyorsunuz bunun yaratılmasını seçebilir veya mevcut yapınızda cluster kaynak grubu varsa onu seçebilirsiniz biz böyle bırakarak devam edeceğiz.


 


image024


 


SQL Cluster hizmetinin kullanacağı Cluster disklerini seçiyorsunuz gördüğünüz gibi başka bir hizmet tarafından kullanılan diskleri seçmenize izin vermiyor.


 


image025


 


Cluster hizmetinizin kullanacağı ip adresini giriyorsunuz.


 


image026


 


Bu ayarıda değiştirmeden devam ediyoruz.


 


image027


 


SQL Server servisleri için bir hesap belirtmeniz isteniyor Use The Same account ı tıklıyarak her birisi için ayrı ayrı girmek yerine hepsine birden girebilirsiniz Domain Admin yetkisi vermek istemezseniz Cluster sunucularında local admin hakkına sahip herhangi bir hesabı kullanabilirsiniz.


 


image028


 


Bu ekranda SQL kimlik doğrulama yöntemini seçiyorsunuz ben default haliyle bırakıyorum Alt kısımdaki add current user ı seçerek o an login olduğunuz kullanıcıyı SQL e yönetici olarak ekliyebilir veya farklı kullanıcı ve gruplar belirtebilirsiniz.


 


image029


 


SQL Data ve loglarının nerde duracağını Data Directories kısmından belirtiyoruz hatırlatmakta fayda görüyorum Log dosyalarını ayrı bir Cluster diskine koymak performans kazandıracaktır.


 


image030


 


Hata raporlama ekranı next ile devam ediyoruz.


 


image031


 


Kontroller bittikten sonra next ile devam ediyoruz.


 


image032


 


Yüklemeyi başlatıyoruz.


 


image033


 


Eğer her şey yeşilse derin bir nefes alabilirsiniz image018İlk node sorunsuz bitti demektir .


 


 image034


 


Close diyerek kurulumu bitiriyoruz.


 


image035


 


Şimdi sıra diğer Cluster sunucumuzda onun üzerindede setup u başlatmak için aynı ayarları yapıyoruz yani server rolleri kısmında Application server rolünü yüklüyor  SP1 i c: dizini altına aynı şekilde açıyor SP1 support tools u yüklüyor ve setup ı başlatmak için aynı PCUSource parametresini kullanıyoruz farklı olan kısım setup açıldıktan sonra Add node to a SQL Server failover cluster i seçiyoruz.


 


image036


 


Kuralların kontrolü bittikten sonra devam ediyoruz.


 


image037


 


Mevcut SQL Cluster yapımızı listede görüyoruz birşey yapmadan next e basın.


 


image038


 


SQL servisleri için diğer sunucuda kullandığımız hesabın şifresini tekrar giriyoruz.


 


image039


 


Tekrar bir takım testler yapılıyor next ile devam ediyoruz.


 


image040


 


İnstall diyerek kurulumu başlatıyoruz.


 


 image041


 


Ve sonunda buda kazasız belasız bittiyse geçmiş olsun diyoruz image018


 


image042


 


Close ile kurulumu bitiyoruz.


 


image043 


 


Şimdi bir göz atalım gördüğünüz gibi Cluster Servislerimiz aktif ve herhangi bir sıkıntı yok .


 


image044


 


Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere..


 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>