SonicWALL

Sonicwall v6.5 ile DPI-SSL Yapılandırma

Merhaba, bu makale sizlere DPI-SSL servisi SonicWall’un Derin Paket İnceleme teknolojisini genişleterek şifreli HTTPS trafiğinin ve diğer SSL tabanlı trafik denetiminin yapılmasına olanak tanır. SSL trafiği şeffaf olarak çözülür, tehditlere karşı taranır ve daha sonra yeniden şifrelenir ve hiçbir tehdit veya güvenlik açığı bulunmuyorsa kendi hedefine gönderilir. DPI-SSL, şifreli HTTPS’i ve diğer SSL tabanlı trafiği analiz etmek için ek güvenlik, uygulama kontrolü ve veri kaçağı önlemeyi sağlar.

Aşağıdaki güvenlik servisleri ve özellikleri DPI-SSL’i kullanabilmektedirler:

Gateway Anti-Virus

Gateway Anti-Spyware

Intrusion Prevention

Content Filtering

Application Firewall

Packet Capture

Packet Mirror

 

 

Client DPI-SSL dağıtım senaryosu, genellikle LAN üzerindeki istemciler WAN’da bulunan içeriğe göz attığında HTTPS trafiğini incelemek için kullanılır.  Yaygın olarak kullanılan sertifika Default SonicWall DPI-SSL Certificate Authority (CA) Sertifikasıdır. Sertifika güven hatalarını ortadan kaldırmak için bu sertifika tarayıcıya eklenmelidir. Chrome ve IE’da bu, Windows Sertifika Deposu’nun (Windows Certificate Store ) bir parçasıdır, ancak Firefox için bunun manuel olarak eklenmesi gerekir. Bu servisi kullanabilmeniz için lisansınızın olduğundan emin olmalısınız. DPI-SSL servisi bir kereye mahsus alınan bir lisanstır. Yapılandırma için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabiliriz.

 

SonicWall web arayüzüne bağlanın

Manage | Deep Packet Inspection | SSL Client Deployment adımına gelin

Client SSL sayfasında, Enable SSL Client Inspection’ı seçiniz.

 

DPI-SSL Client servisi bir kez etkinleştirildiğinde, SonicWall üzerinden geçmekte olan tüm SSL trafiğini kesintisiz ve şeffaf olarak çözecektir. Tüm kullanıcıların, SSL yaptığı trafiklerde “Sertifika Güven” uyarısı ile karşılaşacaktır. Hangi güvenlik Servisleri üzerinden SSL analizi yapılmak isteniyorsa onu seçmeniz yeterli olacaktır.

 

clip_image001

 

“Sertifika güven” hatalarını önlemek ve yeniden imzalama sertifika yetki belgesinin sertifikaları başarıyla yeniden imzalamasını sağlamak için tarayıcıların bu sertifika yetki belgesine güvenmeleri gerekmektedir.

Manage | Deep Packet Inspection | SSL Client Deployment | Certificate sayfasında, Default SonicWall DPI-SSL Certificate Authority (CA) certificate’i indirmek için (download) linkine tıklayın.  

 

clip_image002

Sertifikayı tarayıcıya eklemek için, aşağıdakileri yapın:

Internet Explorer: Tools | Internet Options’a gidin, Content sekmesine tıklayın ve Certificates’e tıklayın.
Trusted Root Certification Authorities sekmesine tıklayın ve Import’a tıklayın. Sertifika Ekleme Sihirbazı (Certificate Import Wizard) sertifikayı eklerken size yol gösterecektir.

clip_image003

 clip_image004

Firefox: Tools | Options’a gidin, Advanced sekmesine ve ardından Encryption sekmesine tıklayın. View
Certificates’e tıklayın, Authorities sekmesini seçin ve Import’a tıklayın. Sertifika dosyasını seçin,  
Trust this CA to identify websites onay kutusunun seçili olduğundan emin olun ve OK butonuna tıklayın.

 

clip_image007

clip_image008

Mac: Sertifika dosyasını çift tıklayın, Keychain menüsünü seçin, X509 Anchors’a tıklayın ve ardından OK’ye tıklayın. Sistem kullanıcı adını ve şifresini girin ve OK’ye tıklayın.

 

Nasıl Test Edilir:

SonicWall’da bir paket yakalamaya başlayın. Packet Monitor ‘ün Advanced sekmesinin altında olan Monitor intermediate SSL decrypted traffic ‘i etkinleştirdiğinizden emin olun. https://mail.google.com veya başka herhangi bir HTTPS web sitesine gidin. Yakalama dosyasını açın. Hem HTTPS hem de HTTP trafiğini aşağıdaki gibi görebileceksiniz:

 

clip_image011

Aşağıdaki ekran görüntüsü şifresi çözülen ESMTP (465) trafiğinin bir örneğidir:

clip_image012

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.