SonicWALL

Sonicwall – Logsign (5651) Yazılımının PC Kurulumu


SonicWALL ile entegre Logsign  Raporlama yazılımı- 5651 Yasasına uygun hazırlanmıştır.  SonicWALL ‘un göndermiş  olduğu logları yorumlayarak size tüm network erişimleri, internet uygulamaları ve güvenlik ile ilgili raporlar sunar.


 


 


image001


 


 


Logsign yazılımının bize yarar sağlayacağı bir çok modül bulunmaktadır.


 


·         Loglama ve Raporlama


·         Hot Spot Server


·         Risk Analizi


·         LAN Erişim Algılama


 


Bu Modüller hakkında ki bilgi ilerleyen zamanlarda hazırlanacak makaleler ile anlatıyor olacağım.


 


Başlangıç olarak PC veya Server Üzerinde Logsign kurulumunun nasıl olduğunu görelim.


 


PC veya Server Üzerinde Logsign Kurulumu


Logsign kendi işletim sistemi üzerinden çalışan bir uygulamadır. Kurulum için ayırmış olduğunuz donanımın üzerinde yüklü bir işletim sistemi olmadığına dikkat ediniz.


Logsign donanım olarak Minimum 2GB Ram, Tercih edilen Intel işlemci ve  Min 500 GB disk özellikte olmasını tercih eder. Bu Donanım özellikleri farklı yapılara gore değişkenlik gösterir.


 


Logsign yazılımına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.


 


http://www.sonicbilgi.net/forum/showthread.php?t=95


 


·         Kurulum sırasında Logsign a vereceğiniz IP adresinin internete çıkışında bir kısıtlama olmadığından emin olunuz. Özellikle SonicWALL içerisindeki IPS ve CFS mekanizmalarının kurulumu engellemediğinden emin olunuz. Logsign kurulum sırasında internetten son güncel paketleri indirecektir.


·         Kurulum için kullanılan sistem sadece Logsign a özel olacaktır ve belirlediğiniz disk üzerinde sistem mevcut dataları silerek işletim sistemi ve database dahil bir kurulum yapacaktır.


 


 


1-      Boot DVD hazırlayınız.


2-      Bilgisayarınızı CD/DVD den boot edebilir hale getiriniz.


 


 


Boot DVD nasıl hazırlanır?


 


Logsign ı PC veya Server üzerinde kurarken bir Boot DVD kullanmanız gerekir. Bu boot CD’ yi siz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.


Öncelikle INFRARECORDER ya da benzeri bu işlemi yapma yeteneği olan bir yazılım edinin.


Ücretsiz olan Infra recorder ı indirebilirsiniz.  http://infrarecorder.org 


Programı çalıştırın.


WRITE IMAGE seçeneğini seçin


 


 


image002


 


 


İSO yazılımı seçin


 


 


image003


 


 


Ve yazma işlemini başlatın.


 


 


image004


 


 


Bu işlemi yaptıktan sonra hazırlamış olduğumuz Boot DVD yi takarak bilgisayarı yeniden başlatınız.  Kurulum sırasında Logsign size sadece IP adresi soracaktır. Bu IP adresi Logsign yazılımına her bilgisayardan erişim adresi olacaktır.


 


 


 image005


 


 


4- İnternete çıkışı konusunda kısıtlama olmayan bir IP adresi verdiğinizden emin olunuz. Özellikle DNS olarak eğer iç bir DNS server kullanmıyorsanız bilinen bir dış DNS adresi kullanınız ( Örn : 8.8.8.8 )


En çok yapılan hata öndeki modem yâda SonicWALL un DNS olarak tanımlanmasıdır. unutmayın o cihazlar DNS server değildir.


Kurulum bu kadar artık sisteme http://Logsignipadresi /abe/admin adresini kullanarak webden erişebilir ve yönetebilirsiniz.


 


 


image006


 


 


Bu aşamadan sonra sistem sizden lisans isteyecektir.  Logsign Lisans için size 2 seçenek sunar;


Free Trial veya Gerçek Lisans bilgileriniz. Lisanslama hakkında ve  Raporlama öncesi yapılması gereken Temel ayarları bir sonraki makalemizde göreceksiniz.


 


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.