SonicWALL

Sonicwall – Internet Bağlantısı için MTU Değerini Belirleme

 

MTU (Maximum transmission unit) kavramı ağ iletişiminde bir birimin paketleyebileceği/kapsayabileceği maksimum bayt sayısını ifade eder. Bu sayı ağın türüne göre belirlenir. Bir veri paketinin maksimum boyutu 65.535 byte iken Ethernet bağlantılarında maksimum 1500‘dür.Bu rakamın büyük olması iyidir çünkü örneğin MTU değerinden büyük bir veriyi almaya/göndermeye çalıştığınızda bu veri MTU değerine bölünerek alınır/yollanır.

 

Büyük değer daha az bölme/birleştirme işlemi demektir ki bunun ağ performansınızı arttıracağı açıkça ortadadır. Ayrıca bazı zayıf sistemlerde bu bölme/birleştirme işleminin gereğinden fazla yapılması sisteme yük getirir. Bunun tersi olan gereğinden büyük MTU değeri ise gecikme zamanının artmasına, kayıp paketlere(dolayısıyla aynı paketin tekrar yollanma gereksiniminin doğmasına) ve bölünen paketin tekrar tekrar bölünmesine sebep olur ki bu da istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden MTU değerini en uygun değere getirmek daha konforlu bir internet performansı sağlayacaktır.

 

SonicWALL cihazlarında Default MTU Size değeri 1500 olarak gelmektedir. Genellikle PPPoE bağlantıları için 1492, Metro, Fiber bağlantılar için 1500, Dial-up bağlantılar için ise 576 kullanılmalıdır. MTU değerini Sonicwall WAN Interface ‘den istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Fakat bağlı olduğunuz ISP ‘ nin sizin cihaza vereceğiniz MTU değer ile eşleşmesi gerekmektedir.

 

MTU değerinin yanlış olması durumunda Sonicwall Register işlemleri ve  internet bağlantılarınız da yavaşlama problemleri görülebilir.. Öncelikle mevcut durumumuzu görmemiz gerekiyor.

 

1500 olarak görülen MTU değeri aslında teorik bir değerdir. Teknik nedenlerden dolayı 28 byte ‘lık bir genişliği IP/ICMP için ayrılır. Yani reel rakam 1500-28 : 1472 ‘ dir.

 

MTU değerimiz büyüklüğünde bir paketle ping atmak için komut satırına;

 

ping google.com –f –l 1472 komutunu giriyoruz.

 

-f : komutu gönderdiğimiz paketi “Bölünmez” olarak işaretliyor.

 

-l 1472 : komutu ise paketin büyüklüğünü tanımlıyor.

 

 

 image001

 

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere paket bölünemediği için yollanamadı. Bu MTU büyüklüğümüzün optimal olmadığını gösteriyor.

 

Not: Eğer sizde veri kayıpsızca yollandıysa ayarlarınız optimum demektir.

 

Şimdi ping google.com -f -l 1472 komutundaki 1472 değerini her seferinde 5 puan azaltarak komut başarılı oluncaya kadar deneyin.

 

 

 image002

 

 

Gördüğünüz gibi bende 1462 değerinde komut başarılı oldu. Şimdi tam değeri bulabilmek için1’er birim arttırarak komutu tekrar girmeye başlayın ta ki başarısız olana kadar. (Alttaki resim)

 

Not : 1400‘ün altına teknik olarak inemezsiniz…

 

 

 image003

 

Gördüğünüz gibi bende 1465 başarısız olurken başarılı olan en büyük rakam 1464 oldu. Yani benim için en uygun MTU değeri 1464.

 

Şimdi bulduğum değere daha evvel kırptığım 28 byte‘lık IP/ICMP genişliğini geri veriyorum ve 1464+28 = 1492 değerini buluyorum. Sizde bu bulduğunuz değeri altta verdiğim komutlardaki değerin yerine yazacaksınız.

 

Bu MTU değerini Sonicwall menüsüne bağlanıp Network > Interface menüsünden değiştirebilirsiniz.

 

Wan Interface editlenir ve Advanced tab’ na gelerek aşağıdaki Interface MTU bölümüne girilir.

 

 image004

 

 

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.