Anasayfa » Small Business Server 2008 ile Client Uygulamaları Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

Small Business Server

Small Business Server 2008 ile Client Uygulamaları Bölüm 1

Daha önce, SBS üzerindeki bazı uygulamalardan söz etmiştim. Folder Redirection, backup ve restore, data migration ve GPO gibi. Tüm bunları sunucu tarafında gerçekleştirmiştik. Şimdi gelelim clientlar ile çalışmaya. Öncelikle yapılması gereken tabi ki client makineleri domaine katmak. Adım adım ilerleyecek olursak :

Client üzerinde browser açılır ve http://connect adresine gidilir.

image001

Enable Intranet Settings ve ardından Start Connect Computer Program butonlarına tıklanır ve aşağıdaki gibi devam edilir.

image002

Sonrasında aşağıdaki ekran gelir ve Setup This Computer for Other Users seçilerek networkte başka bir kullanıcıya bu makinenin set ettiği bilgisi geçilmiş olur.

Sponsor

image003

image004

Bir sonraki adımda, aşağıda görüldüğü gibi SBS üzerinde network admin hakkına sahip bir kullanıcının adı ve şifresi girilerek Next ile devam edilir.

image005

Aşağıdaki adımda da, makine adı ve açıklaması girilir. Bu aşama makineyi networke tanımlama ve DNS’teki kaydı oluşturma aşamasıdır.

image006

Sonraki adımda, bu makineye oturum açabilecek kullanıcılar belirlenir. Resimde sağ bölümde duran “Roland Winkler” kullanıcısı, SBS Admin yetkisine sahip kullanıcıdır. Yani default olarak tüm makinelere administrator yetkisi ile oturum açma yetkisi mevcuttur. Sol tarafta üzerini işaretlediğim ve birazdan bu clientımıza atayacak olduğum Lisa Miller kullanıcısı ise default olarak sol bölümde yani yetkisiz gelir. Sağ bölüme atılır ve bu makine için oturum açma yetkisi aşağıdaki adımlarla tanımlanır.

image007

image008

Move existing user data and settings, kullanıcı daha önce başka bir makinede oturum açtıysa, o verilerin sunucuda tutulan datalarının ( e-mail arşivleri, yedekleri, redirect edilen klasörleri vs. ) yeni oluşturulan yapıya aktarılmasını sağlar.

image009

Assign Level of Computer Access for users of Windows SBS, atanmış olan kullanıcının bu bilgisayardaki yetkisini tanımlar. Resimde Roland kullanıcısı Local admin, Lisa kullanıcısı ise Standard user yetkisiyle atanmıştır.

image010

Confirm user data and settings selections, aşağıda görülüyor. Bu ekran yapılan ayarların doğrulanmasını sağlar.

image011

Next

 

image012

Son olarak bilgisayarı restart etmemiz istenir ve biz de ederiz. Ekranda bir uyarı göze çarpmalı. After finishing the program, automatically log on to the computer with the user name and password provided ( not recommended ). Bu uyarı şunu ifade ediyor : Restarttan sonra otomatik olarak atanan kullanıcı ile log on olunsun ve sistemin rastgele verdiği bir şifre kullanılsın gibi bir şey. Bunu işaretlemeden Restart edilmeli. Çünkü kullanıcıya passwordü admin atamalı.

Bu aşamada server tarafına geçip atanan kullanıcının şifresi değiştirilir ( Bkz : Small Business Server 2008 – Kullanıcı İşlemleri, Makale ).  Sonrasında sisteme atanan kullanıcı ile log on olunur. Akabinde kullanıcı, tüm özellikleriyle beraber yeni bilgisayara oturum açabilecek hale gelir ve ayarları da yeni makinesine akar.

Karşılaşılan Sorunlar

 

Yetki Problemi

image013

Hata : Server 2003 ve 2008 familyasının genelinde, client bir makineyi domaine katarken “Administrator” kullanılır. SBS ‘ de durum böyle değildir.

Çözüm : Client makineleri SBS ‘ e join ederken, SBS Admin ( Console Admin ) kullanılır. Bir başka açıklaması, SBS kurulumu sırasında, sistemin otomatik olarak istediği, sistemin ilk açılışında oturum açılan kullanıcıdır.

Network Problemleri

Hata : Client makinelerin DNS adreslerinin yanlış ( çoğunlukla internete rahat çıkabilmek için ISP firmalarınca verilen IP’ ler ) girilmesi

Çözüm : Small Business bir ortamda DNS rolünü yalnızca SBS üstelenebildiği için, client makinelere yalnızca SBS ‘ in IP adresi girilmelidir.

SBS  2008 ortamda client tarafına bir başlangıç yapmış olduk. Bir sonraki makalede tekrar görüşmek dileğiyle.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın