Anasayfa » Small Business Server Aurora Kurulum

Makaleyi Paylaş

Small Business Server

Small Business Server Aurora Kurulum


SBS Aurora, genel özelliklerine bakıldığında donanımsal açıdan SBS 2008′ den farklı çalışmıyor. Yani SBS 2008 ‘ de durum neyse netice itibariyle Aurora tarafında da böyle.  60 GB boş disk alanı, 64-bit mimari ve en az minimum 4 GB RAM. Tabi benim şahsi fikrim en az 8 GB RAM kullanmak. Aurora aslında küçük firmalarda Cloud kullanımı için gayet ideal. 25 kullanıcı desteği var. Adımlarımıza geçelim. DVD takılıyor ve aşağıdaki ekranla başlıyoruz:


 


 image001


 


 
New Installation’ a tıklayarak devam ediyoruz.


 


 
image002


 


 
Yukarıdaki ekranda da aşağıdaki “I understand.. ” ile başlayan kutucuğu işaretleyip Install’ a basıyoruz ve kurulum başlıyor.


 


 
image003


 


 
image004


 


 
image005


 


 
İşletim sistemi dilimiz İngilizce, uygun klavye ( Turkish Q ) seçerek Next ile ilerliyoruz.

Sponsor

 


 
image006


 


 
Yukarıda görülen “Verify Date and Time Settings” ekranını kendinize göre ayarlayarak Next diyoruz.


 


 
image007


 


 
Next.


 


 
image008


 


 
Product Key’ i girip Next’ e basıyoruz.


 


 
image009


 


 
Yukarıdaki ekranda da sunucu ve domain bilgilerimizi giriyoruz. Burada da aynı SBS 2008′ deki gibi sunucu ve server adının değiştirilememesi durumu var. Bu sebeple sunucu adımızı ve domain adımızı verirken dikkat etmemiz gerekir. Aksi halde serverı baştan kurmak zorunda kalırız.  Next ile ilerliyoruz.


 


 
image010


 


 
Resimde belirttiğim özellik, SBS 2008′ de de mevcut olan özelliklerden yine birisi. Administrator hesabı 2008′ de defaultta disable geleceği için bu isim yerine, Aurora Console’ da yönetici hesabı olacak olan kullanıcı adını yazıyor olacağız. Örn : Alper.


 


 
image011


 


 
Güncellemeler kısmı da opsiyonel olarak sunuluyor. Benim önerim recommendedlara uymamız yönünde tabi. Update’ leri seçip ilerleyelim.


 


 
image012


 


 
image013


 


 
Bu aşamadan sonra Close’ a basıyoruz ve kurulumum tamamlanıyor. Aurora Console kurulumdan sonra aşağıdaki gibi karşımızda ve işte tüm kurulum bundan ibaret.


 


 
image014


 


 
Başka bir makalede görüşmek ümidiyle..


 


 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın