Anasayfa » Small Business Server 2008 – Public Network Ayarları

Makaleyi Paylaş

Small Business Server

Small Business Server 2008 – Public Network Ayarları

Bu makalemiz teknik anlatım makalesi olup ürün hakkındaki bilgileri diğer makalelerimizden edinebilirsiniz.

SBS 2008 ilk kurulduğunda bazı  ayarlar hazır gelse de, yapılması gereken ufak tefek ayarlar da mevcut. Birincisiyle başlayalım.

Internet Connection

SBS Console üzerinde Network tabına gelip aşağıdan Connectivity’ e geçiyoruz ve Connectivity Tasks’ in altından Connect to the Internet ‘ e tıklıyoruz.

Sponsor

image001

Next

image002

Router IP Address :  İç networkünüzdeki gateway adresi ( modem, firewall vs. ) girilir.

Server IP Address :  Sunucunun kendi local IP adresi girilir. Bu aşamadan sonra Next ‘ e basıldığında kısa bir süre sunucunun network bağlantısında kopma olacaktır. Bu aşamada beklenmeli.

image003

Kırmızı çerçevede görülen onay işaretiyle beraber tekrar Next ile devam ediyoruz.

image004

Next

image005

Finish ‘ e tıklıyor ve konfigürasyonu bitiriyoruz. Böylece sunucumuzun artık internete açık olduğunu biliyoruz.

Set up Your Internet Address

 

Bu bölüm,  internet adresinizin public anlamda SBS ‘ e tanımlandığı yerdir. Yani, resimden yola çıkarak örnek verecek olursak;  contoso.com adlı domaine sahip olduğumuzu düşünelim ve burada onu SBS içerisinde göstereceğiz. Yine Connectvity Tasks ‘ in altından Set up Your Internet Address bölümüne tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde devam ediyoruz.

image006

Next

image007

Burada, Internet üzerinde yeni bir domain mi almak istiyorsunuz yoksa mevcut domaininizi mi tanıtmak istiyorsunuz gibi bir soru geliyor, register edilmiş bir domain adı varsa ki sunucu kurduğumuza göre muhtemelen olmalı, I already have a domain name that I want to use, yani zaten mevcut olan domaini kullanmak istiyorum  diyor ve next ile ilerliyoruz.

image008

Domaini nasıl yönetiyoruz gibi bir soruda da, domaini kendim yönetmek istiyorum seçeneğini seçiyoruz ( Resimdeki seçenek ) ve Next ile ilerliyoruz.

image009

Public domain adımızı yazıyoruz ve Configure’ e basıyoruz.

image010

Yukarıda iki uyarı var. Birincisini SBS Console üzerinde Fix My Network ‘ e tıklayarak çözebiliriz. Internet Router adlı uyarıyı da, firewall üzerinden 25.110,587, 53 portlarını açarak çözüyoruz.

Virtual Private Network

SBS Console üzerinde çok kolay bir şekilde VPN yapılandırmasını gerçekleştirebiliyoruz. Aşağıdaki adımları izleyerek yapabiliriz :

Connectivity Tasks altında Configure a Virtual private network ‘ e tıklıyoruz.

image011

Allow users to connect to the server by using a VPN, Next

image012

image013

Burada Finish’ e basmadan önce, yukarıda Internet Router tarafında bir uyarı olduğunu görüyoruz. Bu uyarı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için View Warning Details ‘ a tıklıyoruz ve :

image014

Çıkan uyarının Firewall üzerinde 1723 ( PPTP VPN ) numaralı portun açık olmadığını, bunu açmamız gerektiğini  söylediğini  okuyup close ediyoruz. Sonrasında firewalla geçip 1723 portunu açmamız gerekir.

image015

Resimde görüldüğü gibi artık VPN bağlantımız aktif durumda.  Yalnız önemle belirtmek isterim ki; SBS Console üzerindeki bu yapı, client to site olarak oluşuyor. Site-to-Site ve L2TP gibi yapılar kullanmak istiyorsak, yine RRAS ‘ ı kullanmak durumundayız. Tabi ki SBS Console üzerinde kullanıcılara VPN yetkisi vermeyi unutmamak kaydıyla.

SBS Console Network Connectivity bölümünde Certification ve Smart Host bölümleri de mevcut. Smart Host internet e-mailde kullanılan bir özellik. Live ortamda bulunmadan pek konuşamayız.  Sertifikalar da defaultta yüklü geliyor zaten. Mevcut sertifikaları görüntülemek istiyorsanız, MMC’ yi açarak Certificates  yoluyla devam ederek ve Computer accountu seçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Örnek teşkil etmesi açısından aşağıdaki resmi inceleyin :

image016

Yüklü sertifikalar Personal ‘ ın altında Certificates bölümünde gözükmektedir.

SBS Console üzerinden Network anlamında yapılabilecekleri göstermeye çalıştım. Sonraki makalelerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın