Anasayfa » Şirketiniz İçin En Uygun Lync Yaygınlaştırma Senaryosu Hangisi?

Makaleyi Paylaş

Lync Server

Şirketiniz İçin En Uygun Lync Yaygınlaştırma Senaryosu Hangisi?

 

Birleşik iletişim çözümümüz olan ve Fortune 500 de bulunan şirketlerin % 70 inin kullandığı Microsoft Lync 3 farklı yaygınlaştırma senaryosuyla karşımıza çıkmaktadır. On-Premises , Hybrid ve Cloud. Peki şirketiniz için en uygun Lync yaygınlaştırma çözümü hangisidir?  Gelin bu sorunun cevabını şirketinize uygun yapıya göre birlikte bulalım.

clip_image001

Lync On-Premises, Onsite yani tamamen sizlerin sistem odanızda sanal veya fiziksel sunucularınız üzerinde yapılandırılmış bir Lync yaygınlaştırma çözümüdür.  Eğer Lync ile birlikte kurumsal ses kullanmak, var olan PBX santralinizi birlikte çalıştırmak veya santralinizi tamamen devreden çıkarıp çok daha uygun maliyetlere Lync’i santral olarak kullanmayı hedefliyorsanız şirketiniz için en uygun çözüm Lync On-Premises yaygınlaştırma metodudur.

Lync Hybrid, On-Premises ve Cloud çözümünün birarada kullanıldığı Lync yaygınlaştırma metodudur. On-Premises sistemlerinizi bulut yapısına taşımak istiyorsanız öncelikli olarak Hybrid yapısına geçmek durumundayız ve bu geçişler OCS 2007 R2 sürümünden itibaren desteklenmektedir. Aynı zamanda bu yapı buluta geçiş aşamalarında en çok tercih edilen ve önerdiğimiz yöntemdir.

Eğer OCS 2007 R2 yapısına sahipseniz Lync Server 2013 Front End ve Lync Edge Server 2013 ile birlikte hybrid yapısına geçebilir, bazı kullanıcılarınızı Lync Online yapısına taşıyıp bazı kullanıcılarınızı ise on-premises yapıda bırakarak birlikte çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Sponsor

Son güncelleştirmeleri yüklenmiş Lync 2010 ve Lync 2010 Edge yapısına sahipseniz Lync Server 2013 Admin Tools ile birlikte istediğiniz kullanıcılarınızı Lync Online yapısına taşıyabilirsiniz.

Eğer Lync 2013 yapısında çalışıyorsanız Lync Edge Server 2013 hybrid konfigurasyon için yeterli olacaktır.

clip_image002

Lync hybrid yapısında Active Directory Federation Services (ADFS) ve Azure Active Directory Sync (DirSync) ihtiyacınız olacaktır. Bu şekilde Lync Online ve Lync On-Premises kullanıcılarımız arasında senkronizasyonu oluşturmuş olacağız.

clip_image003

Lync Hybrid aşamaları ilk olarak şirketiniz için Office 365 hesabı almakla başlamaktadır. Active Directory Sync ve ADFS kurulumundan sonra Office 365 üzerinde federasyonu aktif hale getirilip, Lync Hybrid yapılandırma Lync Edge Server üzerinde tanımlanmalıdır. Sonrasında istenilen kullanıcılar Lync Online yapısına güvenli bir şekilde taşınabilir.

clip_image004

Cloud, Lync Online yapısında bütün yapımız bulut üzerindedir. Bu şekilde sabit yatırım maliyetimiz olmayacak, daha esnek ve verimli kullanıma sahip olacak aynı zamanda zaman ve yer bağımsız şekilde çalışabiliyor olacaksınız.

Bu linke tıklayıp hemen bir deneme hesabı açabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lync yaygınlaştırma seçeneklerinin karşılaştırma tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

clip_image005 

Lync Online deneyimini en iyi şekilde tecrübelenmek için SharePoint Online ve Exchange Online içeren bir Office 365 planı kullanmanız tavsiye edilir. Kurumsal ses kullanmayı hedefliyorsanız Lync Server 2013 Plus CAL’da sunulan arama özellikleriyle geleneksel PBX telefon sistemlerini geliştiren ve değiştiren Office 365 E4 paketi almanız önerilir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın