Anasayfa » Exchange Server 2003 Uzerinde OWA Dizinlerinin Geri Yüklenmesi

Makaleyi Paylaş

Exchange Server

Exchange Server 2003 Uzerinde OWA Dizinlerinin Geri Yüklenmesi

 

 

Exchange Server 2003 kurulumu ile beraber IIS server üzerinde Exchange ile alakalı bazı web siteleri oluşur. Bu siteler sayesinde OWA, OMA, ActiveSync gibi servisleri web üzerinden bağlanarak kullanabiliriz. Eğer isteyerek ya da yanlışlıkla bu sitelerden birini ya da hepsini silersek ne olacak. Aslında Exchange System Manager aracını kullanarak bu siteleri tek tek eklemek mümkün fakat biz burada çok daha kısa bir yoldan IIS üzerindeki Exchange web sitelerinin nasıl geri getirileceğini göreceğiz.

 

Exchange server’ı kurmadan önce IIS’i mutlaka kurmamız gerek ve Exchange server’ı kurduktan sonrada IIS’i kontrol ettiğimizde resimdeki gibi Exchange’le beraber eklenen web sitelerinin geldiğini görüyoruz.

 

clip_image001

 

 

Şimdi bu dizinlerden hangisi ne işe yarar açıklamaya çalışalım.

Exadmin ; bu klasör Public Folderların ESM üzerinden yönetilmesi sırasında kullanılır.


Exchange; bu mailbox’ların tutulduğu klasördür. (\\.\BackOfficeStorage\domain\MBX)

Exchweb; Owa’nın görsel öğeleri bu klasör içinde tutulur ve yer olarak C:\Program Files\Exchsrvr\ExchWeb klasörünün içini işaret eder.

Microsoft-Server-ActiveSync; Bu klasörde ActiveSync web sitesi yer almaktadır ve C:\Program Files\Exchsrvr\OMA\Sync klasörünü işaret eder.

OMA; Outlook Mobile Access kullanıcılarının bağlandığı web sitesini barındırır ve C:\Program Files\Exchsrvr\OMA\Browse Klasörünü işaret eder.

Public; Public Folder’lar bu web sitesi altında bulunur (\\.\BackOfficeStorage\domain\Public Folders).

Gelelim makalenin asıl konusu olan silinen bu sitelerin kurtarılması işine. Öncelikle bu sitelerin tamamını IIS üzerinden siliyorum. Son durum aşağıdaki hali alıyor.

 

clip_image002

 

İlgili Virtual Directory’leri sildikten sonra ilk haline çevirmek için IIS Metabase’inde küçük bir değişiklik yapmamız gerekecek. Bu arada belirtmek isterim ki Metabase’de yapacağınız hatalı bir konfigürasyon IIS’in sağlıklı çalışmasını engelleyebilir. O yüzden bu işlemleri yapmadan önce Metabase’in yedeğini almanızı öneriyorum. IIS Server’la beraber gelen yönetim paneli üzerinden Metabase’e ulaşmak ve değişiklik yapmak mümkün değil. Metabase bir xml dosyası olarak %windir%\system32\inetsrv klasörü altında bulunmaktadır. Herhangi bir text editörü ile de açıp düzenlemek mümkün olsa da görsel bir arayüz için önce IIS Server Resource Kit Tools yazılımını yüklememiz gerekiyor. Yazılıma aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz.

 

https://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=56FC92EE-A71A-4C73-B628-ADE629C89499&displaylang=en

 

Programı indirip kurulumu gerçekleştirdikten sonra Start > Programs altına IIS Resources isimli bir menü eklenecek. Tabi bununla beraber gelen birçok araç var ama biz sadece Metabase Explorer aracını kullanacağız. Metabase Explorer aracının genel görünümü aşağıdaki gibidir.

 

clip_image003

 

Metabase bir anlamda IIS Server’ın registry’si gibidir. IIS ile ilgili ayarlar burada tutulur. Bizim burada yapmamız ilk iş gereken ise LM altındaki DS2MB düğümünü içinde bir değişiklik yapmak olacak. Burada tekrar vurgulamak istiyorum Metabase üzerinde değişiklik yapmadan önce mutlaka yedek alın. DS2MB düğümünü altında HighWaterMarks içinde resimde görülen değeri “0” yapıyorum.

 

clip_image004

 

Değişikliği yaptıktan sonra Metabase ile işim bitiyor. Yapmam gereken 2. ve son şey ise Exchange System Attendant servisini restart etmek. Servis restart olurken DS2MM düğümünü bulamayınca tüm web sitelerini yeniden oluşturacak. Servisi restart etmek için services konsolunu açıyoruz ve resimdeki gibi restart ediyoruz.

 

clip_image005

 

Bu işlemin ardından IIS konsolunu açıp tüm web sitelerimizin geldiğini görebiliriz.

 

clip_image006

 

 

İşlem tamam. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>