Anasayfa » SharePoint Online Slack Entegrasonu

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

SharePoint Online Slack Entegrasonu

Merhaba, son günlerin gözde programlarından daha doğrusu developer bilgilendirme be bilgilenme araçlarından biri olan Slack, bildiğiniz üzere SharePoint veya Office 365’e tam entegrasyonu bulunmamakta. Ücretli olarak entegrasyon sağlayan firmalar yada siteler olsada belkide biz bunu birazdaha ekonomil olarak Slack tarafından bize sunulan Web API sayesinde gerçekleştirebiliriz.

Biraz konu hakkında araştırma yaptıktan sonra Slack APIsinin tam olarak bu konuya destek verdiğini göremek gerçekten keyif verici idi.

Beraber bir uygulama oluşturarak SharePoint üzerinden Slack entegrasyonu gerçekleştirelim. Buyrun;

Slack Ugulama Oluşturma

https://api.slack.com/apps adresine giderek bir uygulama oluşturuyoruz. Tabiki bir Slack üyeliği gerçekletirdikten sonra.

Sponsor

Ekranda bulunan Create App butonuna tıklıyoruz

clip_image001

Hemen peşine açılan ekranda gerekli alanları doldurmamızın ardından en altta bulunan Create App butonuna tıklıyoruz.

clip_image002

 

Uygulamamız oluşturulduktan sonra hemen sayfanın en üstünde bu konuya ait bir bilgilendirme alacaksınız ve tam tersi istikamette en altında ise uygulamanız hakkında ufak bir summary bulacaksınız.

clip_image003

 

App Credential Ayarlaması

 

Uygulamamızı oluşturduktan sonra sol kısımda açılan menüden App Credential menüsüne tıklayarak kodlamamız için gerekecek olan Client Id ve Secret değerlerini alıyoruz.

clip_image005

 

Buraya kadar ayarlarımızı tamamladık sayılır yanlız burada bir bilgilendirme gerekli farkettiğiniz üzere Redirect URI alanını boş bıraktık bunu sizler SharePoint üzerinede yönlenmesini istediğiniz adrese göndereceğinizden bu adresi size bırakıyoruz ve daha sonrası için eklemenizi rica ediyoruz. Ben direk olarak Home.aspx yönlendirmesi yaptım.

 

Kodlama İşlemleri

Malum SharePoint online üzerinde olduğumuzdan bir Client Side kodlama kullanmamız gerekmekte. Benim tercihim daha light ve yazması zevkli olan AngularJS üzerine olacak. Sizlerde ilgili methodları istediğiniz bir Client Side kütüphanesi ile kodlamaya başlayabilirsiniz.

Slack İçin Authorize Olma

Slack için az önce oluşturduğumuz uygulamayı https://slack.com/api/oauth.access adresinde bulunan metodu ile kullanarak uygulamamıza bir token alacağız. Slack Web API kullanımı hakkında daha geniş bilgiye https://api.slack.com/web#basics adresinden erişebilirsiniz.

Tam bu noktada elimiz ayağımız olan SharePoint Designer programına ihtiyacımız olacak eğer elinizde yok ise ki muhtemelen vardır J Microsoft Download https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35491 adresinden temin edebilirsiniz.

SharePoint designer vasıtası ile sitemize bağlanıyoruz ve demin Redirect URI de yazdığımız sayfaya gidiyoruz. Ben Home.aspx üzerinden devam edeceğim.

Edit File Advanced menüsü ile sayfamızı düzenlemek üzere açıyoruz.

 

Sayfamızın content alanını boşalttıktan sonra https://api.slack.com/docs/slack-button adresinden bir Slack entegrasyon butonunu sayfamıza koyuyoruz.

clip_image006

 

Kodumuzu yerleştirdikten sonra sayfamıza giderek butona bir kere tıklıyoruz ve uygulamamızı herhangi bir channel ile register ediyoruz. Evet geri dönü değerinde artık slack bize bir kod sağlayacak ve bu kod ile user Auth işlemlerini yapabileceğiz.

Kodumuzu aldıktan sonra biraz AngularJS yazabiliriz. Aşağıda gelen kod değerinin ve app için oluşturulan CliendID ve Secret değerleri ile GET edilen bir token kodu bulunmaktadır. Bu Token kodu elde edildikten sonra Slack üzerine mesaj atmaya başlayabiliriz.

clip_image008

Bu kodumuzu browser üzerinde çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir token değerinin döndüğü json verisi ile karşılaşacağız. Bu veri içerisinde user id ve diğer kullanabileceğimiz bilgiler bulunmakta.

clip_image010

 

Verilerin güvenliği açsından biraz siyah siyah oldu ekranlar ama zannedersem içerik ve mahiyet anlaşılmakta.

Slack Mesaj Gönderme

Kodumuzu kısmen yazdık ve Slack üzerine bir mesaj gönderme zamanı geldi. Mesaj gönderme işlemi Slack üzerinde Chat Message olarak adlandırılmakta ve https://api.slack.com/methods/chat.postMessage sayfasında detaylandırılmaktadır. Bizde bu adresi kullanarak demo bir mesaj göndereceğiz.

 

clip_image012

 

Bu kod ardından doğru token değerine eriştiğinizde yanı uygulamanızı login yaptırdığınızda Slack Üzerinden bigilendirme alacaksınız ve mesajınız da akabinde sistem üzerinden gözükmeye başlayacaktır.

clip_image013

 

Yazımızda sizlere popüler entegrasyon ve mesaj bildirim uygulamalarından biri olan Slack üzerinde SharePoint Online ile nasıl entegre olabileceğinize dair ufak bilgiler vermeye çalıştım. Peki bu bizim SharePoint online üzerinde ne işimize yarar, Mail bilgilendirmelerinin çok olduğu fakat takip edilmesi de icab eden bütün işlemlerde, Audit gerektiren işlemlerde vb bir çok işlemde slack işimize yarayabilir durumdadır.

Bizlerde bu kadar sisteme entegre olmuş bir uygulamanın SharePoint online üzerinde entegresini gerçekleştirerek sizlere anlatmaya çalıştık.

Faydalı olması dileği ile.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın