Anasayfa » SharePoint Designer – Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

SharePoint Designer – Bölüm 1

Herkese merhaba, Uzun zamandır planladığımız SharePoint geliştiricileri ve arayüz tasarımcısı arkadaşlarımız için yazmaya başladığımız makaleleri bu haftadan sonra parça parça olmak kaydı ile paylaşmaya başlıyoruz.

Herkes için faydalı olacak Adım Adım SharePoint Designer serisinin birinci yazısı olan indirime ve kurulum ile başlayacağız. Hemen sonrasında ise Ana Ekranı anlattığımız yazımızla serimize devam ediyor olacağız.

Bazı yazılar başlangıç düzeyi olması ile uzman arkadaşlarımıza hafif gelecek olabilir. Ama planımızda tam bir kaynak olmasını hedeflediğimizden dolayı en baştan en detaya kadar ufak ufak artan seviyeler ile teknik dilden uzaklaşarak daha anlaşılır ifadeler kullanmaya özen gösterdim. Şimdiden faydalı olması dileği ile.

İndirme ve Kurulum

Sponsor

Programı İndirme

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi, http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35491 adresine giderek aşağıdaki adımları takip etmek vasıtası ile programımızı bilgisayarımıza indiriyoruz.

clip_image002

İndir ( Download ) butonuna tıkladığımızda hangi tip bilgisayar için bu programı indireceğimize dair bir ekran çıkmaktadır. Aşağıdaki gibi işaretleyip İleri ( Next ) butonu ile indirmeyi başlatıyoruz.

clip_image004

clip_image005

Microsoft, SharePoint Designer programının indirme adresleri ve versiyonları konusunda değişiklik yapabilir.

Kurulum

İndirmemiz tamamlandığında açılan penceremizden çalıştır seçeneği ile indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

clip_image007

clip_image005

SharePoint Designer 2013’ün ücretsiz bir yazılımdır. Fakat lisanslı kullanabilmek için mevcut bir Office sürümüne ihtiyaç duymaktadır. Office lisansınız üzerinden ücretsiz olarak çalışır.

 

Arından açılan ekranda Install Now butonuna tıklamak vasıtası ile programın yüklenmesini sağlıyoruz. SharePoint Designer 2013’ün temel kurulumu bu kadar basit ve sorunsuzdur. Eğer siz isterseniz Customize butonu vasıtası ile yüklenecek olan bileşenleri seçebilirsiniz.

Sırası ile aşağıdaki ekranlar karşınıza gelecek ve işlem bittiğinde SharePoint Designer 2013 Setup size bilgilendirecektir.

1
clip_image009

2
clip_image011

 

 

3
clip_image013


İşlemleri tamamladıktan sonra sol resimde gözüken bir ekran ile SharePoint Designer’ın başarılı bir şekilde kurulduğunu görmeniz gerekmektedir.
İlk Çalıştırma

Yükleme ardından Windows 8 makinamız da   clip_image015 pencere tuşu vasıtası ile Tile ara yüzünde arama yaparak SharePoint Designer 2013 programımız buluyoruz ve üzerine tıklayarak açıyoruz.

clip_image017

Açılan programımızın ilk ekranı aşağıdaki gibi olacak. Artık SharePoint Designer 2013’e sahibiz. Mevcut sitelerimize bağlanmaya hazırız.


clip_image019

SharePoint Designer 2013 programımızı yükledik ve ilk çalıştırma aşamalarını geçtikten sonra programımız yukarıdaki ekran görüntüsünde açılmaktadır. Bu aşamadan sonra SharePoint Designer 2013 programımızı detaylı incelemeye başlayacağız.

İlk önce program ayarları ve site bağlantılarını yapmayı daha sonra ise Ribbon menülere teker teker göz atacağız.

clip_image005

Yukarıdaki ekranlar Windows 8.1 üzerinde gerçekleşmiştir. Siz kendi Windows sürümünüze göre Start Menü üzerinden SharePoint Designer 2013’ünüzü açabilirsiniz.

 

 

ShartePoint Designer – 2

Merhaba, bir önceki bölümde başlangıç bölümü olarak SharePoint Designer 2013 kurulumunu anlatmaya çalıştık. İlkyazımızda kurulumun ne kadar basit olduğunu hep berabere görmüş olduk.

Bu yazımızda ise SharePoint Designer 2013 kurulumundan sonra gelen ana ekranımız ve hesap ekranımıza göz atacağız.

Bu bölümde sırası ile aşağıdaki konulara değiniyor olacağız.

1.      Hesap ( Account )

2.      Ayarlar ( Options )

3.      Siteler ( Sites )

Şimdiden faydalı olması dileği ile.

Bölüm 1 – Ana Ekran

Hesap ( Account )

clip_image021

Hesap ekranında mevcut Office kullanıcı hesabınız ile veya Active Directory üzerinden gelen Windows kullanıcı hesabınız ile otomatik olarak giriş yapabilirsiniz. Office Background alanından arka plan renginizi, Office şablon kısmından ise tanımlı olan temaları değiştirebilirsiniz.

Connected Service alanında mevcut bağlantınızı görebilirsiniz. Eğer başka servislere bağlanmak isterseniz Add a Service butonuna tıklayarak aşağıdaki servislere erişim sağlayabilirsiniz.

clip_image023

·        Windows Azure veya herhangi bir bulut ( Microsoft’a ait) sistemi üzerine giriş yapabilir ve bağlantı kurabilirsiniz.

·        Microsoft hesabınız ile favori sitelere bağlanabilirsiniz.

·        Office Mağazası üzerine Microsoft hesabınız ile bağlanıp uygulamaları kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu ekranda Office programınızın aktif olup olmadığı ile bir bilgiye ve SharePoint Designer 2013 hakkında daha çok bilgiye erişebileceğiniz bir buton da bulunmaktadır.

clip_image025

clip_image005

Belirtilen servislere bağlanabilmeniz için Microsoft üzerinde kullanılan bir Live Id adresine ihtiyaç duyulur. Eğer Live Id hesabınız yok ise https://login.live.com/ adresinden bir tane elde edebilirsiniz.

 

Ayarlar ( Options )

SharePoint Designer 2013 ayarlarını düzenleyebildiğimiz ekrandır. Site ayarları ile bağlantısı yoktur. Programın kendi temel ayarlarının yapılması için kullanılır. Kitabımızda genel ayarlardan kısada bahsedeceğiz. Dil ve Ribbon düzenleme ayarları bildiğimiz Office ayarları ile aynı ara yüzlere sahiptir.

clip_image027

General ( Genel Ayarlar )

SharePoint Designer 2103 Ayarları (SharePoint Designer 2013 Options)

·        Uygulama Ayarları ( Application Options )

clip_image029

General ve Configure Editors sekmelerinden oluşur. General alanı altında aşağıdaki seçeneklere erişilebilir.
clip_image031
Bu ekranda kendi içinde Startup ve General olmak üzere ikiye ayrılır. Startup kısmında programın açılışta ne gibi bir özelliklere sahip olması gerektiği konusunda seçenekler bulunur. Örnek olarak en son açtığım siteyi SharePoint Designer 2013 açıldığında aç vb. gibi ayarlar bulunur.

General alanında ise çalışma zamanın da kullanabileceğimiz ayarlar mevcuttur. Bunlardan bazıları Status Bar’ı göster, HTTP bağlantılarında sıkıştırmayı aktif et, sitede işlem devam ederken ön yüklemeyi etkinleştir vb. ayarlar bu ekrandan yapılır.

clip_image033

Configure Editors sekmesinde ise SharePoint Designer 2013’ün açabileceği dosya tiplerini düzenleyebilir ve Advance Mode da kullanılacak olan editörleri seçebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz.

 

·        Sayfa Editör Ayarları ( Page Editor Options )

 

clip_image035

Page Editor Options kısmında;

1.      Genel

2.      Auto Thumbnail

3.      Default Fonts

4.      Code Formating

5.      CSS

6.      Color Coding

7.      Authoring

8.      Picture

9.      Code Snippets

10.   Ruler and Grid

11.   Intellisense

12.   FontFamiles

 

 

Page Editor Options  kısmında yukarıda listelenen ayarları düzenleyebilirsiniz. Genel olarak özellikli durumlar haricinde bu ekrandaki ayarların düzenlemeleri ile fazla işiniz olmayacağından zaten sizin için en iyi şekilde yapılandırılmış olarak gelen standart ayarları kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer daha fazla detaya ihtiyacınız var ise bu ekranları tek tek gezerek kendiniz de tecrübe edebilirsiniz.

clip_image005

Page Editör Options ayarlarının tamamı tek tek anlatılmamıştır. Bunun yerine bu ekrandan hangi ayarları yapabildiğiniz sizin tercihinize bırakılmış, tecrübe edinmeniz hedeflenmiştir.

 

Kullanıcı Arayüz Ayarları (User ınterface Options)

clip_image037
User Interface Options kısmında Live Preview özelliği ile görsel uyarıları aktif etme ve grafik hızlandırma ile alakalı ufak ayarlar bulunmaktadır.

clip_image005

SharePoint Designer 2010 da html dosyalarının live preview özelliği mevcuttur. Fakat bu özellik 2013 ile beraber yerini sadece gelişmiş ( Advanced Mode ) html düzenlemeye bırakmıştır.

 

clip_image005

·        Ayarlar menüsü sadece genel ayarlar olarak ele alınmıştır.

·        Diğer menüleri siz de kontrol edebilir ve üzerlerinde çalışabilirsiniz.

Siteler ( Sites )

Mevcut SharePoint Site Bağlantısı

Site Aç ( Open Site)

clip_image039

Site bağlantıları için SharePoint Designer kurulumundan sonra programı açar açmaz karşımıza ana ekranımız çıkar. Bu ekranı ilk çalıştırma konumuzda görmüştük. Şimdi ise bu ekran üzerinde bulunan butonlara parça parça derinlemesine bir bakalım.

Mevcut sitemize bağlanmak için Open Site butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladığımızda karşımıza Open Site ekranı karşımıza geliyor. Site Name kısmına sitemizin web adresini yazarak Open butonuna tıklayarak sitemizi açıyoruz.

clip_image005

Kitapta anlatılan tüm konularda mevcut bir SharePoint sitenizin olduğu var sayılmaktadır.

 

clip_image041

Sitemi Kişiselleştir ( Customize My Site)

clip_image042

 

Yeni SharePoint Site

Yeni Boş Site ( New Blank Site )

clip_image043
Mevcut lokali’nizde bulunan SharePoint site collection’unuza boş bir alt site ekler. Butona basar basmaz karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Sub site adınızı yazarak ok demeniz halinde designer sizin adınıza boş bir alt site oluşturacaktır.

clip_image045

Siteme Yeni alt Site Ekle (Add Subsite to My Site)

clip_image046

Lokali’nizde bulunan SharePoint Site koleksiyonuna alt site olarak sizin personel sitenizi ekler.

clip_image048

Bu ekranda eğer mevcut ise SharePoint şablonlarını seçebilir, ön izlemesini görebilir ve SSL üzerinden bağlantı olup olmayacağını seçebilirsiniz.

Site Templates

Konum olarak ana ekranımızın sağ alt köşesinde bulunur. Yeni boş Site menüsünün yaptığı işlemi belirli şablonlar kullanarak gerçekleştirir.

 

clip_image050

Bu şablonlar;

1.      Blank Site

2.      Blog Site

3.      Team Site

4.      More Templates dir.

More Templates butonu size sunucu içinde özelleştirilmiş başka bir site şablonlarından kullanmanıza olanak sağlar.

Yukarıda sayılan şablonlar standart olarak sunulan şablonlardır. Daha fazla bilgi ve kendi şablonlarınızı oluşturmak için https://support.office.com/en-us/article/Create-and-use-site-templates-60371b0f-00e0-4c49-a844-34759ebdd989?ui=en-US&rs=en-US&ad=US&fromAR=1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın