Anasayfa » Sharepoint Designer 2010’da koşullu Biçimlendirme İle Listelerinizi Renklendirin

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Sharepoint Designer 2010’da koşullu Biçimlendirme İle Listelerinizi Renklendirin

Sharepoint 2010 kullananlar listelerden doğal olarak faydalanırlar. Örneğin görevler, takvim, telefon görüşmeleri notları veya özel olarak oluşturduğumuz listeler.

Bu listelerde bazen duruma göre bazı özelleştirmeler yapmamız gerekir. İçerikteki özelleştirme ve geliştirmelerin dışında bize gereken bir başka değişiklikte koşullu biçimlendirme özelliğidir. Örneğin görevler listesindeki bir görevin durumu “sürüyor” ise bu satır açık sarı, “tamamlandı” ise yeşil, “başkasında bekliyor” ise gri “ertelendi” ise kırmızı olsun gibi bir ihtiyaç doğabilir. Böyle bir ihtiyaç olmasa bile, böyle bir görsel etkileşim yapmamız hoş olacaktır. Renkler doğru kullanarak kullanıcıların farkındalığını arttırmış oluruz ki buda süreçlerin kalitesini ve müdahale zamanlarının süresini geliştirir.

Sharepoint Designer 2010 Koşullu biçimlendirme için senaryo üzerinden gidelim.

Senaryomuz şöyle olsun;

Sponsor

Görevler listemiz de tamamlanan görevlerin yeşil satırlarda, ”Sürüyor” durumundaki görevlerin sarı renkli satırlarda, “Başlatılmadı” konumundaki görevlerin kırmızı tonlarından bir renkli satırlarda, “başkasında bekliyor” durumundaki satırların ise gri tonlu renkli satırlarda görünmesini sağlayalım.

Not: Sharepoint 2007 de listelerde biçimlendirme yapabilmek için xslt view olarak convert etmemiz gerekiyordu. Sharepoint 2010 ile beraber liste görünümleri xslt view olarak gelmeye başladı bu da işimizi kolaylaştıran bir yenilik. Hatırlatmak istedim.

İlk olarak koşullu biçimlendirme yapacağımız liste veya kitaplığımıza girelim. Biz senaryo gereği görevler listesine gireceğiz. Daha sonra liste içerisindeki ribbon menüden yararlanarak listemizi Sharepoint Designer 2010’ da açalım.

 

image001

 

Sharepoint Designer 2010 da listemiz açılacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken şey, koşullu biçimlendirme işlevini liste içerisinde ki görünümlerden birine uygulayacağız. Yani bir liste görünümü üzerinde yapacağımız değişiklikten diğer görünümler etkilenmeyecektir. Eğer farklı liste görünümlerinde de değişiklik istiyorsak buralarda da bu ayarları yapmamız gerekir. Biz “tüm görevler” görünümü tercih edeceğiz. Dilerseniz siz önce yeni bir görünüm oluşturup bu görünüm de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

image002

 

“Tüm görevler” liste görünümünü tıkladığımızda karşımıza listenin editlenebilir sayfası gelecektir.

 

image003

 

Artık koşullu biçimlendirme düzenlemesi yapmak için hazırız. Duruma göre koşullu biçimlendirme yapacağımız için “durum” sütununu seçerek işleme başlıyoruz. Burada çok önemli husus özellikle sütun biçimlendirme de koşullu biçimlendirme yapacağınız sütunu nasıl seçtiğinizdir. Div alanından seçmiş olmanız gerekiyor. Yanlış bir alandan sütunu seçerseniz koşullu biçimlendirmeniz doğru çalışmayacaktır. Sağlamasını yapabilmek için dikkat etmeniz nokta, sütunu Mouse ile seçtiğiniz de alt info çubuğunda div.ms-vh-div in aktif olduğunu görmenizdir. Diğer husus da koşullu biçimlendirme de satırı biçimlendiri seçtiğiniz de işlemi <tr.> de yapıyor olmanızdır.(buradaki gerekçe dinamik hareketi algılatmak için doğru yeri seçmektir. Bu konuda sorun yaşarsanız çözümpark.com forumları üzerinden yardım isteyebilirsiniz.)

 

image004

 

Sharepoint Designer 2010 menümüzde yer alan “Koşullu Biçimlendirme” butonunu tıklayın. Senaryomuz gereği biz satırı koşullu biçimlendireceğiz. Dilerseniz sütun üzerinde de koşullu biçimlendirme yapabilirsiniz. Örneğin tüm satırı renklendirmek yerine sadece ilgili sütunu renklendirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu kullanım gereksinimine göre değişebilecek bir durum nasıl arzu ederseniz.

 

image005

 

“Satırı biçimlendir” i seçtiğimiz de resimdeki gibi “Koşul ölçütü” penceresi açılacaktır.(sütunu biçimlendir deseydik de aynı pencere gelecektir)

 

image006

 

Şimdi senaryomuza sadık kalarak “durum” için koşulumuzu yazalım. Biz örnek olarak 1 biçimlendirmeyi anlatacağız diğerlerini aynı mantık ve yol ile ekleyebilirsiniz.

Örnek koşulumuz durum tamamlandı ise satırı yeşile boya olacaktır.

Koşumuzu aşağıdaki gibi belirttik. Eğer fonksiyonlar içeren koşullar belirleyeceksek gelişmiş seçeneği açarak sütunlar arası hesaplamalar yaptırabilir buna göre koşullu biçimlendirme de yapabiliriz. Biz senaryomuzdan devam ediyoruz koşulumuzu belirttikten sonra “stili ayarla” butonunu tıklayarak bu koşul oluştuğunda ne yapılacağını belirteceğiz.

 

image007

 

“Stili Ayarla” dediğimiz de çeşitli biçimlendirme yetenekleri gelecektir. Bunlar fark edeceğiniz gibi ihtiyaçların üstünde düşünülmüş geniş kapsamlı özellikler. Biz satırı yeşile boyatacağımız için buna göre işlem yapıyoruz ve Arka planı yeşil yapmasını istiyoruz.

 

image008

 

Tamam diyerek koşullu biçimlendirmemizi sonlandırabiliriz. Evet, özetle söylersek şunu artık belirtmiş olduk; “Görevler listesinde durum sütunu Tamamlandı olarak değiştiğinde satırı yeşile boya.”

Şimdi değişiklikleri kaydedip deneme yapalım.

 

image009

 

Yeni bir görev açalım. Önce durumunu başlatılmadı olarak bırakalım. Görüyoruz ki her şey normal.

 

image010

 

Şimdi Durumu tamamlandı olarak değiştirelim. Görüyoruz ki koşullu biçimlendirmemiz çalışıyor.

 

image011

 

Senaryomuza göre diğer düzenlemeleri de aynı yol ile yaptığımız da göreceğimiz durum şöyledir;

 

image012

 

İhtiyacınıza göre senaryolarınızı çalıştırıp renkleri doğru yerlerde kullanarak farkındalığı arttırabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın