Anasayfa » Sharepoint Designer 2007 ile kullanıcılar için uyarı iş akışları oluşturmak

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Sharepoint Designer 2007 ile kullanıcılar için uyarı iş akışları oluşturmak

Sharepoint Server 2007 ve WSS 3.0 da belge kitaplıkları ya da listeler için uyarı mekanizmaları eklemenin bir diğer yolu ise Ms Sharepoint Designer 2007 ile portale bağlanarak ilgili kitaplık ya da listeye iş akışı eklemekten geçer.

Sharepoint Designer 2007 TR yi indirmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz. http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=tr&FamilyID=baa3ad86-bfc1-4bd4-9812-d9e710d44f42

Sharepoint Designer 2007 yazılımını açıp portal sitesine bağlanmak ve istenilen kitaplığa iş akışı ekleyebilmek için sırasıyla izlenecek yol;

image001

Sharepoint Designer 2007 yazılımı açıldıktan sonra üst kısımdaki menüden öncelikle “Dosya” yazana tıklanır ve “Site Aç” linkine tıklanır
Açılan pencerede bağlanılmak istenen portal in bağlantı adresi yazılarak “Aç” düğmesine tıklanır ve siteye Sharepoint Designer 2007 ile bağlanılır.


image002

Site üzerinde yetkili bir kullanıcı ile bağlanılması gerekmektedir.

Siteye Sharepoint Designer 2007 ile bağlanıldıktan sonra sol taraftaki “Klasör Listesi” panelinden ilgili kitaplık ya da liste seçilir. Uyarı mekanizmalarının çalıştırılacağı liste bu örnekte “Duyurular” listesidir.

Uyarı mekanizmalarını çalıştırmak için iş akışı tanımlaması yapacağımız “Duyurular” listesi ne sağ tıklanarak “Yeni” menüsünün altındaki “SharePoint İçeriği” seçeneği seçilir.

 image003

Açılan pencerede sol taraftaki listeden “İş Akışı” seçilir ve “Tamam” düğmesine tıklanarak iş akışı oluşturulmaya başlanır.İş akışı oluşturulmak istendiğinde aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran site yöneticisini karşılar.

image004

Bu ilk adımda ;
1 : Oluşturulacak iş akışı için isim girilir.
2 : İş akışının hangi kitaplık yada liste üzerinde çalışacağı seçilir. Bu örnekte “Duyurular “ seçilmiştir.
3 : İş akışının hangi koşullarda çalışacağı belirtilmelidir.
Bu bilgiler girildikten sonra “İleri” düğmesine basılır ve bir sonraki adıma geçilir.

Bu adımda ilgili kitaplık için koşul ve eylem belirtilir.

image005

Bu örnekte “Duyurular” listesi için
Koşullardan “Eğer değiştiren belirli kişi ise”
Eylemlerden “E-posta bu ileti” seçeneklerini seçtik.

Resimdeki “belirli kişi” ve “bu ileti” yazan linklere tıklandığında birer pencere açılır ve bu pencereden istenen koşul ve eylem içeriği doldurulur.

image006

“Belirli kişi” linkine tıklandığında açılan pencerede portal içindeki kullanıcılar ve gruplar ya da eğer portal kullanıcı bilgilerini Active Directory den alıyorsa Active Directory kullanıcıları ve grupları görüntülenir. Bu kısımdan uyarılması istenen grup ya da istenen kullanıcı seçilir. Grup seçilirse eğer seçilen gruba üye bütün kullanıcılar uyarı mekanizmalarına eklenmiş olur.

image007

“E-posta bu ileti” eylemindeki “bu ileti” linkine tıklandığında açılan pencerede eylem içerik bilgisi doldurulur.

“Kime” satırına uyarı mekanizmalarını hangi kullanıcı grubunu uyarması isteniyorsa o grup bilgisi girilir.

“Konu” kullanıcılara gidecek e-posta nın konu satırını oluşturur.

Ve son olarak e-posta nın içeriği de girildikten sonra “Tamam” düğmesine tıklanır ve iş akışlarındaki eylem içeriği hazırlanmış olur.

Uyarı mekanizması olarak çalışacak iş akışının son şekli aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

image008

“ Son “ düğmesine tıkladıktan sonra Sharepoint Designer 2007 programından çıkılır. Artık portaldeki “Duyurular” listesi tüm portal üyelerine her türlü değişiklikte uyarı e-postası yollayacaktır.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>