Anasayfa » Sharepoint 2010 Temalarına PowerPoint 2010 dan Tema Ekleme

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Sharepoint 2010 Temalarına PowerPoint 2010 dan Tema Ekleme

Sharepoint 2010 ile beraber gelen “themes” özelliklerini platformu kuran herkes fark etmiştir. Yazı karakterleri, stiller, arka plan gibi birçok özelliği artık kolayca platform üzerinden değiştirebiliyoruz. Bununla beraber platform üzerinde belli temalar hazır olarak geliyor. Yaklaşık 20 tema. Powerpoint 2010 içerisinde ise yaklaşık 60 tema yer alıyor. Powerpoint 2010 da beğendiğiniz tema renk yelpazesini nasıl Sharepoint 2010’a ekleyeceğinizi anlatacağım.

 

Öncelikle Sharepoint 2010’da Site eylemleri menüsüne tıklayarak site ayarlarına gidin. Hemen aşağıda görüleceği gibi “Görünüm ve Kullanım” altında “Site Teması” butonunu görebilirsiniz.

 

 

image001

 

 

Site Teması butonunu tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Bu alan tema seçtiğiniz vetemalara müdahale edebildiğiniz alandır. Buraya yeni temalar nasıl ekleyeceğimizi gösteren adımlara başlayalım.

 

Öncelikle PowerPoint 2010’u açın. Boş gelen sayfa açıkken Ribbon menüden Tasarım butonuna tıklayınız. Ribbon menüde temalar görünecektir istediğiniz bir temayı seçin.

Sponsor

 

 

image002

 

 

Burada tema seçtiğiniz de temaların hemen yanında ki renkler, yazı tipleri ve efektler alanlarının seçilen temaya göre değiştiğini göreceksiniz. Dilerseniz renkler yelpazesinden dilediğiniz başka bir renk grubunu seçebilir yazı tipini değiştirebilirsiniz. Burada yapacağınız seçim sizin görsel isteğinize kalıyor.

 

Bu işlemden sonra yine Powerpoint sayfanızda tasarım menüsünde iken temaların tümünü göstermek için tüm temaları açın. Açtığınız bu ekranda en altta “Geçerli temayı kaydet” seçeneğini tıklayın.

 

 

image003

 

 

Temanızı istediğiniz bir isimde kaydedin. Burada kayıt edilen dosya uzantısı tema şablon uzantısı olan thmxdir.

 

 

image004

 

 

Bu işlemle beraber Powerpointi kapatabilirsiniz. İşimiz bu tarafta bitti. Şimdi kaydettiğimiz bu tema şablonunu Sharepoint 2010 temalarına ekleyelim.

 

Yeniden Sharepoint 2010 – Site eylemleri- Site ayarları – Site teması alanına kadar tekrar geliyoruz. Site temasına tıkladığınızda 1.resim 2.bölümdeki ekran karşınıza gelecek burada sayfanın hemen başında “Tema Galerisi” yazan bir buton göreceksiniz. Buna tıklayarak ilgili kitaplığa gidebilirsiniz. Bu butonu göremeyenler http://alanadı/_catalogs/theme/Forms/AllItems.aspxadresinden de ulaşabilir.

 

 

image005

 

 

Kitaplığı açtıktan sonra burada temaların olduğunu göreceksiniz. Sharepoint Ribbon menüde yer alan “Belgeler” butonunu tıklayın.Daha sonra “belgeyi karşıya yükle” butonunu tıklayın. Kaydetmiş olduğunuz temanızı “göz at” yardımı ile bulup seçin ve “tamam” diyerek işlemi sonlandırın. Artık size özel temanız Sharepoint temalarınıza eklendi.

 

 

image006

 

 

Sharepoint site ayarlarındaki site teması butonuna giderek temamızın eklenip eklenmediğini kontrol edelim.

 

 

image007

 

 

Temamız yerini almış. Bu şekilde istediğiniz kadar tema oluşturup ekleyebilir ve Sharepoint 2010 da kullanabilirsiniz. Kaydettiğiniz thmx uzantılı temalarınızı Microsoft’un tema editörü ile de daha kapsamlı düzenleyip kaydedip Sharepoint 2010’a aktarabilirsiniz.

 

Bunun için http://connect.microsoft.com/themebuilder adresinden programı indirebilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın