Anasayfa » Sharepoint 2010 Özel İzin Düzeyleri Oluşturma

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Sharepoint 2010 Özel İzin Düzeyleri Oluşturma

Sharepoint üzerinde tanımlı olan izin türleri herkesçe bilinir. Bunların başında okuma, katılım, sınırı erişim, sınırlı okuma, tasarım gibi hazır izin düzeyleri yer alır. Ancak bazı durumlarda bu izin türleri bizim işimize yaramayacaktır. Örneğin bir belge kitaplığındaki belgelerin değiştirime hakkının olmasını ancak silinememesini istiyorsak buna karşılık gelen hazır izin türü yoktur. Bu noktada kendimiz bize uygun izin düzeyleri oluşturmalıyız. Mesela böyle bir senaryoda nasıl izin türü oluşturabiliriz sorgulayalım.

image001

Adım adım izin düzeyleri oluşturmak için yapacaklarımızı sıralayalım.

1.Adım: Site eylemlerinden site ayarlarına giriniz.

2.Adım: Gelen yönetim ekranında Site izinlerine tıklayalım.

Sponsor

3.Adım: Açılan ekranda üst kısımda görünen İzin Düzeyleri’ ne tıklayarak asıl işlem yapacağımız bölüme girmiş olalım.

image002

4.Adım: Karşımıza hazır olan izin düzeyleri gelecektir. Biz ihtiyacımıza özel bir düzey hazırlayacağımız için hemen üst kısımda görülecek olan İzin Düzeyi Ekle butonunu tıklayalım.

5.Adım: Karşımızda kapsamlı izin türleri gelecektir. Burada dikkat etmemiz gereken şey şudur. Bu alanda 3 ana başlık görürsünüz. Liste izinleri, site izinleri, kişisel izinler. Yani siz listede katılım yetkisinde bir izin düzeyi hazırladığınızda bu yetki site düzeyinde de geçerli olmaz.O kısım için yine aynı alanda ilgili başlığın altından izin verebilirsiniz. Yalnız site düzeyi içinde vereceğiniz yetki tüm sitelerde etkili olacaktır. Örneğin buradaki izinler de “uyarıları yönet” hakkını alırsanız ve bu yetkiyi de bir kullanıcı veya gruba verirseniz bu izinle hareket eden kullanıcılar bu izni aldıkları sitelerde uyarılarını yönetemezler. Burada çok kafa karıştırmak istemem genel olarak demek istediğim şudur, site izinleri verirken dikkatli olun. Az yetki vermenin telafisi vardır ancak yanlışlıkla fazla yetki vermenin telafisi olmayabilir.

Bu açıklamadan sonra adımlarımıza devam edelim.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bir yetkilendirme yaptığınızda, kullanıcı öğe ekleyebilecek, düzenleyebilecek ancak silemeyecektir. Bu öğe, bir belge dokümanda olabilir veya bir form ve liste verisi de olabilir fark etmez.

image003

Kaydedip buradan çıkalım. İzin düzeylerinin yer aldığı ekrana geri dönecektir. Artık izin düzeyimizin buraya geldiğini göreceğiz.

image004

Artık bu izin düzeyini her yerde kullanabilirsiniz. Açıklama kısmına hangi izinleri kapsadığını yazmayı unutmayın. Daha sonra ne olduğunu hatırlamak zor olabilir.

Yeni izin düzeyi oluştururken hangi izinlerin verileceği konusunda sıkıntı yaşarsanız diğer bir yöntem ile var olan bir izin düzeyini kopyalarak onun üzerinde izinleri değiştirebilirsiniz.

Mesela biz “katılım” izin düzeyini kopyalayıp oradaki izinlerle yeni bir izin düzeyi oluşturalım.

Bunu yapmak için ilk adımınız izin düzeylerinden katılımı tıklayarak içine girmeniz olacak. İçine girdiğiniz de sayfanın en altına gelin. Burada izin düzeyini kopyala butonu göreceksiniz.

image005

Bu butona tıklayın. Tıkladığınız da katılım izin düzeyinin yetkilerinin yer aldığı yeni bir izin düzeyi sayfası açılacak. Açılan bu yeni izin düzeyinde istemediğiniz izinleri kaldırıp kaydedip yeni özel bir izin düzeyi oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde ihtiyaçlarınıza özel birçok düzey oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın