Anasayfa » Sharepoint 2010 Access Servislerinden Nasıl Yararlanabiliriz ?

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Sharepoint 2010 Access Servislerinden Nasıl Yararlanabiliriz ?

Bu makalede daha önceden oluşturduğunuz Access veritabanı dosyanızı nasıl Sharepoint 2010 üzerinde kullanıma paylaştırabileceğinizi adım adım anlatıyor olacağım.

Bu makalede Ortalama büyüklükteki bir marketin ürün listesinin ve stok bilgisini kullandım.

İlk adım olarak paylaşacağımız veri tabanını oluşturuyoruz ya da mevcut olanı açıyoruz. Makale için ben adım adım nasıl oluşturulacağını anlatıyor olacağım.

 

image001

 

Şekil -1


 

Şekil 1- deki gibi Access 2010 u açıyoruz ve “Blank web database” i seçip sağ alt tarafta bu veritabanı için belirlediğimiz ismi yazarak “Create” butonuna tıklıyoruz. Böylelikle veritabanımız Sharepoint 2010 üzerindeki Access Servisleri ile uyumlu olan bir yapıyla oluşturulmuş olacaktır.

 

image002

 

Şekil -2

 

Şekil-2 deki gibi Access 2010 veri tabanımız istediğiniz tabloları,formları ve raporları oluşturmanız için açılacaktır.Bu örnekte ben tek tek veri girmek yerine elimdeki Excel dosyasını kullandım.

 

image003

 

Şekil -3

 

Elinizdeki excel deki verileri aktarabilmeniz için Ribbon menüsünden “External data” sekmesine tıklayın ve açılan menülerden “Excel” i seçerseniz Şekil -3 teki gibi bir sihirbaz yardım için açılacaktır.

 

“Browse” butonu yardımıyla içinden veri almak istediğiniz Excel dosyasını seçin.

 

image004

 

Şekil -4

 

Şekil -4 te gördüğünüz güvenlik uyarısında “Open” butonuna tıklayın.

 

image005

 

Şekil -5

 

Güvenlik ile ilgili uyarıda “Open” butonuna tıkladıktan sonra sihirbazın alınan verileri şekillendirmenize yardımcı olacak adımları ile karşılaşacaksınız. Şekil -5 te ilk adım olarak istenen verinin seçilen Excel dosyasında hangi Sheet te olduğunu seçmeniz isteniyor. Ben burda verim sheet1 de olduğu için Sheet1 i seçtim. Eğer kendi Excel dosyanızdaki verinizin bulunduğu Sheet i seçtiyseniz “Next >” butonuna tıklayın ve sonraki adıma geçin.

 

image006

 

Şekil -6

 

Şekil -6 da ki adımda seçtiğiniz Excel dosyasındaki ilk satırın Access veri tabanının içine aktarılırken kolon ismi olarak alınmak istenip istenmediği soruluyor. Bu Excel deki liste başlıklarınızın Access te oluşturulacak Tablodaki alan isimleri olarak algılanacağını anlatmaktadır. Burada dikkat edin çünkü liste başlıklarınız türkçe ise alan isimleri olarak aktarmanızda problem yaşayabilirsiniz. Örnekte işaretlemedim ve devamında açılan sayfadan alan isimlerini tekrar girdim ve problem olmadığına emin oldum.

 

image007

 

Şekil -7

 

Şekil -7 da gördüğünüz adımda ,ç,ndeki veriyi almak istediğiniz excel listesindeki her bir sütun için alan ismini belirleyebilirsiniz. Alan isimlerini belirledikten sonra sonraki adım için “Next >” butonuna tıklayın.

 

image008

 

Şekil -8

 

Şekil -8 deki adımda sizden hangi sütunun Primary key olarak seçmek istediğinizi sormaktadırBEnim Excel dosyamda her kayıt için bir numara olmadığı için ilk seçeneği işaretleyerek bu işi Access e bıraktım. Eğer sizde her kayıt için bir numara varsa ikinci seçeneği seçerek açılan combo box tan listenizdeki o numaraların yazılı olduğu sütunu seçmelisiniz. Eğer bu duruma hiç ihtiyacım olmaz diyorsanız son seçeneği seçip bu adımı direk yoksayarak devam edebilirsiniz. Tavsiyem bu adımı yoksaymayın ve bulma ,raporlama işlemleri için ihtiyacınız olacak bu adımı muhakkak önemseyin.

 

 

image009

 

Şekil -9

 

Son olarak aldığınız bu veriler için Access te oluşturulacak tablonun adına karar vermeniz gerekecek.

 

 

image010

 

Şekil -10

 

Şekil -10 da gördüğünüz sayfada “Save import steps” seçeneğini içaretlerseniz daha sonra hızlı bir şekilde aynı işlemleri yapabilmeniz için yaptığınız bu adımlar kaydedilecektir. Eğer bu Excel listesi portalinize erişme yetkisi olmayan bir kullanıcı tarafından güncelleniyorsa bu seçenek işinize yarayabilir.

Artık Excel dosyasındaki verileriniz Access te.

 

 

image011

 

Şekil -11

 

“Create” sekmesinde “Form” butonuna tıklarsanız aktardığınız verileri görebileceğiniz,yenilerini ekleyebileceğiniz ya da silebileceğiniz hatta Sharepoint 2010 a yayınladığınızda karşınıza gelecek olan Form u oluşturmuş olursunuz.

 

Yine “Create” sekmesindeki “Report” butonuna tıklarsanız verilerin raporunu görürsünüz ve rapor sayfasını oluşturmuş olursunuz.Bu rapor sayfası Sharepoint 2010 da göreceğiniz rapor ekranıdır.

 

Form unuz ya da Rapor unuz Access Servislerinde problem çıkartmayacak şekilde yapılandırıldığı için düzenlemeler kısıtlı olacaktır.

 

Sharepoint 2010 da yayınlamadan önce Formunuza ve Raporunuza isim vererek bu access dosyasını bilgisaarınıza kaydedin.

 

Oluşturduğunuz Access veritabanınızı form ve raporlarıyle birlikte Sharepoint 2010 da yayınlamak için Ribbon menüsünden “File” sekmesine tıklayın.

 

image012

 

Şekil -12

 

Şekil -12 de göründüğü gibi File menüsünde sol taraftaki “Save&Publish” e tıklayın ve açılan sayfada “Publish to Access Services” i tıklayın.

 

Önce dosyanızın uyumunu kontrol için “Run Compatibility Checker” butonuna tıklamanızı tavsiye ederim. Böylelikle publish sırasında problem ile karşılaşmadan önce düzeltme yapma imkanınız olacaktır.

 

Eğer uyumluluk testinde hata ile karşılaşmadıysanız sağ taraftaki “Server URL” bilgisini ve “Site Name” bilgisini girin. Son olarak “Publish to Access Services” butonuna tıklayarak dosyanızın yayınlanması işlemini başlatın.

 

Yayınlama işlemi bittikten sonra “Publish Succeeded” başlıklı açılan pencerenin üstündeki link Access servislerinden yararlanarak oluşturduğunuz Sharepoint sitenizin linki olacaktır. Tıklayın ve açın.

 

image013

 

Şekil -13

Şekil -13 te göründüğü gibi siteniz hazır. Bu sitede “Stok Form” linkine tıklayıp açılan menüden view form u seçerek formunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı durum Raporlar içinde geçerlidir.

 

image014

 

Şekil -14

 

Yayınladığınız Access  veritabanınızın Sharepoint 2010 üzerindeki görüntüsü Şekil -14 teki gibi olacaktır.

 

image015

 

Şekil -15

 

Son olarak Şekil 15 te göründüğü gibi bu sitenizde kullanıcıları yetkilendirebilirsiniz. Yayınladığınız Access dosyasını tekrar tasarlamak için Access içinde açabilirsiniz. Site ayarlarını değiştirebilirsiniz. Navigation Tab sizi Sharepoint 2010 un üst sitesine yönlendirecektir.

 

Faydalı olması dileğiyle…

Kolay gelsin.

Makaleyi Paylaş

2 Yorum

  1. Çok teşekkür ederiz de e hani tablo ilişkileri, mikroplar sorular, benim dosyam bayağı karmaşık, iste bu şekilde de yayinlayaniliyor muyuz ha bir de bu sharepoint ücretli mi,?

    Cevapla
  2. Evet SP ücretli bir üründür.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>