Anasayfa » Service Manager 2012 R2 Yeni Self-Service Portal Kurulum İçin Tavsiyeler ile Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 Yeni Self-Service Portal Kurulum İçin Tavsiyeler ile Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Service Manager 2012 ile birlikte Self-Service Portal Silverlight tabanlı olarak çalışmaktaydı. Ancak bu portal yapısı R2 sürümüne kadar oldukça yavaş çalışmaktaydı. R2 sürümü ile birlikte performans anlamında oldukça gelişmeler yaşamış olsa da kullanıcılardan gelen yoğun talep sayesinde Microsoft Service Manager 2012 R2 Update Rollup 8 ile birlikte HTML 5 destekli yeni portal arayüzünü bizlere sundu. Halen kurmadıysanız ilgili güncellemeyi https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=49556 adresinden indirebilirsiniz. Kurulumun ardından özellikle tasarımsal değişiklikler yapmadan önce yayınlanmış olan son güncellemeyi (Update 3) https://support.microsoft.com/en-us/kb/3144617 adresinden indirip kurmanızı öneririm. Eğer yeni Self-Service Portali kurup özelleştirmeler yaptıysanız hotfix i kurmadan önce \inetpub\wwwroot\SelfServicePortal altında ki Web.Config dosyasının, \inetpub\wwwroot\SelfServicePortal\Views altında ki Web.Config dosyasının ve \inetpub\wwwroot\SelfServicePortal\Views\Shared altında ki Sidebar.cshtml dosyasının yedeğini almanızı öneririm.

Not: Ayrıca Self-Service Portal için yayınlanan Update 2 den sonra .cshtml ile biten herhangi bir dosyada düzenleme yapmışsanız Update 3 düzenleme yapılmış bu dosyaları güncellemeyecektir. Çünkü dosyanın değiştirildiği tarih ile önceki Update in tarihi birbirinden farklı olacaktır. Bu durumda iki seçeneğimiz var. Bunlar,

·        Update 2 sonrası ilgili dosyanın orijinal hali mevcut ise yerine koymak veya,

·        Sıfır bir Self-Service Portal kurulumu yapıp ardından Update 3 güncellemesini geçip dosyaların son hallerini mevcutta güncellemesi yapılmak istenen Self-Service Portal sunucusu üzerine kopyalamak.

Sponsor

Yukarıda ki bilgilerin ardından öncelikle kurulum için gerekli olanları ve dikkat edilmesi gerekenleri tekrar hatırlayalım,

·        Windows Server 2012 R2 kurulu bir makine

·        Eğer eski portal sunucusu (SharePoint Portal) üzerine kurulum yapacak iseniz eski Self-Service Portal kurulumunu kaldırmanız gerekmektedir.

·        Yeni Self-Service Portalin Primary Management Server ile aynı sunucu üzerine kurulumu tavsiye edilmemektedir.

·        Ancak yeni Self-Service Portalin Secondary Management Server ile aynı sunucu üzerine kurulması tavsiye edilmektedir. Böylece SDK Server (Primary Management Server) ile Portal arasında olası network gecikmelerinden dolayı oluşabilecek hataların önüne geçilmiş olacaktır. Eğer Self-Service Portal de Windows Authentication özelliğini kullanmak istiyorsanız kurulumu bu şekilde yapmanız gerekmektedir.
clip_image002

·        Self-Service Portal kurulumu dilenirse tek başına bir Windows Server 2012 R2 üzerine de kurulabilir. Ancak bu durumda Windows Authentication yerine Basic Authentication kullanılması gerekmektedir.
clip_image004

·        Kurulum yapılırken Self-Service Portalin SSL üzerinden çalışacak şekilde yapılandırılmasına dikkat edilmelidir. Böylece eğer Basic Authentication kullanılacak ise kullanıcı adı ve parolanın plain text olarak network dinlenerek yakalanabilmesinin önüne geçilmiş olacaktır.

·        Eğer Self-Service Portali kullanacak kullanıcı sayınız 1000 üzeri ise bu durumda birden fazla Self-Service Portal kurulumu yapıp bunları bir Load Balancer arkasına konumlandırabilir böylece hem yükü dağıtmış hem de portal için yüksek erişilebilirlik sağlamış olursunuz.
clip_image005

·        Kurulumun ardından IIS konsolunda Application Pools altında ki SMSelfServicePortal_appPool un özelliklerinde .NET CLR versiyonu 4 ve Mode olarak da Classic seçili olmalıdır.
clip_image007

·        Kurulumun ardından IIS konsolunda Application Pools altında ki SMSelfServicePortal_appPool un Advanced Settings bölümünde                Identitiy seçeneğinde ki kullanıcı hesabının kurulum sırasında belirtilen kullanıcı hesabı olması ve bu kullanıcı hesabının Self-Service Portal sunucusunun Local Administrators grubuna üye olması gerekmektedir.

clip_image009

Not: Eğer eski Self-Service Portali kaldırmış olmanıza rağmen aynı sunucu üzerinde yeni Self-Service Portali kuramıyorsanız Registry içerisinde aşağıda ki kayıtları silmelisiniz.

·        Registry Editor de SMPortalWebContentServer ifadesini aratıp ve bulunan tüm girdileri silmelisiniz.

·        Registry Editor de HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\SystemCenter\2010\ServiceManager\Setup bölümüne gelip aşağıda ki özellikleri silmelisiniz.

o   PortalWebSiteName

o   PortalWebSitePort

o   SMServerName

·        Son olarak \inetpub\wwwroot altında bulunan Portal Web Site kurulumunu da silmelisiniz.

Kurulum için dikkat edilmesi gerekenleri belirttikten sonra yeni Self-Service Portal kurulumunun ardından karşılaşılan HTTP 500 Internal Server Error ve Object reference not set to an instance of an object hatalarının sebebi ve çözümünü anlatmaya çalışacağım. Hataların ekran görüntüleri aşağıda ki gibidir.

clip_image010

clip_image012

Yukarıda ki hataların iki sebebi olabilir. Bunlar,

Kurulum sırasında Service Manager Management sunucusunun adının yanlış yazılması: Kurulum esnasında bizden Service Manager Management sunucusunun FQDN i istenecektir. Bu esnada sunucu FQDN i yanlış yazıldı ise yukarıda ki hata ile karşılaşılabiliyor. Bunun düzeltilmesi için IIS konsolunda Self-Service Portal Site na geldiğimizde sağ tarafta bulunan Application Settings e girelim.

clip_image014

Burada SDKServerName bölümü Service Manager Management Server mızın adını kontrol etmeliyiz. Eğer burada sunucu FQDN adresi yanlış yazılmış ise bu bölümü düzenledikten sonra IIS servisini iisreset komutu ile yeniden başlattıktan sonra tekrar kontrol etmeliyiz.

Yukarı da ki kontrolün ardından yine IIS konsolu üzerinde Self-Service Portal site ı içerisinde Authentication bölümüne girelim. Varsayılan olarak burada sadece Windows Authentication bölümü etkin olarak gözükmektedir.

clip_image015

Ancak bu özelliğin düzgün çalışabilmesi için Self-Service Portal sunucusu üzerine de Service Manager Management rolünün kurulu olması gerekmektedir. Eğer Self-Service Portal sunucusu ile Service Manager Management sunucuları farklı sunucularda ise ve portal sunucusu üzerine Service Manager Management Server rolünün kurulması düşünülmüyor ise Windows Authentication özelliğinin kapatılıp Basic Authentication özelliğinin etkinleştirilmesi gerekmektedir.

clip_image017

clip_image019

Yukarıda ki ayarın ardından IIS hizmetini iisreset komutu ile yeniden başlattığımızda yeni Self-Service Portal başarılı bir şekilde görüntülenecektir.

clip_image021

Bu makalemde sizlere yeni Self-Service Portal kurulumu ve güncellenmesi aşamalarında dikkat edilmesi gerekenler ile genel tavsiyeler ve kurulumun ardından karşılaşılabilinen HTTP 500 Internal Server Error ve Object reference not set to an instance of an object hatalarının sebebi ve çözümünü anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın