Anasayfa » Service Manager 2012 R2 ve Orchestrator Kullanarak Çözümlenen Sorun Kaydının Yeniden Etkinleştirilmesi Bölüm 2

Share This Post

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 ve Orchestrator Kullanarak Çözümlenen Sorun Kaydının Yeniden Etkinleştirilmesi Bölüm 2

İlk bölümde Orchestrator içerisinde runbook larımızı oluşturmuştuk. Bu bölümde ise Service Request mizi oluşturup runbook lar ile işlemin otomasyon bölümünü çözüp makalemizi tamamlamış olacağız.

Şimdi Service Request Template oluşturalım. Bunun için de yine Templates bölümünde Create New Template seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda template için mantıklı bir isim verelim Class olarak Service Request seçelim ve son olarak da Management pack bölümünde az önce oluşturmuş olduğumuz Management Pack in seçili olduğundan emin olalım.

clip_image001

Ok e tıkladığımızda boş template formumuz açılacaktır. Title bölümüne anlamlı bir ifade yazalım. Urgency, Priority ve Area bölümlerini kendi yapımıza göre oluşturalım.

clip_image003

Activies sekmesine geçelim ve yeşil artı işaretine tıklayalım. Açılan pencerede az önce oluşturmuş olduğumuz Runbook Template i seçelim.


clip_image004

Ok diyerek ekranı kapatalım. Karşımıza az önce ayarladığımız Runbook Activity Template gelecektir. Parameter Mapping bölümü az önce ayarladığımız şekilde gelecektir. Herhangi bir değişiklik yapmayalım ve Is Ready For Automation seçeneğinin işaretli olduğundan emin olalım.

clip_image006

Ok diyerek runbook aktivitesini kapatalım. Service Request Template in Activities sekmesinin son hali aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image008

Ok diyerek template i kayıt edelim. Böylece ilk iki maddeyi tamamlamış olduk.

Son olarak Self-Service Portal üzerinde yayınlamak için bir Request Offering oluşturmamız gerekiyor. Bunun için Service Manager konsolunda Libraryà Service Catalogà Request Offerings altında ki Published Request Offerings bölümüne gelelim ve Tasks bölümünden Create Request Offering seçeneğine tıklayalım. Karşılama ekranını Next diyerek geçelim. Title bölümüne Çözümlenen Sorunun Yeniden Etkinleştirilmesi Talebi yazalım. Template Name bölümünde Select Templateà Service Request e tıklayalım ve karşımıza gelen ekranda az önce oluşturmuş olduğumuz Service Request Template i seçelim. Management Pack bölümü ise otomatik olarak değiştirilecektir. Son hali aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image010

Next diyerek ilerleyelim ve portal üzerinde kullanıcıdan talep edeceğimiz bilgiyi belirleyeceğimiz User Prompts bölümüne gelelim. User Prompts or Information bölümündeki ilk satıra “Etkinleştirmek istediğiniz sorunu seçiniz:” yazalım ve Prompt Type bölümünde Query Results ı seçelim. Son hali aşağıda ki gibi oalcaktır.

clip_image012

Next diyerek ilerleyelim ve az önce belirlediğimiz alanı ayarlayacağımız bölüme gelelim. Burada sağ üstte bulunan Configure seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda ki Select Class sekmesinde sağ taraftan Combination classes ı seçelim, arama bölümüne Incident (portal) yazalım ve alt bölümde karşımıza gelen ilk seçeneği seçelim.

clip_image014

Ardından Configure Criteria (optional) sekmesine geçelim. Burada sol tarafta Incident (portal) altında bulunan Affected User ı seçelim, ardından sağ tarafta User Name i seçip Add Constraint seçeneğine tıklayalım.

clip_image015

Seçimimiz Criteria bölümüne aktarılacaktır. Burada Set Tokenà Select Token yolunu izleyelim ve Token: Portal User Name seçeneğine tıklayalım.

clip_image016

Son olarak yine sol tarafta Incident (portal) seçeneğini seçelim, sağ tarafta ki dropdown bölümden Incident ı seçelim ve aşağıda listelenen seçeneklerden Status ü seçip Add Constraint e tıklayalım. Seçimimiz Criteria bölümüne aktarılacaktır. Burada dropdown menüden Resolved ı seçelim. Son hali aşağıda ki şekilde olacaktır.

clip_image018

Şimdi Display Columns sekmesine geçelim. Burada sol tarafta Incident (portal) seçili, sağ tarafta ki dropdown menü de Incident seçili iken altında listelenen seçeneklerden sırasıyla Id, Title ve Description ı seçelim ve aşağıya aktarılan bilgilerin karşılına Türkçe karşılıklarını yazalım. Bu bölümde kullanıcı Self-Service Portal üzerinde sorununu seçerken makul açıklamalar ile kullanıcının işini kolaylaştırmış oluyoruz. Son hali aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image020

Son olarak Options sekmesine geçelim. Burada Add user –selected objects to template object as related items seçeneğini seçip dropdown menüden Çözümlenen Sorun Kaydının Etkinleştirilmesi – (Runbook Automation Activity) seçeneğini seçelim. Son hali aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image022

Ok diyerek Configure Query Results ekranını kapatalım. Request Offering ekranı aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image024

Next diyerek ilerlediğimizde Map Prompts ekranı karşımıza gelecektir. Burada herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

clip_image026

Next diyerek ilerlediğimizde bu işlem ile ilgili bir Knowledge Article var ise onu ekleyeceğimiz ekran karşımıza gelecektir. Bu bölümde de bir değişiklik yapmadan Next diyerek ilerleyelim ve Publish ekranında Offering Status ü Publish olarak değiştirelim ve Next e tıklayalım. Summary bölümünde ise Create e tıklayarak Request Offering oluşturma işlemini tamamlayalım.

Son olarak Service Manager konsolunda Libraryà Service Catalogà Service Offerings altında bulunan Published Service Offerings bölümüne gelelim. Bu bölüm Self-Service portal de Request Offering leri gruplamak için kullanılmaktadır. Burada daha önceden oluşturmuş olduğum Diğer Hizmet İsteklerini çift tıklayarak açıyorum ve karşıma gelen ekranda Request Offering bölümüne geçip Add e tıklıyorum. Burada Çözümlenen Sorununun Yeniden Etkinleştirilmesi Talebi isimli Request Offering i çift tıklayarak Selected Objects bölümüne aktarıyorum.

clip_image027

Ok diyerek yukarıda ki pencereyi kapatalım. Service Offering ekranımız aşağıda ki şekilde görüntülenecektir.

clip_image029

Ok diyerek yukarıda ki pencereyi kapatalım.

Artık yaptıklarımızı çalışırken görmenin vakti geldi. Self-Service Portal i açalım.

clip_image030

 Buradan Diğer Hizmet İstekleri ne tıklayalım.

clip_image031

Karşımıza gelen ekranda Çözümlenen Sorunun Yeniden Etkinleştirilmesi Talebi ne tıklayalım ve karşımıza gelen ekranda Go to request form seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda daha önceden açtığımız ve Resolved olarak durumu değiştirilen sorun kayıtlarının listesi gelecektir. Bu bölümde tekrar etkinleştirilmesini istediğimiz sorun kaydını seçelim.

clip_image033

Ardından Next e tıklayalım ve karşımıza gelen özet ekranında Submit seçeneğine tıklayarak talebimizi oluşturma işlemini tamamlayalım.

clip_image034

Bu işlemin ardından belirlediğimiz template kullanılarak bir Service Request oluşturulacak

clip_image036

Ardından SR içerisine eklemiş olduğumuz Runbook Aktivitesi çağırılacaktır.

clip_image038

Bu işlemin ardından Orchestrator çağrıyı alacak ve işlemi gerçekleştirecektir.

clip_image039

Böylece daha önceden çözümlendi olarak durumu belirlenmiş olan sorun kaydımız yeniden etkinleştirilecektir.

clip_image041

Bu makale serisinde sizlere kullanıcının çözümlenmiş bir sorun kaydını yeniden etkinleştirilmesi işlemini Service Manager, Self Service Portal ve Orchestrator üçlüsünnü kullanarak otomasyon ile nasıl sağlayabileceğimizi anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>