Anasayfa » Service Manager 2012 R2 OLAP Cube Kullanarak Raporlama

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 OLAP Cube Kullanarak Raporlama

Bir önceki makalemiz de Service Manager Data Warehouse detaylarına değinmiştik. İlgili makaleye adresinden ulaşabilirsiniz. Bu makalemde sizlere Service Manager 2012 R2 OLAP Cube kullanarak Excel üzerinde rapor hazırlamayı ve bu raporu dashboard haline getirmeyi anlatmaya çalışacağım. Service Manager içerisinde ki Cube Job lar SQL Server Analysis Services kullanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan SQL Server sürümüdür. Eğer Enterprise sürümü kullanılıyor ise cube ları incremental olarak işleyebilmektedir. Böylece işlem çok daha kısa sürmektedir. Eğer Standard sürüm kullanılıyor ise her seferinde tüm cube lar baştan işlenmek durumundadır ki bu da performansı ve zamanı olumsuz etkileyecektir. Ancak Enterprise ile Standard sürüm arasında ki fiyatlandırma farkı ile bu performans düşüklüğü karşılaştırılarak uygun çözüm elde edilebilir.

Not: Bu makale kapsamında anlatılanları uygulamak için Service Manager Data Warehouse yapısının kurulu olması ve Service Manager konsolunun çalıştırıldığı sistemde Microsoft Excel uygulamasının kurulu olması gerekmektedir

Service Manager konsolunda Data Warehouseà Cubes bölümüne geçelim. Cubes bölümünün açılması bir miktar zaman alabilmektedir. Cube ler karşımıza geldiğinde içlerinden Service Manager WorkItems Cube ü seçelim. Cube yüklendikten sonra Tasks bölümünden Analyze Cube in Excel linkine tıklayalım.

clip_image002

Bu işlem ile Excel uygulaması açılacak ve otomatik olarak OLAP Cube ile bağlantı kurularak sheet içerisine boş Pivot Table eklenecektir.


clip_image004

Artık raporumuzu şekillendirmeye başlayabiliriz. Sağ tarafta bulunan PivotTable Fields bölümü raporumuzu oluştururken kullanacağımız Dimension ları belirtmektedir. Makale kapsamında sizlerle üç adet rapor hazırlayacağız. Bunlar,

·        Incidents By Status

·        Incidents By Classification

·        Incidents By Classification with Incidents By Status ün aynı tabloda birleştirilmesi

Not: Hatırlarsanız Dimension ların Service Manager production veritabanında ki karşılığı Class dı.

Incidents By Status:

Excel tablomuzda sağ tarafta bulunan PivotTable Fields bölümünde Show Fields bölümünden IncidentDim i seçtikten sonra karşımıza gelen seçeneklerden Incidents Active i seçelim.

clip_image005

Yukarıda ki işlemin ardından sıra Incident ın Status ünü yani durumunu da tabloya dâhil etmeye geldi. Bunun için PivotTable Fields da biraz aşağılara iniyoruz ve IncidentDim_IncidentStatusà More Fieldsà IncidentStatusValue seçeneğini seçiyoruz.

clip_image007

Bu işlemlerin ardından sağ tarafta ki Pivot Table mız aşağıda ki gibi gözükecektir.

clip_image009

Tabi burada ki satır ve sütünların yerleştirilmesi bize bağlı. PivotTable Fields bölümünün altında Rows, Columns ve Values seçeneklerini yer değiştirerek farklı tablolar elde etmek mümkün.

clip_image010

Şimdi sıra bu rakamsal değerleri müdürlerimizin hoşuna gidecek şekilde grafiksel hale dökmeye geldi J. Bunun için Excel de PivotTableTools seçeneğine tıklayalım ve burada PivotChart seçeneğini seçelim.

clip_image012

Karşımıza oldukça çeşitli grafiksel seçenekler gelecektir. Bunlardan anlaşılması zor olmayanlardan seçmeye dikkat etmenizi tavsiye ederim. Örneğin,

clip_image014

Ben bu bölüm için 3-D Pie seçeneğini kullandım.

clip_image016

Yukarıda ki bölümde OK e tıkladığımızda Excel Sheet içerisinde aşağıda ki şekilde grafiksel ifade oluşturulacaktır.

clip_image017

Böylece bu raporu bitirmiş olduk. Şimdi ikinci raporumuzu oluşturmaya başlayalım.

Incidents By Classification:

Bu bölümde incident ları classification a göre görüntüleyeceğiz. Bunun için Excel workbook içerisine yeni bir sheet oluşturalım ve ismini Incidents By Classification olarak verelim. Boş gelen excel tablomuza PivotTable eklememiz gerekmekte. Bunun için Excel de Insert sekmesine gelelim ve buradan PivotTable seçeneğine tıklayalım.

clip_image019

Karşımıza Create PivotTable ekranı gelecektir. Burada “Choose the data that you want to analyze“ bölümünde “Use an external data source” seçeneğini seçelim ve Choose Connection a tıklayalım.

clip_image020

Karşımıza gelen Existing Connections ekranında Connection [Blank] olanı seçelim ve OK e tıklayalım.

clip_image022

Böylece Excel sheet mize PivotTable eklemiş olduk. Tablomuzu şekillendirmeye başlamadan önce bu bölümde düzgün grafiksel veri oluşturabilmek için Service Manager kurulumunun ardından Incident Classification bölümünü yapımıza uygun şekilde tasarlayıp sisteme aktarmış olmamız gerekmektedir. Böylece çok daha detaylı veriler elde edebiliriz. PivotTable Fields bölümünde yine IncidentDim i seçelim ve gelen listede aşağıya doğru inelim. IncidentDim_IncidentClassification bölümünde IncidentClassificationValue seçeneğini işaretleyelim.

clip_image024

Yukarıda ki düzenlemeyi yaptıktan sonra bu sefer Incident Resolved Count seçeneğini işaretleyelim.

clip_image026

Bu iki seçeneğin işaretlenmesinin ardından tablomuz aşağıda ki gibi gözükecektir.

clip_image028

Şimdi bu verileri grafik haline dökelim. PivotTableTools seçeneğine tıklayalım ve burada PivotChart seçeneğini seçelim. Bu sefer Clustered Bar seçeneğini kullanalım.

clip_image030

Ok e tıkladığımızda Excel sheet üzerinde aşağıda ki şekilde ki grafiğimiz oluşturulacaktır.

clip_image032

Bar üzerinde ki Total bölümüne tıklayalım ve metini Incidents By Classification olarak düzenleyelim. Böylece bu raporu bitirmiş olduk. Şimdi üçüncü raporumuzu oluşturmaya başlayalım.

Incidents By Classification with Incidents By Status:

Bu bölümde ise az önce Incidents By Classification ı biraz daha geliştirerek aktif incident lar ile çözümlenmiş incident ları aynı tabloda göstereceğiz. Böylece arada ki fark da görülebilir olacak. Bunun için aynı Excel workbook içerisinde yeni bir sheet açalım ve ismini düzenleyelim. Ben All Incidents By Classification şeklinde düzenledim. Boş gelen excel tablomuza PivotTable eklememiz gerekmekte. Bu işlemin nasıl yapıldığını yukarıda anlattığım için tekrar etmeyeceğim. PivotTable eklediğimizde yine Incident By Classification da ki gibi IncidentDim_IncidentClassification bölümünde IncidentClassificationValue seçeneğini işaretleyelim. Ardından Incident Resolved Count seçeneğini işaretleyelim.

Not: Ekran görüntüleri yukarıda verildiği için tekrarlamıyorum.

Son olarak Incidents Active seçeneğini de işaretleyelim.

clip_image034

Yukarıda ki ekran görüntüsünde görüleceği üzere Values bölümünde artık iki değer görüntülenecektir. Buna göre PivotTable da ki son durum aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image036

Böylece grafiksel tasarımlarımızı tamamlamış olduk. Şimdi oluşturduğumuz grafiksel verileri tek bir sheet içerisine toplayalım. Bunun için yeni sheet oluşturalım ve adına Incidents Dashboard diyelim. Ardından üç sheet içerisinde oluşturmuş olduğumuz chart ları (sadece chart ları) yeni sheet e kopyalalım ve sayfayı kendimize göre düzenleyelim.

Ben başlık olarak System Center Service Manager 2012 R2 – Incidents Dashboard olarak verdim. Her bir chart a da başlık eklemeyi unutmayalım. Ardından veri toplamak için PivotTable ları koymuş olduğumuz sheet leri gizleyelim (sheet adı üzerine sağ tıklayıp Hide a tıklamak yeterli). Son olarak arka planda görülen Gridlines ve Headings leri gizlemek için View sekmesinde ki tikleri kaldıralım.

clip_image038

Bu işlemlerin ardından Incident Dashboard un görünümü aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image040

Bu aşamadan sonra bu dosyayı görmesini gerektiğiniz kişilere gönderebilirsiniz. İşin güzel yanı bu dashboard un canlı olması. Şöyle ki dosya her açıldığında OLAP Cube a ulaşıp sorgular çalıştırılacak ve verilerin son halini çekerek dashboard a yansıtılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Cube lerin 24 saatte bir işlendiğidir. Bu da verilerin 24 saat geriden gelmesi anlamına gelecektir.

Eğer dikkat ettiyseniz Service Manager konsolunda Reporting altında Analysis Library şeklinde bir bölüm bulunmaktadır. Service Manager kurulumundan sonra bu alan boş olarak gelir. Az önce oluşturduğumuz Excel dashboard ı buradan da paylaşabiliriz. Böylece Service Manager konsolu bulunan yöneticiler rapora çok daha kolay ulaşacaklardır. Bunun için öncelikle Excel dosyamızı koyacağımız bir paylaşım oluşturmalıyız. Ben paylaşımı Service Manager sunucusu üzerinde oluşturdum. Paylaşım üzerinde ki yetkilendirmeyi rapora ulaşmasını istediğiniz kullanıcılara göre düzenleyebilirsiniz.

clip_image041

Paylaşımı oluşturduktan sonra Service Manager konsolunda Data Warehouseà Analysis Libraries bölümüne gelelim. Tasks bölümünden Add Library Folder seçeneğine tıkayalım. Karşımıza gelen ekranda Library için bir isim verelim ve UNC Path bölümüne de az önce oluşturduğumuz paylaşımın adresini yazalım ve OK e tıklayalım.

clip_image043

İşlemin tamamlanmasının ardından konsolda aşağıda ki şekilde Analysis Library görülecektir.

clip_image045

Dashboard olarak oluşturduğumuz Excel dosyasını paylaşıma kopyalayalım. Service Manager konsolunda Reportingà Analysis Library bölümüne geldiğimizde sağ tarafta kopyalamış olduğumuz Excel dosyasını görebiliriz.

clip_image047

Tasks bölümünden Open Excel File seçeneğine tıkladığımızda Excel açılacak ve Cube lar sorgulanarak Dashboard en güncel hali ile karşımıza gelecektir.

clip_image049

Bu makalemde sizlere Service Manager 2012 R2 OLAP Cube kullanarak Excel üzerinde rapor hazırlamayı ve bu raporu dashboard haline getirmeyi anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>