Anasayfa » Service Manager 2012 R2 ile Belirli İşlerin Takibi ve Bilgilendirmesi İçin Notifications Bölümünü Kullanma–Bölüm 2

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 ile Belirli İşlerin Takibi ve Bilgilendirmesi İçin Notifications Bölümünü Kullanma–Bölüm 2

 

Makale serimizin ilk bölümünde sorun kaydı oluşturan kullanıcımıza Service Manager üzerinden otomatik olarak atacağımız bilgilendirme maili için şablonumuzu oluşturmuştuk. Bu makalemizde ise bu şablonu kullanarak mail atılma işleminin sağlanabilmesi için Subscription oluşturacağız.

Makalemin ilk bölümüne ulaşmak için aşağıdaki link’ i kullanabilirsiniz

https://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2016/07/09/service-manager-2012-r2-ile-belirli-islerin-takibi-ve-bilgilendirmesi-icin-notifications-bolumunu-kullanma-bolum-1.aspx

Subscription oluşturmak için Service Manager konsolunun Administration bölümünde Notificationsà Subscription bölümüne gelelim ve Tasks bölümünde ki Create Subscription seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda karşılama bölümünü geçelim. Subscription a bir isim verelim (yapacağı iş ile bağlantılı isim verilmesi faydalı olacaktır). When to notify bölümünde üç seçenek mevcut. Bunlar,

Sponsor

·        When an object of the selected class is created: Targeted class bölümünde seçilen class tipinden bir nesne oluşturulduğunda Subscription işletilecektir.

·        When an object of selected class is updated: Target class bölümünde seçilen class tipinde bir nesne güncellendiğinde Subscription işletilecektir.

·        Periodically notify when objects meet a criteria: Belirlenen kıstas sağlandığında periyodik olarak Subscription işletilecektir.

Target class bölümünde Browse a tıklayıp Incident class nı seçelim. Son olarak da Management Pack bölümünde yukarıda oluşturmuş olduğumuz management pack in seçili olduğundan emin olalım.

clip_image002

Next diyerek ilerlediğimizde Subscription nın işletilmesi için ek olarak kıstas belirleyebileceğimiz ekran karşımıza gelecektir. Ancak yukarıda ki ekranda When to notify bölümünde “When an object of the selected class is created” seçeneğini seçtiğimiz için bu bölümde herhangi bir düzenleme yapmamıza gerek yok.

clip_image004

Next diyerek ilerlediğimizde oluşturacağımız Subscription nın hangi template i kullanacağını belirleyeceğimiz ekran karşımıza gelecektir. Burada Select e tıklayarak oluşturmuş olduğumuz “Kullanıcı Yeni Sorun Bilgilendirme” isimli template i seçelim ve OK e tıklayalım.

clip_image006

Not: Eğer daha önceden mail template i oluşturmamış iseniz “Create e-mail template” seçeneğini kullanarak bu aşamada da e-mail template i oluşturabilirsiniz.

Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza bu Subscription nın göndereceği maillerin alıcı veya alıcılarını belirleyeceğimiz Recipient ekranı gelecek. Burada amacımız sorun kaydını oluşturan kullanıcıya kayıt ile ilgili bilgilendirme maili atmak olduğu için dilerseniz burayı boş geçebilirsiniz veya sorun kaydı oluşturulduğuna dair mail atılmasını istediğiniz bir grup var ise (örneğin teknik arkadaşlara ait mail grubu ya da teknik müdür gibi) bu bölümde bu grubu ya da kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Örnek olması açısından ben Add seçeneğine tıklayalım ve karşımıza gelen Select Objects ekranında ilgili grubu seçip listeye ekliyorum.

clip_image008

clip_image010

Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza oluşturacağımız Subscription nın maili atacağı Related Recipients bölümü gelecektir. Burada amacımız sorun kaydını oluşturan kullanıcıya kayıt ile ilgili bilgilendirme maili atmaktı. Dolayısıyla bu ekranda Add seçeneğine tıklayalım ardından karşımıza gelen Select Related Recipient ekranının sağ tarafında ki Available recipients bölümünden Affected User seçeneğini seçip Add e tıklayalım.

clip_image012

clip_image014

Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza özet ekranı gelecektir.

clip_image016

Burada Create e tıklayarak ilk Subscription mızı oluşturmuş oluyoruz.

clip_image018

Şimdi oluşturmuş olduğumuz Subscription nın nasıl çalıştığını görmek için Self-Service Portale Muhasebe1 kullanıcısı olarak bağlanıp aşağıda ki şekilde örnek bir sorun kaydı oluşturalım.

clip_image019

clip_image021

Muhasebe1 kullanıcısının açtığı sorun kaydının Service Manager konsoluna düştüğünü görebiliriz.

clip_image023

Sorun bildirimi yapan kullanıcıya mail gönderilebilmesi için oluşturduğumuz Subscription ile birlikte oluşturulan Workflow un düzgün bir şekilde çalışması gerekmekte. Bunu kontrol etmek için Service Manager konsolunda Administration altında bulunan Workflowsà Status bölümüne gelelim. Status bölümünde oluşturulan MHCLABS – Yeni Sorun Bilgilendirme isimli workflow u bulup seçelim ve alt bölümde bulunan Workflow instances kısmında öncelikle Need attention sekmesine bakalım. Burada bir hata ifadesi yok ise All instances sekmesine geçelim. Workflow muzun düzgün bir şekilde çalıştığını görebiliriz.

clip_image024

Workflow başarılı bir şekilde çalıştığına göre kullanıcıya gönderilen maili kontrol ettiğimizde aşağıda ki ekran görüntüsü ile karşılaşmalıyız.

clip_image026

Gelen mailin To kısmında Subscription mızı oluştururken hem Recipient da eklediğimiz IT isimli grubu hem de Related Recipients bölümünde seçmiş olduğumuz Affected User değişkenine bağlı olarak sorun kaydını açmış olan Muhasebe1 kullanıcısını görebiliriz.

Böylece makale serimizi tamamlamış olduk. Bu makale serisinde sizlere System Center Service Manager 2012 R2 de belirli işlerin takibini ya da bilgilendirmesini yapabilmek için Notifications bölümünün kullanımını anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın