Anasayfa » Service Manager 2012 R2 ile Belirli İşlerin Takibi ve Bilgilendirmesi İçin Notifications Bölümünü Kullanma–Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 ile Belirli İşlerin Takibi ve Bilgilendirmesi İçin Notifications Bölümünü Kullanma–Bölüm 1

System Center Service Manager 2012 R2 kendi workflow sistemi ile birlikte gelmektedir. Bu workflow sistemi içerisinde sistemin işleyişi ile ilgili aktiviteler olduğu gibi süren ya da tamamlanan işler ile ilgili bilgilendirme mailleri gönderilmesini sağlayan Notifications bölümü ile ilgili de aktiviteler bulunmaktadır. Bu sistemi örneğin bir Incident oluşturulduğunda ya da Service Request onaylandığında bilgilendirme göndermek için kullanmak isteyebilirsiniz. Bu makale serisinde sizlere System Center Service Manager 2012 R2 de belirli işlerin takibini ya da bilgilendirmesini yapabilmek için Notifications bölümünün kullanımını anlatmaya çalışacağım.

Service Manager Notifications bölümü aşağıda ki kabiliyetlere sahiptir,

·        Mail mesajları oluşturmak ya da iletmek,

·        Mesajların ve formatının düzenlenebilmesini sağlamak,


·        Mesajları hedef kullanıcının diline göre adapte edebilmek,

·        Birden fazla SMTP sunucu desteği sayesinde yedeklilik sağlamak,

·        Tüm varsayılan ve özelleştirilmiş class lara destek vermesi.

Service Manager konsolunda Administration altında bulunan Notifications alanı üç bölümden oluşmaktadır,

·        Channels: Bu bölümde mail atmak için gerekli olan SMTP sunucu ve mail atacak hesabın ayarlarını belirliyoruz

·        Subscriptions: Bu bölümde gönderilecek maillerin hangi class için olacağı, hangi kriterlerde çalışacağı, hangi template i kullanacağı ve alıcıların kimler olacağı gibi ayarları belirliyoruz.

·        Templates: Bu bölümde ise belirlediğimiz class için template tasarımını yapıyoruz. Template Design bölümünde HTML destekli mail şablonları oluşturabiliyoruz.

Belirli senaryolara ve ihtiyaçlara göre mail gönderme işlemine başlamadan önce SMTP sunucu ayarlarını yapmalıyız. Bunun için Service Manager konsolunda Administrationà NotificationsàChannels bölümüne gelelim. Channels bölümünde bulunan E-Mail Notification Channel seçeneğini açalım.

clip_image002

Configure E-Mail Notification Channel ekranında Enable e-mail notifications seçeneğini işaretleyelim ve ardından Add e tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda SMTP Server bölümüne mail sunucumuzun FQDN adresini yazalım. Port numarasını ve kimlik doğrulama yöntemini kurumun kullanım şeklinde göre belirleyelim.

Not: Mail bilgilendirme sisteminin aksamaması için mümkünse bir load balancer arkasında çalışan birden fazla SMTP sunucu için adres girilmesi faydalı olacaktır.

clip_image004

Ok diyerek pencereyi kapatalım. Return e-mail address bölümünde yazacağımız mail adresinin workflow çalıştırmak için yetkili olan kullanıcının adresi olmasına dikkat edilmelidir. Service Manager konsolunda Administration altında bulunan Securityà Run As Accounts bölümünde Workflow Account yi açtığımızda Description bölümünde bundan bahsedilmektedir.

clip_image006

clip_image008

Ok diyerek pencereyi kapatalım. Mail gönderimi için ayarı tamamladığımıza göre sıra mail şablonlarını oluşturmaya geldi. Bunun için Notifications altında bulunan Templates bölümüne gelelim. Burada Service Manager kurulumu ile birlikte hazır olarak gelen dört adet Template bulunmaktadır. Bunlar,

·        Assigned To User Notification Template: Bir Change Request kullanıcıya atandığında atanan kullanıcıya bilgilendirme mailinin gitmesi için kullanılır.

·        Escalation Notification Template: Incident bir üst seviyeye iletildiğinde (escalation) ilgili kişiye bilgilendirme maili gitmesi için kullanılabilir.

·        End User Notification Template: Incident oluşturan son kullanıcıya talebinin oluşturulduğuna dair bilgilendirme maili gitmesi için kullanılır.

·        Assigned To User Notification Template: Bir Incident kullanıcıya atandığında atanan kullanıcıya bilgilendirme mailinin gitmesi için kullanılır.

Örneğin Incident için Assigned To User Notification Template ni açıp Template Design bölümüne geldiğimizde aşağıda ki ekran görüntüsü ile karşılaşacağız.

clip_image009

Template Design bölümünde görüleceği üzere Send as HTML seçeneğini işaretleyerek mail içeriğini HTML olarak da gönderebiliyoruz. HTML olarak mail içeriğini göndermek hem daha düzgün hem de daha şık bir yöntem olacaktır. Tabi bu Message body kısmında HTML kodlaması anlamına gelmiyor. Bunun için Word uygulaması fazlasıyla işimizi görecektir. Insert bölümünde ise tasarlayacağımız HTML içerisinde belirlediğimiz yerlere gerekli verilerin otomatik gelmesini sağlayabiliyoruz.

İlk senaryomuz olarak hazır gelen End User Notification Template yerine Incident kaydı açan kullanıcıya kayıt ile ilgili bilgilerin iletildiği bir template oluşturalım. Öncelikle mail içeriğini HTML formatında göndermek istediğimiz için Word uygulamasında boş bir sayfa açalım. Tasarımı kendinize özgün olacak şekilde yapabilirsiniz, benim tasarımım aşağıda ki gibi kısa bir metin ve Incident bilgilerini içeren bir tablodan oluşmakta.

clip_image010

Burada dikkat ederseniz Sayın kısmından sonrası ve tabloda ki alanlar boş. Burada ki bilgileri Template Design ekranında Insert özelliği sayesinde dinamik olarak oluşturacağız. Tasarımı tamamladıktan sonra dosyayı Save As yoluyla dosyayı Web Page, Filtered olacak şekilde HTML formatında kayıt edelim.

clip_image012

Böylece tasarımımızı HTML olarak kayıt etmiş olduk. Şimdi E-Mail Template i oluşturalım. Bunun için Notifications altında bulunan Templates bölümünün Tasks bölümünden Create E-Mail Template seçeneğine tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda Template için bir isim belirleyelim ve Target Class olarak Incident ı seçelim. Management Pack olarak benim tavsiyem önerilenden farklı bir Management Pack oluşturup Template i buna kayıt etmek yönünde olacaktır. New seçeneğine tıklayıp yeni bir Management Pack oluşturalım. Ekranın son hali aşağıda ki şekilde olacaktır.

clip_image014

Next ile ilerlediğimizde Template Design ekranı karşımıza gelecektir. Bu aşamada az önce kayıt etmiş olduğumuz html dosyasını Notepad++ ya da benzeri bir program ile açalım ve içeriğin tamamını kopyalayalım ve Message body bölümüne yapıştıralım. Son olarak Send as HTML seçeneğini işaretleyelim.

clip_image016

clip_image018

Next diyerek ilerlediğimizde özet ekranı karşımıza gelecektir. Burada Create diyerek Template mizi oluşturalım. Aslında yukarıda ki ekranda Insert bölümünü kullanarak mail içeriğinde ki dinamik verileri ayarlayabilirdik ancak ilk oluşturma esnasında tam ekran yapamadığımız için ben Template i oluşturduktan sonra açıp tam ekranda çok daha rahat bir şekilde bu bölümü düzenlemeyi tercih ediyorum. Yeni oluşturmuş olduğumuz Template i açalım ve Template Design bölümüne geçelim. HTML bölümü içerisinden ilk önce Sayın ifadesini bulalım. Çünkü bu ifadenin ardına sorun bildirimini yapan yani sorundan etkilenen (affected user) kullanıcının ismini koymak istiyoruz.

clip_image019

Ardından Insert e tıklayalım, açılan pencerede Related classes bölümünde Affected User ı seçelim ve sağ tarafta bulunan Available Properties bölümünde de Display name i seçelim ve Add e tıklayalım.

clip_image021

clip_image023

Böylece mail şablonumuzda etkilenen kullanıcının adını ve soyadını Sayın ifadesinin arkasına eklemiş olduk. Şimdi sıra tasarımda oluşturduğumuz tablonun doldurulmasına geldi. Bunun için HTML içerisinde Sorun ID: bölümünü bulalım. Aşağıda ki ekran görüntüsünde görüleceği üzere HTML içerisinde ki tabloda Sorun ID satırının ikinci sütununda   yazan yere gelmeliyiz.

clip_image024

  ifadesini yukarıda ki gibi seçili duruma getirip sildikten sonra Insert e tıklayalım ve açılan pencerede sol tarafta ki Related classes bölümünde Incident seçili iken sağ tarafta bulunan Available properties bölümünden ID ifadesini seçelim ve Add e tıklayalım.

clip_image026

clip_image028

Böylece mail şablonumuzda oluşturulan Sorun kaydının ID sini tablomuzda ki Sorun ID nin karşısına dinamik olarak gelecek şekilde ayarlamış olduk. Şimdi HTML tablosunda bulunan Sorunun tanımı satırının ikinci sütununa gelelim ve   ifadesini yukarıda ki gibi seçili duruma getirip sildikten sonra Insert e tıklayalım ve açılan pencerede sol tarafta ki Related classes bölümünde Incident seçili iken sağ tarafta bulunan Available properties bölümünden Description ifadesini seçelim ve Add e tıklayalım.

clip_image030

clip_image032

Böylece mail şablonumuzda Sorunun tanımı bölümünün dinamik olarak gelecek şekilde ayarlamış ve mail şablonumuzun tasarımını tamamlamış olduk. Ok diyerek şablonumuzu kayıt edelim.

clip_image034

Mail şablon tasarımımızı tamamlayarak makale serimizin ilk bölümünü tamamladık.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>