Anasayfa » Service Manager 2012 R2 Data Warehouse Detayları

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Service Manager 2012 R2 Data Warehouse Detayları

Bir önceki makalemde http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2015/12/20/service-manager-2012-r2-data-warehose-kurulum-ve-ayarlar.aspx Service Manager 2012 R2 Data Warehouse kurulumunu ve ayarlarını anlatmaya çalışmıştım. Bu makalemde biraz daha detaylara girmeyi ve Service Manager Data Warehouse yapısının çalışma şeklini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle raporlama için neden Data Warehouse yapısına ihtiyaç duyulduğuna maddeler halinde değinelim.

·        Raporların çalıştırılması production ortamının performansını etkilemez. Data Warehouse veritabanı sadece raporlama için kullanılmaktadır.

·        Daha uzun vadeli veri saklanmasına olanak tanır. Production ortamında daha az veri olacağı için performans olumsuz etkilenmez.

·        Birden fazla Service Manager Instance ları ya da beraberinde Configuration Manager ve Operations Manager ortamları için de raporlama olanaklarının sunulması.


·        Hızlı sorgular yapılabilmesi için verilerin optimize edilerek saklanması.

Peki, bu kadar farklı kaynaktan veri alıp bunları işleyen ve raporlar üretilmesini sağlayan sistemi nasıl ölçeklendirebiliriz? Cevap olarak oldukça diyebilirim. Aşağıda ki diyagram bunun hakkında bize fikir verecektir.

clip_image002

Elbette küçük işletmeler ve test ortamları için rollerin tamamı tek bir sunucu üzerinde toplanabilir ancak yapı büyüdükçe bu performans sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Service Manager konsolunda Data Warehouse sekmesine geçip Data Sources bölümüne gelelim. Burada kurulum sırasında belirlemiş olduğumuz management group lara dayanarak iki Data Source göreceğiz.

clip_image004

Burada Tasks altında Register data source seçeneğini kullanarak farklı Service Manager Management Group ekleyebilir, Configuration Manager ya da Operations Manager uygulamalarını ekleyebiliriz. Böylece raporları tek bir konsol üzerinden yönetebiliriz.

clip_image006

 Bir önceki makalemizde Data Warehouse rolünü kurduktan sonra oluşturulan job lardan bahsetmiştik. Şimdi bu job ları ve sorumlu oldukları işlerin detaylarına bakalım. Service Manager konsolunu kullanarak Data Warehouse job lara baktığımızda elimizde beş adet job bulunur. Bunlar,

·        Extract_<Service Manager Management Name Group Name>

·        Extraxt_DW_<Data Warehouse Management Group Name>

·        Load.Common

·        Transform.Common

·        MPSyncJob

Yukarıdakiler dışında bir de OLAP Cube lere ait olan job lar ve eğer kurulum sırasında seçmiş isek Load.OMDataMart ve Load.CMDataMart job ları bulunur. Service Manager konsolunda ki görüntü aşağıda ki gibi olacaktır.

clip_image008

Bir de aynı job listesine Service Manager powershell komut satırında Get-SCDWJob –ComputerName <Data Warehouse Sunucu adı> komutu ile bakalım.

clip_image010

Dikkatinizi çektiyse en üstte ki job olan DWMaintenance konsolda görüntülenmiyor. Kategorisine baktığımızda Maintenance (Bakım) olduğunu görüyoruz ki bu da gizli olmasının sebebini anlatmaktadır. Şimdi DWMaintenance ile birlikte toplamda 6 adet olan job ların sorumlu oldukları işlere detayları ile bakalım.

DWMaintenance: Database şemasının değiştirilmesinden, grooming, indexing ve bakım işlemlerinden sorumludur. Job MPSync job u tamamlandıktan sonra çalışmaya başlar. Genel olarak her saatte bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır.

MPSync: CMDB den Management Pack leri Data Warehouse tarafına senkronize ve ilişkilendirmekten sorumludur. Burada dikkat edilmesi gereken sadece Sealed MP lerin senkronize edileceğidir. Saatte bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır. Eğer istenirse özelliklerinden değiştirilebilmektedir ancak tavsiye edilmemektedir.

Not: MPSyncJob çalışırken diğer job lar Disable edilmektedir. Eğer konsolda bu şekilde görülürse MPSyncJob un bitmesini beklemek yeterli olacaktır. Manuel müdahale etmek sıkıntı yaratabilir. Tamamlandığında diğer job lar tekrar Enable durumuna gelecektir.

clip_image012

clip_image014

Extract: Eğer ortamda sadece Service Manager CMDB si var ise bir tanesi Data Warehouse un kendisi için bir tanesi de CMDB için olmak üzere iki adet job vardır. Genel olarak adlandırma şekli Extract_<Service Manager Management Name Group Name> ve Extraxt_DW_<Data Warehouse Management Group Name> şeklindedir. Görevi CMDB den aldığı verileri DWStagingAndConfig veritabanına aktarmaktır. Her çalıştığında sadece değişiklikleri aktarmaktadır. Her iki job da her 5 dakika da bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır. Eğer istenirse özelliklerinden değiştirilebilmektedir ancak tavsiye edilmemektedir.

clip_image016

clip_image018

clip_image020

clip_image022

Transform: En yoğun işlemi yapan job dur. DWStagingAndConfig veritabanında ki verileri işleyip raporlama için uygun formata dönüştürür ve DWRepository veritabanına yazar. Service Manager da kullanılan Classes – Dimension olarak, Class lar içerisinde ki Property lerde  Relationships – Facts olarak değiştirilmektedir. Her 30 dakikada bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır.

clip_image024

clip_image026

Load: Yönetilen herbir data source için bir Load job u bulunmaktadır (Örneğin Configuration Manager ve Operations Manager gibi). Görevi işlenmiş verileri DWRepository veritabanından alıp raporların ve cube lerin veriyi alacağı DWDataMart veritabanına aktarmaktır. Her saatte bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır.

clip_image028

clip_image030

Cube Jobs: Bu job ları ServiceCatalogCube, ChangeAndActivityManagementCube, SoftwareUpdateCube, PowerManagementCube, WorkItemsCube ve CenterConfigItemCube olarak sıralayabiliriz. Cube job ları SQL Server Analysis Services vasıtasıyla cube ları işlemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta sadece SQL Server Enterprise Edition sürümü incremental olarak cube ları işleyebilmektedir. Eğer SQL Server Standart Edition kullanılıyor ise her seferinde tüm cube lar baştan işlenecektir ki bu da ciddi performans ihtiyacı doğuracaktır. Tabi diğer tarafta da SQL Server lisanslama maliyetleri konusu gündeme gelecektir. Cube job lar 24 saatte bir çalışacak şekilde zamanlanmıştır. Dolayısıyla Cube lar kullanılarak çekilecek raporlar bir gün öncesine ait olacaktır. Rapor çekilirken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

clip_image032

clip_image034

Bu makalemde sizlere Service Manager 2012 R2 Data Warehouse yapısının çalışma şeklini anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın