Anasayfa » Seamless RDP

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Seamless RDP


Günümüzde tüm işletim sistemleri bir çok yolla birbirleri ile iletişime geçebilmektedirler. Kullanılan ortak protokoller sayesinde bir işletim sistemi diğer bir işletim sisteminin arayüzüne kolayca erişebilmekte ve o işletim sistemi üzerinde işlemler yapabilmektedir. Sayılabilecek bir çok protokol olsa da bunların başında Telnet, SSH, VNC ve RDP gelmektedir. Her ne kadar bunlar gibi aracı sistemler bir başka sisteme bağlandığımızda gerekli işlemleri kolayca yapabil sekte hala bir aracı yazılım kullanmadan çalıştırılan bir programın verdiği görsel zevki ve kullanım kolaylığını yakalayabilmiş değiller. Günümüzde gerek kolaylığı gerek yaygınlığı nedeni ile Microsoft ürünleri piyasa da oldukça büyük bir paya sahipler, elbette Linux bazlı işletim sistemleri de Mirosoft kadar olmasa da bu pastadan gün geçtikçe artan bir pay alıyorlar. Microsoft Windows ailesinin yaygın olması doğal olarak kazanç amaçlı yazılan yazılımların temel olarak Windows ailesini almasını sağlıyor ki ticari olarak çok doğru bir karar, fakat günümüzde artan maliyetler düşen kazançlar nedeni ile firmalar bir çok gideri kısmanın peşindeler ve gariptir ama ilk önce bilgi işlemden başlanılarak maliyet kısılma yoluna gidilir. Durum bu olunca işletim sistemlerine harcanan para ciddi anlamda göze batan bir kıymık gibidir. Peki ne yapmalıda işletim sistemlerine para ödemeden bu maliyeti bir şekilde düşürmeli?


 


Elbette işletim sistemleri birbirlerine bir çok farklı bağlantı yolu ile bağlanabildikleri gibi genelde de birbirlerinin programlarını çalıştırmaya yarayacak aracı emulatörlerde kullanmaktadırlar. Bunların en bilinenleri Windows için Cywin, Linux içinse Winedir, fakat her iki emulatörlede uğraşanlar bilirler ki genelde sorun çıkar :). Hali hazırda bir bilgi işlem personelinin en büyük görevi kazanç sağlamak değil, kazanç sağlamakla yükümlü olan birimlerin işlerini en kolay, hızlı ve sorunsuz yoldan yapmasını sağlamaktır. Durum bu olunca işletim sistemlerinden kısarak istemcilerde Linux ve emulatör kullanmak bir çözüm gibi gözükse de uzun vadede iş aksatan bir durum haline gelebilmektedir.


 


Windows 2008 Server ailesi ile birlikte Windows tarafında yeni, daha önce Ctrix ile hayatımıza giren masa üstü sanallaştırma yada günümüzde bilinen adı ile Windows 2008 Remote Server sistemi sayesinde istemcilerde en ucuz işletim sistemini alıp pahalı lisanslı yazılımları sunucu üzerinde Terminal lisanlar ile çok kullanıcı olarak alarak maliyetleri düşürmekte ve daha sıtabil daha kolay yönetilebilir yapılar kurmaktayız. Bu sistem sayesinde kullanıcıların sadece maliyeti düşmemekte, dünyanın neresinde olursa olsun şirket kaynaklarına anında ulaşmakta ve merkezi sistemin programın çalıştırma, yürütme işlemlerini yapmasından dolayıda istemci tarafından çok düşük maliyetli donanımlarla çalışarak hem maliyet hem her yerden ulaşım hem güvenli ve stabil ayrıca çokta ekonomik bir yapıya kavuşmaktayız. Bunların hepsi güzel şeyler fakat bakıldığında hala büyük bir maliyet karşımızda durmakta ki o da istemci bilgisayarlarına yüklenen işletim sistemlerinin maliyeti. Günümüzde bir çok firma bu işi ThinClient ler ile çözmeye çalışsa da bu sistemlerde maliyeti çok düşük olan sistemler değil ayrıca yatırım yapılan donanım da başka bir işte yada uzun vadede başka noktalarda kullanmaya uygun değil. SeamlessRDP tam olarak bu noktada devreye girmekte. Bilindiği gibi Linux sistemler abuk sabuk 3D efekleri olmadığı sürece çok basit donanımlarda oldukça performanslı çalışabilmektedirler, aynı zamanda Windows 2008 ile birlikte hayatımıza giren Windows 2008 Remote Server mantığı da genel maliyetleri azaltmakta, peki bunları birleştirmenin yada benzer bir yapı kurmanın yolu yok mudur? SeamlessRDP temelde bir thinclient sisteminin windows tarafında ki parçası, temel amacı RDP ile SeamlessRDP destekli bir programın kendine gönderdiği program çalıştırma isteklerini alarak gerekli programın çalıştırılması ve sanki RDP bağlantı yok muşçasına kullanıcıya gösterilmesi. Ayrıca bu sistemin güzel yanı WindowsXp, Server 2003 gibi sistemlerde de çalışabilmesi, bu durumda elde olan sistemleri kullanarak yatırımları bir kaç sene daha öteleyebiliriz. Tek ihtiyacımız olan Widnows Server 2003 ile birlikte bol miktarda Terminal Client lisansımızın olması J. SeamlessRDP’yi emulatörlerden ayıran özellik onun bir emulatör değil bir aracı olmasıdır. Yapısı uzak istemcinin merkeze RDP ile bağlanarak RDP üzerinden sistemdeki bir programı çalıştırmasına dayanmaktadır.


 


SeamlessRDP sistemi Windows işletim sistemi üzerinde bulunan küçük bir uygulama ve Linux işletim sisteminde yüklü olan rdektop aracılığı ile çalışmaktadır. SeamlessRDp programını “ http://www.cendio.com/seamlessrdp/seamlessrdp.zip “ ilgili link aracılığı ile indirip kullanabilirsiniz. ZIP dosyasını diskinizde uygun bir yere açın, konsoldan yazılması kolay bir alan olması önemli çün ki Linux tarafında bağlantı satırı yada oluşturacağınız kısa yollara atayacağınız satır “ rdesktop -A -s “c:\seamlessrdp\seamlessrdpshell.exe c:\windows\notepad” “ şeklinde bu nedenle alt dizin sayısını arttırmamakta fayda var. Ubuntu yada Debian temelli diğer Linux dağıtımlarında “ sudo apt-get install rdektop” komutu ile rdektop programını sisteminize indirebilirsiniz. 


Seamless RDP nin bir sorunu var bu sorunun adı terminal oturumunu kapatamama, elbette bu aslında Seamless RDP kaynaklı bir sorun değil Microsoft tarafında Terminal oturumlarını kapmak için belli bir süre geçmesi gerekiyor bu süre ile oynansa da ardışık olarak yapacağını program istekleri Terminal oturum limitleri nedeni ile sorun oluşturabilir. Bu nedenle SeamlessRDP kullanılırken windows tarafında ufak bat dosyaları hazırlayıp program kapatıldığı anda oturumun kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Burada ki sorunun temel kaynağı SeamlessRDP ile sisteme bağlanan kullanıcının çalıştırdığı program dışında herhangi bir programı görmemesinden kaynaklı, bu nedenle başlat çubuğu aracılığı ile oturumu kapatamıyor.


 


Internet explorer için örnek ie.bat dosyası alttaki gibi olabilir.


 


c:


cd \Program Files\Internet Explorer


iexplore.exe


logoff


ie.bat dosyasını c:\ kaydederseniz örnek rdektop satırı şu şekilde olacaktır.


rdesktop -A -s “c:\seamlessrdp\seamlessrdpshell.exe C:\ie.bat” -x b <IP>:3389 -u administrator -p password &


* & ibaresi işlemin Linux sistemlerde background çalışmasını sağlar, eğer bat dosyaları hazırlamadan bu ibare ile çalıştırırsanız oturum windows tarafından sonlanmayacağından dolayı Linux sistemde bir çok açık oturum kalacaktır.


 


Bu şekilde kullanıcı IE yi linux ekranında kapattığı zaman otomatik olarak logoff olacaktır ve terminal server üzerinde hemen yeni oturum açılabilecektir. Bu satırı bir dosya içine atar ve “ sudo chmod +x dosya adı” şeklinde işleme tabi tutarsanız Linux kullanıcısı üzerine tıkladığında işlem otomatik olarak gerçekleşecektir.


 


SeamlessRDP için bir kaç ufak tefek ayarda yapmak lazım, bu şekilde WindowsXp mode ya da Windows 2008 Terminal Server şeklinde bir yapıya sahip olabilir. Öncelikli olarak sisteminizde Compiz Manager kurulu olmalıdır.


 


sudo apt-get install compizconfig-settings-manager


 


Komutu ile sisteminize kurabilirsiniz, Default halde Window Decoration açıktır Linux un doğru çalışması içinde kapatmamak lazım fakat alttaki resimde görüldüğü gibi Decoration Windows sekmesini (any) den (any) & !(class=SeamlessRDP) şeklinde tekrar düzenleyiniz. Bu şekilde windows programları Linux sistemde açıldığında çevrelerinde Linux pencere eklentisi olmayacaktır.


 


 


image001


 


 


Sisteme bağlanan kullanıcıların desktop kısmını görmemeleri ve Windows tarafının gerçek 24 Bit renk kullanımına izin vermesi için Windows sistemde alttaki registry ayarı yapılmalıdır.


HKEY_CURRENT_USER -> Software -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion -> Policies -> Explorer -> NoDesktop adlı bir değer yok ise DWORD olarak oluşturup değeri 1 olarak girin.


HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp\ColorDepth değerini 4 yaparak Windows RDP sisteminin sisteminizde 24 renk özelliğini aktif etmesini sağlayın.


Sisteminizde kurulu olan bir VirtualBox sanallaştırma sistemi ile Windows 7 üzerinde bulunan WindowsXP modun direk bir alternatifini Ubuntu üzerinde elde edebilersiniz.


 


 


image002


 


 


Eğer her şey sorusuz olarak halloldu ise yukarıdaki gibi sisteminizde direk olarak çalışıyormuş havasında Widnows programlarını çalıştırabilirsiniz. Bu tür bir yapıyı kuracak arkadaşlara önerim Ubuntu yerine Xbuntu kullanmalarıdır. Her ne kadar gNome hafifliği ile tanınan bir Masa Sütü olsa da son zamanlarda bu özelliğini yavaş yavaş kaybetmektedir. Xface arayüzü çok hafif ve kullanışlıdır bu nedenle Xbuntu sistemini istemci tarafından kullanmak donanım ihtiyaçlarını düşürecektir.


 


 


image003


 


Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>