Anasayfa » SCCM ile Windows 10 İşletim Sistemi Dağıtımı – Bölüm 1 OS Deployment with SCCM

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM ile Windows 10 İşletim Sistemi Dağıtımı – Bölüm 1 OS Deployment with SCCM

 

Sizlerin de bildiği gibi SCCM bize sağladığı en büyük artılardan biri de işletim sistemi dağıtmak olduğunu söyleyebilirim. Bununla ilgili birçok makaleler bulabilirsiniz fakat gerçek ortamda bu işe başlatmak istiyorsanız işte o zaman işin renginin değişeceğini net bir şekilde söyleyebilirim. Bunun için farklı yazılımlar da kullanabilirsiniz. Birçok seçeneğiniz olduğunu söyleyebilirim fakat System Center ürünlerinden SCCM kullanıyorsanız sanırım en mantıklısı SCCM üzerinden dağıtmanız olacaktır.

Bu işe başlamadan önce bazı ön gereksinimleri belirlemeniz ve bunlar için bir kendinize göre programınızı belirlemelisiniz.

İşlemlere başlamadan önce test ortamınız, test makineleri, donanımsal ve yazılım olarak her şeyin tam olduğunu varsayıyorum.

Kendi ortamımda;

Sponsor

DC-ADC

SCCM MP (Site Server) SCCM06s01

2 x DP (Distribution point, management point) SCCMs11, SCCM06s12

clip_image002

Gerekli işlemlere başlamadan önce SCCM sunucu versiyonunuzu en güncel haline yükseltebilirsiniz. Eğer ki Windows 10 dağıtmak istiyorsanız en az Current Branch versiyonunuz 1511 olmak zorunda.

clip_image004


 

Gerekli güncelleme işlemleri bittikten sonra sistemin çalışır durumda olduğunu netleştirdikten sonra gerekli yedekleri alabilirsiniz.

Gerekli işlemlere başlamadan önce çalıştığınız diğer birimdeki uzman kişilerden özellikle network ve firewall tarafında gerekli portlar açık olduğunu test etmenizde fayda var. Akabinde ise envanterinizi çıkartmanızda fayda olacaktır. Windows 10 için gereksinimler çok fazla gibi gözükmese de çalıştığınız kurumda anti virüs, Skype, farklı yazılımlar vb. çalıştığını da göz önünde bulundurmanızda faydalı olacaktır.

Sonra kullanıcılardan “Windows 10 yüklediniz makinem yavaşladı” gibi şikâyetler almanız olası bir durum olacaktırJ

clip_image006

Gerekli boot ve imaj dosyasının dağıtılacak olan kullanıcılara ulaşması için DHCP de bazı ayarların girilmesi gerekmektedir.

clip_image007

Server options üzerinden bu ayarların girilmesi gerekmektedir.

Kullanıcı tarafında yapacağınız işlem ise bios ayarlarından kullanıcının network boot seçeneğinin aktif olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kimi makinede bios giriş F2,F12 ve del tuşu olabiliyor. Network boot seçeneği ilk başta yer almalıdır.

clip_image009

Bir sonraki aşama ise SCCM üzerinden gerekli dağıtımın olması için PXE aktif edilmesi gerekmektedir.

Bunun için Administration penceremizde Site Configuration içerisinde Servers and Site System Roles kısmında Distribution Point rolümüz özelliklerine geliyoruz ve PXE özelliğini aktif hale getiriyoruz.

clip_image011

Yukarıdaki işaretli olan özellikleri bildiğinizi varsayarak konuya devam ediyorum.

Bir sonraki işlem ise imaj ekleme işlemi olacaktır.

clip_image013

 

clip_image014

 

Bu şekilde daha öncesinden oluşturduğunuz imajı ekleyebilir, Windows 10 ham imajını alabilir ya da Windows 10 sanal bir makine oluşturup, gerekli güncelleştirmeleri yapıp, yazılımları kurup bu dağıtacağınız makineyi capture edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken

Create task sequence media üzerinden devam edip Capture media’yı seçip oluşturduğunuz makine üzerinden çalıştırmak olacaktır.

 

clip_image016

clip_image018

 

Bir sonraki aşamada ise oluşturduğunuz bu imaj paketini Distribution Point’ lere göndermeniz olacaktır. Success aldığınızdan emin olmanız gerekiyor.

clip_image020

Loğlardan da takip edebilirsiniz

clip_image022

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın