Anasayfa » SCCM 2012 R2 İşletim Sistemi Dağıtımı – OS Deployment

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM 2012 R2 İşletim Sistemi Dağıtımı – OS Deployment

 

Bu yazımızda sizlere System Center Configuration Manager 2012 R2 sürümü ile işletim sistemi dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bilindiği üzere SCCM ürününde en güçlü ve başarılı özelliklerinden biri olan Operation System Deployment birçok projede gerçekleştirdiğimiz ve IT ekiplerini büyük bir yükten kurtaran bu özellik birçok şirketin System Center ürünlerini tercih etmelerin de büyük önem arz etmektedir.

İşte bu makalemizde İşletim Sistemi Dağıtımını nasıl gerçekleştireceğinizi adım adım inceleyeceğiz.

Fazla uzatmadan işlememelerimizi sırası ile gerçekleştirmeye başlayalım.

 

İşlemlerimize başlamadan önce yapılandırmamız gereken bir kısım var. SCCM 2012 R2 üzerinde PXE desteğini aktif etmemiz gerekiyor. Bunun için Administration penceremizde Site Configuration içerisinde Servers and Site System Roles kısmında Distribution Point rolümüz özelliklerine geliyoruz.


 

PXE tabında ilk önce bu özelliği aktif etmek için Enable support for clients kutucuğunu işaretlemelisiniz. Bu kutucuğu işaretlediğinizde karşınıza uyarı penceresi gelecektir. Bu uyarı penceresinde PXE özelliğinin kullanımda gereken portları açmanız gerektiği belirtilmektedir. ( Gerekli Portlar : UDP 67, 68, 69 ve 4011 ) Diğer seçenek olan Allow this Distribution point to respond to incoming PXE requests kutucuğunu işaretlemelisiniz. Bunun sebebi ayar yaptığımız bu dağıtım noktamızın gelen PXE isteklerine yanıt vermesini belirtmeliyiz.

Enable Unknow Computer support kutucunu da işaretliyoruz. Böylelikle Device Collections larımız içerisinde bulunmayan, tanımsız olarak adlandırdığımız clientlarımızıda destek verebilmesini sağlıyoruz.

Require a password when computers use PXE kutucuğu opsiyonel gereksinimlerdendir. Fakat işaretlemenizde fayda var. PXE üzerinden işletim sistemi kurulumu gerçekleştirmek için sizlere güvenlik önlemi olarak şifre sormasını sağlayabilirsiniz.

Alt kısımda bulunan Network Interfaces kısmında gelen PXE isteklerini sınırlayabilirsiniz. Default olarak seçili gelen Respont to PXE requests on all network interfaces seçeneği ile network üzerinde bütün istemcilerden gelen PXE isteklerine yanıt vermesini sağlıya bileceğiniz gibi Respond to PXE request on specific network interfaces seçeneği seçilerek belirleyeceğiniz network adaptörlerinden gelen istekleri yanıtlamasını da sağlayabilirsiniz. Gereken ayarlamalarımızı tamamladıktan sonra Apply diyerek yaptığımız ayarları Distribution Point üzerinde aktif ediyoruz.

 

OS Deployment işlemimize başlamadan önce bazı rollerin kurulu olması gerekmektedir.

·         DHCP rolünün kurulumu yapılmalı ve gereken ayarlamaların tamamlanmış olması gerekmektedir.

·         WDS Rolünü Kurulu olmalıdır.

 

clip_image002

 

Öncelik le dağıtımını yapacağımız işletim sistemimize ait Operating System Installer oluşturmamız gerekmektedir. Burada dağıtımı yapılacak olan işletim sistemimizi bir klasör içerine açıp paylaşıma açmanız gerekli. Paylaşıma açtığınız klasör üzerinde Everyone – Read / SCCM Yetkili kullanıcınıza Full Control verebilirsiniz. SCCM Management konsolumuzda Software Library içerisinde Operating Systems içerinde bulunan Operating System Installers üzerinde sağ click Add Operating System Installer diyoruz.

 

clip_image004

 

Karşımıza gelen Operating System Installer Wizard penceresinde Data Source adımında oluşturacağımız Installer için dağıtımı yapılacak olan işletim sistemini açtığımız klasörün yolunu göstermeniz gerekmektedir. Bunu için Browse diyerek Network path’ ini gösteriyoruz.

 

clip_image006

 

General adımında Deploy edeceğimiz işletim sistemimiz hakkında tanımlayıcı bilgilerimizi yukarıdaki gibi belirttikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

 

clip_image008

 

Summary penceremiz de artık oluşturacağımız Installer hakkında özet bilgileri bizlere sunuyor. Bu pencerede Next diyerek devam ediyoruz ve Installer’ımızı oluşturuyoruz.

 

clip_image010

 

Installer’ ımızı oluşturduktan sonra bunu bir dağıtım noktasına eklememiz gerekmektedir. Diğer türlü OS Deployment işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Bunun için Installer’ ımız üzerine sağ click yapıyoruz ve Distribute Content diyoruz.

 

clip_image012

 

Distribute Content Wizard penceremiz üzerinde dağıtılacak olan işletim sistemi içeriğimiz geliyor. Bu pencerede bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

 

clip_image014

 

Content Destination adımımızda Installer’ ımız için dağıtım noktamızı belirtmeliyiz. Bunun için Add diyerek Distribution Point‘ e geliyoruz.

 

clip_image016

 

Bulunan dağıtım noktamızı seçiyoruz ve ekliyoruz. Summary penceremizde de Next diyerek devam edeceğiz ve Installer’ ımızı dağıtım noktamıza ekleme işlemimizi tamamlamış oluyoruz.

 

clip_image018

 

Installer’ ımızın dağıtım noktamıza eklendiğini alt kısımda bulunan Summarypenceresine gelerek kontrol etmeliyiz, burada bulunan Content Status altında gördüğünüz üzere In Progress durum ve hala işlemler devam etmektedir. Burası yeşil veSuccess olmasını bekleyiniz.

Distribution Point’ içerisinde yapılan işlemleri Loglardanda kontrol edebilirsiniz.

 

clip_image020

 

Bunun için Configuration Manager Trace Log Tool‘ umuzu kullanarakDISTMGR.LOG file’ ımızı açarak anlık olarak da buradan işlemleri kontrol edebilirsiniz.

 

clip_image022

 

Artık dağıtımını yapacağımız işletim sistemimizin Image’ ının oluşturmamız gerekmekte, bunun için Software Library > Operating Systems > Operating System Images üzerinde sağ click yapıyoruz ve Add Operating System Image diyoruz.

 

clip_image024

 

Operating System Image Wizard penceremizde Data Source adımımızda paylaşıma açtığımız işletim sistemimizin bulunduğu network path’ imiz içerisinde Sources\içerisinden install.wim dosyamızı belirtiyoruz ve devam ediyoruz.

 

clip_image026

 

General kısmında oluşturduğumuz OS Image’ ımıza isim, versiyon ve açıklama belirtiyoruz. Diğer adımlarda bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz ve Image’ ımızı eklemiş oluyoruz.

 

clip_image028

 

Installer’ ımızı dağıtım noktamıza eklediğimiz gibi oluşturduğumuz OS Image’ ımızıda dağıtım noktamıza eklemeliyiz. Bunun için oluşturduğumuz OS Image’ ımız üzerinde sağ click yaparak Distribute Content diyoruz.

 

clip_image030

 

Content Destination adımımızda Distribution Point’ imizi ekliyoruz, bunun için aynı şekilde Add > Distribution Point diyerek ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Summary penceresinden veya Log dosyasından içeriğin Dağıtım noktamıza başarılı bir şekilde eklendiğini kontrol ediniz.

 

SCCM 2012 R2 üzerinde dağıtımını yapacağımız İşletim Sistemimizi ve Dağıtım noktamızı belirlemiş olduk, bundan sonra yapacağımız işlem işletim sistemimizin istemciler üzerinde Boot edilebilmesi için gereken imaj dosyamızı düzenleyeceğiz.

 

clip_image032

 

SCCM Management konsolumuz üzerinde Software Library > Operating Systems >Boot Images‘ a geliyoruz. Burada default olarak gelen iki adet X86 ve X64 platformları için gelmektedir. Sizler isterseniz yeni boot imageları oluşturabilir veya bu boot imagelarını kullanabilirsiniz. Ben mevcut boot imagelarımı kullanarak devam edeceğim. Bunun için gereken düzenlemeleri gerçekleşiyor olacağım.

Dağıtımını yapacağım işletim sistemim X64 platformunda olduğu için X64 Boot Image’ ım üzerimde sağ click yaparak özelliklerine geliyorum. Açılan özellikler penceresinde Customization sekmesine geliyoruz.

 

Burada bulunan Enable Command Support (Testing only) kutucuğunu işaretlemenizde fayda var. İşletim Sistemi dağıtımı sırasında alınan bir hata olur ise hataları komut satırından alabilmenizi sağlayacaktır.

 

clip_image034

 

Data Source sekmemize geliyoruz. Burada ilk kısımda bulunan Image path kısmında eğer oluşturduğunuz boot image’ ınızın bulundu path farklı ise buradan belirtmeniz gerekmektedir. Tabi ki ortalığın karışmaması için bulunduğu default path içerisinde barındırmanızda fayda var. Alt kısımda bulunan Deploy the boot imager from the PXE enabled distribution point kutucuğunu mutlaka işaretlemelisiniz.

 

Böylelikle boot image’ ımızın dağıtım noktamız için kullanılabilir hale getirmiş olacağız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Boot Image’ ımızı dağıtım noktamıza eklemeliyiz mutlaka, bunun için Boot Image’ ımızı seçtikden sonra Distribute Content diyerek ekliyoruz.

 

clip_image036

 

Dağıtımını yapacağımız işletim sistemimiz içerişe agent’ ımızı ekleyebiliyoruz. Eğer ekleyecekseniz. Software Library içerisinde Application Management‘ da bulunan Packages kısmında bulunan ve default olarak gelen Gonfiguration Manager Client Upgrade paketini ekleyebilirsiniz.

 

clip_image038

 

Artık işletim Sistemimizi dağıtmak için görev oluşturacağız, bunun için Software Library içerisinde Operating Systems altında bulunan Task Sequences geliyoruz. Task Sequences üzerinde sağ click yaparak Create Task sequence diyoruz.

 

clip_image040

 

İlk adımımızda görüldüğü gibi karşımıza ne yapmak istediğimizi belirleyecek 4 farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki Install an existing image package, eğer bu seçeneği seçerseniz önceden oluşturduğunuz bir image var ise onu kullanmanıza olanak verir.

İkinci seçenek Build and capture a reference operating system image, bu seçenek ile dağıtımını yapacağınız işletim sistemi için sıfırdan yapılandırma yapmanıza olanak verir ve bu yapılandırma doğrultusunda oluşacak olan işletim sistemi image’ ınıza referans olarak bütün ayarlamaları içerisinde barındıran bir image oluşturacaktır.

 

Üçüncü seçenek olan Install an existing image package to a virtual hardisk seçeneği ile sanal sunucularının kullandığı belirli bir sanal harddisk’ e yükleme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Son seçenek olan Create a new custom task sequence kullanılmak istenir ise adımları kendiniz belirleyebilirsiniz.

Ben ikinci seçenek olan Build and capture a reference operating system image seçeneğini seçerek devam ediyorum.

 

clip_image042

 

Task Sequence Information adımında oluşturduğumuz task’ ıma bir isim ve açıklama belirtiyoruz. Alt kısımda bulunan Boot image kısmında dağıtımda clientlar tarafından boot’ edile bilmesi için gerekli olan boot image’ ımızı Browse diyerek gösteriyoruz.

 

clip_image044

 

Install Windows adımımızda artık kurulumu yapılacak olan image’ ımızı ve bağzı güvenlik önlemlerini belirleyeceğiz.

Burada ilk olarak Image Package kısmında dağıtımını yapacağımız işletim sistemine dair oluşturduğumuz OS Image’ ımızı gösteriyoruz. Daha sonrasında hemen altında bulunan Image kısmında oluşturduğunuz image içerisinde algılana farklı sürümler bulunuyor ise burada listelendiğini görebilirsiniz. Bu kısımda dağıtılacak olan işletim sistemi sürümümüzü seçiyoruz.

Alt kısımda bulunan Product Key kısmında bir hatırlatmadan bulunayım sizlere eğer lisanslamada KMS kullanıyorsanız buraya girmemenizi tavsiye ederim.

 

En alt kısımda bulunan Enable the account and specify the local administrator password seçeneği seçilerek kurulum sırasında Local Administrator şifresi belirleyebilirsiniz. Bu seçenek opsiyoneldir.

Ben yukarıdaki gibi ayarlamalarımı gerçekleştiriyorum ve devam ediyorum.

clip_image046

 

Configure the network adımında kurulumdan sonra işletim sistemi yüklenen makinaların Workgroup da kalmaları sağlanabildiği gibi domain’ e de dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Ben domain ortamına dahil olmasını istediğimden dolayı Join a domain’ i işaretliyorum ve gereken etki alanı bilgilerini belirtiyorum.

 

Alt kısmında bulunan Specify the account that has permissions to join the domain kısmında domain ortamına dahil edecek olan yetkili domain kullanıcımızı belirtiyoruz.

 

clip_image048

 

Install the Configuration Manager client adımında dağıtımını yaptığımız işletim sisteminde clientların kurulumlarında Configuration Manager Agent’ını ekliyebilirsiniz. Bunun için Package kısmında browse diyerek Microsoft Configuration Manager Client Upgrade‘ i seçiyoruz. Installation properties kısmında agent kurulumundan sonra default konfigürasyonu edinebilmesi için bu konfigürasyonun bulunduğu SCCM makinamızı belirtmemiz gerekiyor. SMSMP=SCCM.asilmutlu.local

 

clip_image050

 

Include Updates kısmında Image’ ımız içerisine eklememiz gereken güncellemeler mevcutsa ekleyebilirsiniz. Benim ekleyeceğim bir güncelleme bulunmadığından dolayı Do not install any software updates‘ i işaretleyerek devam ediyorum.

 

clip_image052

 

Install Applications adımında Image’ ımız içerisine kurulum sırasında yüklenmesini istediğiniz uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Genellikle bizler şirket içerinde oluşturduğumuz Imagelar içerinde bulunması gereken ek uygulamaları ekliyoruz. Şimdilik ekleyeceğim bir application olmadığından bir değişikli yapmadan devam ediyorum.

 

clip_image054

 

Image Properties kısmında oluşturduğumuz bu Image’ ımza ne amaçlı olarak oluşturduğumuza dair açıklama yazıyoruz ve devam ediyoruz.

 

clip_image056

 

Capture Image adımında dağıtım sırasında oluşturulacak olan referans image’ ımızın oluşturulacağı network path’ ini belirtmemiz gerekiyor. Yukarıda belirttiğiniz Network Path’ ine erişimde kullanılacak olan yetkili bir user belirtmeniz gerekiyor. Diğer türlü capture image oluşturamayacaksınızdır.

 

clip_image058

 

Summary penceresinde yapmış olduğumuz adımların ve konfigürasyonun bir özet görüntüsünü bizlere sunuyor. Next diyerek bir sonraki adımda task’ ımızın oluşturulmasını sağlıyoruz.

 

clip_image060

 

Task Sequence‘ imizin başarılı bir şekilde oluşturulduğunu görüyoruz. Artık Close diyerek bu pencereyi kapatıyoruz.

Artık hazırladığımız Image’ ımızı dağıtmaya geldi sıra…

 

clip_image062

 

Oluşturduğumuz task ımız üzerinde sağ click yaparak Deploy diyoruz. Böylelikle karşımıza Deploy Software Wizard’ımız geliyor. İlk adımımız olan General’ da bulunan Task Sequence kısmında oluşturduğumuz görevimizi belirliyoruz. Sırası ile alt kısmında bulunan Collection kısmında dağıtımı yapacağımız kümemizi belirtmeliyiz. Burada önceden oluşturduğunuz cihaz kümelerini belirtebildiğiniz gibi All Unknown Computers‘ ı seçerekse network’ den kendini boot eden her istemci bu Image üzerinden yükleme yapabilir.

 

Ben ayarlarımı yukarıdaki gibi gerçekleştiriyorum ve bir sonraki adıma geçiyorum.

 

clip_image064

 

Deployment Settings penceresinde belirlemesi gereken ayarlar mevcut. İlk kısım olan Action kısmında alınacak olan aksiyon türü gözüküyor. Altında bulunan Purpose kısmında iki farklı seçenek mevcut, bunlar Available / Required dir. Kendine uygun olan adımı belirleyebilirsiniz.

Alt kısımda bulunan Make available to the following içerisinden dağıtımda ımage’ ın desteklediği metot ve protokolü belirleyebilirsiniz.

 

Ben ayarlarımı yukarıdaki gibi gerçekleştirdim. Bu şekilde Next diyerek bir sonraki adıma geçiyorum.

 

clip_image066

 

Scheduling adımında dağıtım işleminizi bir takvim içerisine ekleyebilirsiniz. Böylelikle dağıtım işleminiz için dağıtımda kalacağı süreyi belirleyebilirsiniz. Ben Assignement schedule kısmında New diyerek hemen dağıtıma başlaması için As soon as possible‘ ı seçiyorum ve devam ediyorum.

 

clip_image068

 

User Experience adımında kullanıcı deneyimine dair bazı seçenekler vardır. Opsiyonel olarak kendinize uygun veya istediğiniz bir operasyonel işlem var ise seçebilirsiniz. Ben default olarak bırakıyorum ve devam ediyorum.

 

clip_image070

 

Alerts penceresinde oluşturduğumuz task doğrultusunda dağıtım sırasında alert’ ler tanımlayabilirsiniz. Bu alertleri Success ve Failed durumları için belirleyebilirsiniz. Ben bir alert eklemeden devam ediyorum.

 

clip_image072

 

Distribution Points adımında dağıtımı yapılan işletim sistemimizin nasıl çalışacağına dair ayarlamaları gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Burada ilk belirlenmesi gereken Deployment Options dır. Burada default olarak gelen seçenek Download content locally when needed by running task sequence bu seçenek ile içeriğin yüklenecek olan client’ ın local diskine download edilerek kurulumun gerçekleştirilmektedir.

 

Aşağıda bulunan When no local distribution point is available, use a remote distribution point. Seçeneği ile dağıtım yapıyorsunuz fakat kurulumun gerçekleştirileceği istemciler local distribution point içeresinde yer almıyorsa, uzaktaki distribution point’ e gönderebilirsiniz. Not : SCCM yapılandırmanızın konfigürasyonu doğru olmalıdır.

En altta bulunan bir warning göreceksiniz. A network Access account is required to access content from Windows PE. Bu uyarı Windows PE image’ a erişim sırasında kullanılacak olan NAC hesabının tanımlanmış olması gerektiğini hatırlatır.

 

Bunun için Administration bölümünden Site Configuration > Sites > Mevcut Site üzerinde sağ click yapıyoruz, burada Configure Site Components > Software Distribution demelisiniz. Açılan pencereden Network Access Account sekmesinde yetkili kullanıcınızı tanımlamış olmanız gerekmektedir.

 

Gereken düzenlemeleri yaptıktan sonra Next diyerek Deploy işlemimizi tamamlıyoruz…

 

clip_image074

 

İşletim Sistemi dağıtımımız başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebiliyoruz. Artık clientlarımız üzerinden kontrol edelim…

 

clip_image076

 

Kurulum yapacağımız istemcilerimizi network üzerinden boot ettik. İstemcimiz DHCP üzerinden IP aldıktan sonra SCCM makinamızdan oluşturduğumuz Image’ ı okuyor.

 

clip_image078

 

PXE Service Point’ imizi yapılandırırken güvenlik amacı ile belirlediğimiz parolayı boot olduktan sonra bize soruyor. Belirlediğimiz parolayı giriyoruz ve Next diyerek devam edelim.

 

clip_image080

 

Doğrulama penceremizde oluşturduğumuz task’ ımızın başlayacağını görebiliyoruz.

 

clip_image082

 

Kurulum işlemimiz artık başladı, bundan sonra işlemlerinin tamamlanmasını bekleyeceğiz ve makinamızın başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz. Oluşturduğumuz Capture Image’ ımızında başarılı bir şekilde tamamlandığını göreceksinizdir.

 

clip_image084

 

PXE üzerinden yapılan deploy işlemlerini Configuration Manager Trace log Tool aracı ile SMSPXE.log dosyasını açarak işlemleri anlık olarak da kontrol edebilirsiniz.

Bu makalemde sizlere System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde Operating System Deployment işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmaya çalıştım. Şirket bünyesinde bu işlemlerin yapılması sırasında deneyimli kişileri gerçekleştirmesini öneriyorum.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>