Anasayfa » SBS Premium uzerinde Exchange Yonetimi – Bolum 2

Makaleyi Paylaş

Small Business Server

SBS Premium uzerinde Exchange Yonetimi – Bolum 2

Makalemin birinci bölümünde SBS üzerinde Exchange Servisinin yüklenmesi ve genel özellikleri hakkında bilgi vermiştim. Bu bölümde ise Exchange Server ın diğer sürümlerinden farklarını anlatarak SBS üzerinde Exchage ile çalışma alışkanlığı kazanacağız .

 

Exchange Server kullanan bir sistem yöneticisi için SBS üzerindeki Exchange Server ın yönetilmesinde bir fark olmadığını görecektir.

 

Ancak yinede temel faklardan bahsetmekte yarar var .

 

Öncelikle SBS ile gelen Exchange Server üzerinde “Recipient Filtering “ aktif olarak gelmektedir .


 

clip_image001

 

clip_image002

 

Bu filtre sayesinde Exchange Server a gelen mail adreslerinin “to” kısmında AD üzerinde tanımlı olmayan bir mail adresi olması halinde bu mail kesinlikle şirket içerisine iletilmemektedir .

 

Yine bir diğer fark ise “Circular Logging” kısmındadır . Exchange Server üzerinde yapılan işlemler direk olarak veritabanına yazılmaz . Bu işlemler öncelikle log dosyalarına kayıt edilir . Bu log dosyalarının yeri aşağıdaki dizindir

 

“C:\Program Files\Exchsrvr\MDBDATA”

 

Bu log dosyaları tam bir yedekleme alınana kadar 5 er mb lık parçalalar halinde saklanır. Bu log dosyaları olası Exchange çökmelerinde Disaster Recovery esnasında kullanılır . Eğer bu dosyalar silinir ise veri kayıpları da söz konusu olacaktır . Exchange Server ın ( yani information store un ) normal yedeğini alırsanız bu log dosyaları yedekleme işlemi sonucunda silinecektir.

 

clip_image003

 

Bu dosyaların standart olarak 20mb ın üzerine geçmesini istemiyor yani logların şişmesini engellemek istiyorsanız “Enable Circular Logging “ seçeneğini aktif hale getirmeniz gereklidir . Ancak yoğun çalışan bir Exchange Server için 20mb yani 4 adet log dosyası ile çalışmanız demek ; veri tabanına yazılacak verilerin makisimum 4 log dosyası kullanması demektir , çünkü bu seçenek açıldıktan sonra log dosyaları tekrar kendi üzerlerine yazmaya başlamaktadır .

 

clip_image004

 

Benim bu konudaki tavsiyem ise , düzenli full yedekler alınmalı ancak Circular Logging kapatılmalıdır .

 

SBS teki farklılığa gelince ise SBS küçük ve orta ölçekli firmalar için tasarlandığından bu firmaların yoğun bir mail trafiğinin olmadığı ve disk kapasitelerinin ise sınırlı olmasından dolayı SBS te Circular Logging açık gelmektedir.

 

clip_image005

 

Yine SBS ile beraber kurduğumuz Exchange Server üzerinde standart olarak tanımlı bir POP3 Connector gelmektedir .

 

clip_image006

 

SBS ürününün dış dünyadan mail alması için sahip olduğu iki yöntemden birinin POP3 Connector olduğunu belirtmiştim . Microsoft ta SBS Kurulumu ile bize tanımlı bir POP3 veriyor . Elimizdeki Connector sadece tanımlanmış ancak ayarları yapılmış bir durum değildir .

 

clip_image007

 

Buradan ISP tarafından bize verilen bilgiler ışığında nereden ve hangi hesap ile maillerimizi çekeceğimizi ayarlayabiliyoruz.

 

clip_image008

 

Bu bölümde ise hangi aralıklar ile ISP üzerindeki maillerin çekilerek posta kutularına dağıtılacağını ayarlıyoruz. Bu süre ara yüzden minimum 15dk olabiliyor. ( HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\SmallBusinessServer\Network\POP3Connector kısmına “ScheduleAccelerator” isminde bir dword değeri tanımlayın ve bu
değeri “15″ olarak set edin . Bu şekilde 1dk süre ile alma işlemi gerçekleşecektir.)

clip_image009

 

Bu bölümde ise POP3 Connector üzerinde olası sorunların sonucunda loglamalar ve iletilemeyen maillerin kimin posta kutusuna düşeceğini belirliyoruz.

 

SBS içerisindeki Exchange te yine diğer sürümlerinde olduğu gibi kurulum ile beraber OWA çalışır halde gelmektedir , ancak internet erişim sihirbazı çalıştırılmadan OWA nın FBA özelliğinden yaralanamıyoruz.

 

clip_image010

 

Görüldüğü gibi , IIS üzerinde sertifika bilgisi bulunmamaktadır . Ancak biz SBS in internet erişimini sihirbazı yardımı ile gerçekleştirirsek o zaman SBS üzerinde OWA SSL li bir şekilde FBA desteği ile çalışmaktadır .

 

clip_image011

 

clip_image012

 

Wizard ile size şirketinizin Web sitesinin ismi soruluyor ve bu isim sertifikada kullanılıyor . Ancak SBS bunun için CA kurmak yerine sertifikayı kendi üretiyor . Ama dns e ilgili kayıdı açmıyor .

 

clip_image013

 

Biz DNS e “www” kaydını açıyoruz.

 

clip_image014

 

Artık SSL li OWA yı kullanmaya başlayabiliriz.

 

clip_image015

 

Bu ayarla da birlikte modeminizde gerekli olan 443 nolu portun SBS Server a yönlendirilmesi ile şirket dışındaki istemci makinelerde OWA ya erişebileceklerdir . Artık SBS üzerinde dış dünya ile iletişim kuran bir Exchange Serverınız bulunmaktadır .

 


 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>