Anasayfa » SBS 2003 Active Directory Migration – Bolum 2

Makaleyi Paylaş

Small Business Server

SBS 2003 Active Directory Migration – Bolum 2

Makalemin ilk bölümünde migration için gerekli ön adımları yapmıştım , şimdi ise migration işleminin tamamlanması için gereken diğer adımları anlatacağım.

 

Şimdi sıra geldi rollerin taşınmasına . Active Directory üzerinde 5 adet temel Operations Master’ı bulunmaktadır . Bu Master roller AD üzerinde arka plandaki çalışarak bizim için pek çok görevi yerine getirirler. Bu Masterlardan iki tanesi forest bazlıdır 3 tanesi ise domain bazlıdır . Bu Masterlar temelde aşağıdaki rolleri üstlenirler ;

 

Schema Master [Forest Wide ]

 

Active Directory Schema yapısı üzerindeki değişiklikleri kontrol eden ve yöneten roldür . İlk olarak kurulan DC de ( root) tutulur . İstenmesi halinde rol diğer bir ADC ye veya foresttaki diğer bir server a taşınabilir .

Sponsor

 

Domain Naming Master [Forest Wide ]

 

Sahip olduğumuz Active Directory Forest ına yeni eklenen veya ortamdan ayrılan domain bilgisinin tüm forest tarafından alınmasını sağlayan roldür .

 

Primary domain controller (PDC) emulator Master [ Domain Wide ]

 

Kullanıcı logon işlemlerinden , saat senkronizasyonundan , nt makineler ile olan replikasyondan sorumlu roldür . Aynı zamanda GPO nun sağlıklı çalışması da PDC ye bağlıdır .

 

Relative ID (RID) Master [ Domain Wide ]

 

Aynı forest içerisindeki aynı isimli kullanıcıların birbirinden ayrı olmalarını en büyük sebebi farklı SID lere sahip olmalarıdır . Bunu saplayan rol de RID dir . Her DC ye bir RID numarası verilir ve DC de bu RID numarasının sonuna Domain e ait olan SID numarasını ekleyerek bu nesne için yeni bir SID oluşturur .

 

Infrastructure Master [ Domain Wide ]

 

Kullanıcıların logon bilgisinden sorumlu roldür .

 

Bu kısa bilgilendirmeden sonra rollerin önemini ve dikkatli taşınması gerektiğini kavrıyoruz .

 

İlk olarak Domain bazlı olan 3 adet rolün taşınması ile işe başlıyoruz. Bu rolleri Active Directory Users and Computers konsolundan ulaşacağız .

 

Konsolu açtıktan sonra domain üzerine sağ tıklıyoruz ve “Operations Masters” menüsüne tıklıyoruz

 

clip_image001

 

Açılan pencere aşağıdaki gibidir

 

clip_image002

 

Şu anda RID Master rolü SBS server üzerinde görünmektedir , ben bu rolü yeni kurduğum server a taşımak için sadece “change” düğmesine tıklamam yeterli . ( bu değişiklikler yeni kurduğunuz server üzerinde yapılmalı )

 

clip_image003

 

PDC rolünü ve Infrastructure rollerini de aynı şekilde alıyorum.

 

clip_image004

 

Forest bazlı roller için ise öncelikle Active Directory Domain and Trust konsolunu açıyor ve orada da “Operations Master “ menüsünü açıyoruz.

 

clip_image005

 

Burada da Domain Naming Master rolünü alıyoruz. En son ise Schema kaldı .Schema konsolunu görebilmek için bir dll dosyasını register etmemiz gerekli bunun için gerekli kod aşağıdaki gibidir .

 

Çalıştır – regsvr32 c\Windows\system32\schmmgmt.dll

 

Bu komutu çalıştırdıktan sonra mmc konsolundan “Active Directory Schema” konsolunu çağırabiliriz.

 

clip_image006

 

Dll register edilmeden önceki hal .

 

clip_image007

 

Dll register edildikten sonraki hal . Bu konsol yardımı ile Schema Master rolünü de değiştiriyoruz.

 

clip_image008

 

Rollerin aktarılmasından sonra DNS kayıtlarının güncellenmesi için bir süre beklemenizi öneririm . Bu süreçte yeni server ı Global Catalog olarak tanımlamak ta yarar vardır .

 

                                                                    clip_image009

 

Active Directory Site and Services konsolundan yeni serverımızı buluyoruz , NTDS Settings in özellikler penceresindeki “Global Catalog” kutucuğunu işaretliyoruz .

 

Canlı bir sistemde iseniz eğer bekleme süresini uzatmanız migration işleminin sağlıklı olmasını sağlayacaktır . Şubeli bir yapı var ise bu süreci biraz daha uzatmanızda yarar var . Bu süreç içerisindeki istemci makinelerin DNS i olarak yeni Server ı gösterebilir ve böylece olası sorunları da tespit etmiş olursunuz . İkinci DNS olarak ilk server kalabilir . Yeterli bir süreden sonra , eski server üzerindeki DNS i kaldırın ve sistemi birde bu şekilde izleyin yine ortamda sorun gözlemlenmiyor ise eski server ı kaldırma zamanı gelmiştir artık , eski server üzerinde dcpromo komutu ile AD veritabanını silebiliriz.

 

Eski server ın üzerinde rolleri yok iken sorunlar çıkarması da muhtemeldir , yani SBS server herhangi bir server a ADC olamadığı ve üzerinde Master roller yok iken sorun çıkardığından süreci çok ta uzatmamakta yarar var . Olası sorunlarda mutlaka logların incelenmesinde fayda vardır . Burada önemli bir nokta eski server ı kaldırmadan önce üzerinde DNS , WINS , DHCP , Global Catalog gibi servislerin olmamasına dikkat edin . Kaldırma işleminde size sorulan aşağıdaki soruda ise ilgili kutucuğu boş bırakın .

 

clip_image010

 

Bu kutucuğu işaretlemeniz halinde bu domain için son domain controller olduğunuzu belirtmiş olursunuz ki bu domain kayıtlarının da silinmesi demektir . Bu noktaya özen göstermeniz gerekmektedir . İşlem sona erdikten sonra Active Directory Site and services kısmından server ın kaldırıldığından emin olur ç eğer hala orada duruyor ise elle silebilirsiniz .

 

Unutmayın ki bu işlem sonucunda yapıdan çıkarılan SBS Server lisansı artık bir işe yaramaz durumda olacaktır . SBS yeni domain e adc veya member olarak giremez, o nedenle bunun üzerine ya yeni bir domain yapıp bu şekilde kullanmalı yada başka bir alternatif aramanız gerekecektir . Tabi zamanında bu ürün ve CAL ları için alınan lisans bedeli de işin cabası . Bu nedenle SBS alırken firmanızın büyüme hızını iyi hesaplamanızda yarar vardır .

 

Bu işlemlerin sonunda artık eski SBS server ortamdan kalkmış ve beraberindeki bütün sınırlamalarda aşılmış oldu . Artık büyümekte olan firmanız yeni serverınızın üzerinde daha sağlıklı çalışmaya devam edecektir .

 


 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın