Windows Server

RemoteApp Deneyimleri – Bölüm 7 RemoteApp Parameters Girilmesi

RemoteApp Deneyimleri makale serimizin bu bölümünde dağıtımını gerçekleştirmiş olduğumuz uygulamalara Parameters girilme adımını gerçekleştireceğiz.

Parameters kullanım alanı çalıştırmış bir uygulamanın, uygulama çalıştırıldıktan sonra çalıştırılmasını istediğimiz ek özellikler için girilmektedir. Yani bir uygulama çalıştığı zaman parelelinde çalıştırılacak komutları belirtiyoruz. Bu işlemin kullanım alanı, sahip olduğumuz uygulamaların özelliklerine göre değişmektedir.

Makalemiz içinde kullanmış olduğumuz örnekten bağızmsız bir senaryo kullanmamız gerekirse CRM uygulamasını söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi CRM uygulaması birden fazla modüle sahip olan bir portaldır. Tek bir executuable dosya altında çalışan birden fazla uygulaması bulunmaktadır. Parameters bölümü ile her tek bir uygulama üzerinden birden fazla modülüne erişim için bu seçenek kullanılabilinir.

clip_image001

Makalemizin bu bölümünde kullanmış olduğum uygulama mstsc (RDP Client’in yürütülebilir dosyası) uygulamasıdır. Mstsc dosyası üzerinde kullanabileceğimiz parameters ları yukarıda görebilmekteyiz ve makalemiz içinde bir-iki örnekle bunların nasıl kullanıldığını aktaracağım.

clip_image002

RemoteApp Programs bölümüne mstsc uygulamasını RemoteApp Deneyimleri Bolum 6 RemoteApp Program Location Belirtilmesi makalesinde ki adımları yerine getirerek ekledim. RemoteApp Programs bölümüne eklediğim uygulamayı düzenlemek için edit Properties özelliğini açıyorum.

clip_image003

Mstsc uygulaması üzerinde Parameters bölümüne giriyorum ve Always use the following command-line parameters bölümüne /v:rds01.live.local komutunu yazıyorum. Bu parameters yazııldıktan sonra sistemin çalışması ilk önce mstsc aracı çalışacak ve sonrasında /v: komutu kullanılacaktır. Mstsc içinde bulunan /v komutu uzaktan bağlantı yapılacak olan sunucuyu işaret etmektedir.

Mstsc /v: rds01.live.local komutunun tam anlamı RD web Access üzerinden mstsc aracını çalıştırma RD Web Access üzerinden rds01.live.local isimli sunucuya mstsc aracı ile bağlan dedim.

clip_image004

Yapmış olduğum bu değişiklikten sonra RD Web Access arayüzünde Session Deployment olarak yayınlanan bir uygulama görülmektedir. General bölümünden mstsc ismini bu şekilde değiştirdim.

Organizasyonumuz içinde bulunan ve RD Web Access ile erişilmesini istediğimiz her bir sunucu için tek-tek mstsc uygulamasını ekleyip, makale içinde belirtilen parameters ları erişilmek istenilen sunucuların IP adresi / Sunucu ismine göre düzenleyerek RD Web Access üzerinden erişimlerini mümkün kılabiliriz.

clip_image005

RD web Access üzerinden uygulamamızı çalıştırdığım zaman path bölümünde girmiş olduğum parametersi görebilmektesiniz.

clip_image006

RDS01 isimli sunucuya erişim yapabilmek için gerekli olan kullanıcı adı ve parola bilgisini giriyorum. Bu bölümde kullanıcı adı ve parola sormasının nedeni, rds01 sunucusunu bir collection olarak publish etmediğim içindir. RDS ortamı bu yayınlanan yeni uygulamanın RDS ortamından bağımsız herhangi bir sunucu olduğunu düşünmektedir. Yani organizasyonumuz içinde bulunan X kadar sunucuyu RD web Access üzerinden paremeters yardımıyla yayınlayabiliriz.

clip_image007

Rds01.live.local sunucusuna başarılı bir şekilde bağlantıyı gerçekleştirdik.

clip_image008

Girmiş olduğumuz bu parameters ları, yayınlamış olduğumuz uygulamanın desteği çerçevesinde ardaşık komutlarıda çalıştırabiliriz. Yukarıdaki örnekte /w:800 (bağlantı genişliği) ve /h:600 (bağlantı yüksekliği) nin belirli standartlarda olmasını istiyorum.

clip_image009

Yapmış olduğum değişiklikler eş zamanlı olarak RD Web Access tarafından algılanıyor ve bu değişiklikleri RemoteApp bölümünde path bölümünden görebilmekteyiz.

clip_image010

Son olarak bağlantımızı kontrol ediyoruz ve rds01.live.local sunucumuza 800×600 piksel boyutları ile bağlanmasını şart koştuk.

Tekrar CRM uygulamasından örnek vermemiz gerekirse CRM’ in her bir modülünü tek bir executuable dosya üzerinden farklı parameters lar girerek ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz.  

Makale serimizin bir sonraki bölümünde RemoteApp Deneyimleri Bolum 8 RemoteApp User Assigment Yapılandırılması inceleyeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.