Windows Server

RemoteApp Deneyimleri – Bölüm 6 RemoteApp Program Location Belirtilmesi

RemoteApp Deneyimleri makale serimizin dördüncü bölümü olan RemoteAPP Deneyimleri Bolum 4 Uygulamaların Dagitilmasi (Publish RemoteApp Programs) ni gerçekleştirmiş ve RemoteApp Programs bölümünde ihtiyacımız olan uygulamaların RD Web Access üzerinden dağıtılmasını sağlamaıştık. Yayınlamış olduumuz bu uygulamalarda, uygulamaların özelliklerine göre bazen problemler yaşayabilmekteyiz.

Bazı prograların ise executuable dosyaları olmadığı için Publish Programs panelinde görülmemektedir. Makale serimizin  RemoteApp Deneyimleri Bolum 8 RemoteApp Program Location Belirtilmesi bölümünde Location Path’ lerin el ile gösterilmesini inceleyeceğiz.

clip_image001

Öncelikli olarak Bölüö4 de yayınlamış olduğumuz ve RD Web Access üzerinde problemsiz olarak yayınlanan uygulamalarımızı görebilmekteyiz. Yayınlamış olduğumuz uygulamalardan bir tanesi DNS yönetim panelidir ve bu panel üzerinde ki hatayı ve çözümü bu makale içinde gerçekleştireceğiz.

clip_image002

RD Web Access üzerinde DNS uygulamasını çalıştırıyoruz. Açılan RemoteApp dosyasında Path bölümüne baktığımız zaman mmc’ nin çalıştırılacağının bilgisi görülüyor. Bildiğiniz gibi DNS yönetim arayüzü MMC üzerinede çalışmaktadır.

clip_image003

RemoteApp çalıştırılması sonrasında MMC Console başarılı bir şekilde çalıştı. Fakat bizim istediğimiz DNS yönetim arayüzünün çalışmasıydı.

clip_image004

Bu problemin kaynağını incelemek için RemoteApp Programs bölümünde DNS uygulamasının özelliklerine giriyoruz.

clip_image005

General bölümünde görülen RemoteApp program location yolu mmc.exe’ nin yolu. Sistem aslında doğru çalışıyor. Bizler DNS uygulamasını seçmiş olsak bile sistem bunu DNS’ in çalışmuş olduğu mmc konsolunu RemoteApp arayüzüne ekliyor.

Makale serimiz içinde bulunan RemoteApp Deneyimleri Bolum 3 Quick Session Collection Uygulamaların Kaldırılması (Unpublish RemoteApp Programs) adımları izlenilerek bu uygulamayı RD Web Access arayüzünden kaldırabiliriz, çünkü bu uygulama yayınlanan bir uygulama olduğu için değişiklik hakkını bizlere vermemektedir.

clip_image006

RD Web Access üzerinden DNS yönetim arayüzünü sağlıklı bir şekilde yayınlayabilmemiz için DNS uygulamasının yolunu öğreniyoruz. Bu yol DNS sunucumuz üzerinde %SystemRoot%\system32\mmc.exe %SystemRoot%\system32\dnsmgmt.msc

yolu altındadır.

clip_image007

RemoteApp Program bölümünde TASK bölümünü açıyoruz ve Publish RemoteApp Programs sihirbazını çalıştırıyoruz.

clip_image008

Select RemoteApp Programs bölümünde listelenen uygulamaları seçmiyoruz. Bu bölümde Add butonu ile uygulama yolunu el-ile göstereceğiz.

clip_image009

Dnsmgmt.msc yolunu seçiyoruz. Bu seçmiş olduğumuz uygulama yürütülebilir bir dosyadır ve RD Web Access üzerinden rahatlıkla çalışabilecektir.

clip_image010

Add bölümü ile el-ile eklediğimiz uygulamamız Select RemoteApp programs bölümüne eklendi. Location bölümüne baktığımız zaman mmc yolunun değil dns yönetim bölümünün olduğunu görebilmekteyiz.

clip_image011

Sihirbazımız üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan tamamlıyoruz.

clip_image012

Uygulamamız başarılı bir şekilde yayınlandığını RemoteApp Programs bölümünde görebiliyoruz.

clip_image013

RD Web Access üzerinde uygulamalarımıza baktığımız zaman dnsmgmt uygulamasının yayınlandığını görebilmekteyiz.

clip_image014

Uygulamamızı çalıştırdığımız zaman RemoteApp bağlantısında Path bölümünde uygulamanın çalıştıracak olduğu executuable dosyasını görebiliyoruz.

clip_image015

RD Web Access üzerinden başarılı bir şekilde DNS yönetim arayüzüne bağlantı gerçekleştirdik ve yetkilerimiz çerçevesinde bütün yönetimsel işlemleri yapabilmekteyiz.

clip_image016

RD web Access üzerinde görülen dnsmgmt ismini, uygulamanın özelliklerine girerek General bölümünde RemoteApp Program name bölümünden değiştirebiliriz.

clip_image017

Değişiklikler eş zamanlı olarak RD Web Access arayüzünde algılandı.

Bu işlemin yapılma amacı daha çok executuable dosyalara sahip olmayan windows sistemi üzerine yüklenemeyen kısa yol programları (eski Eta, Link vb… muhasebe programları) örnek verilebilir. Günümüzde bir çok uygulamanın executuable dosyası bulunmakta ve RemoteApp tarafından algılanabilmektedir. Ama bu bölüm eski uygulamalar için destek verilmeye ve yayınlanmaya uygun olarak varlığını sürdürmektedir.

Lab ortamı içinde RDS ve Domain Controller Sunucusu aynı sunucu üzerinde yüklü durumdadır ve bu sebepten ötürü DNS yönetim arayüzünü problemsiz olarak çalıştırabildim.  Risk nedeniyle önermemekle birlikte Windws Server 2012 R2 işletim sistemi kullanılıyorsa Domain Controller sunucusu ile RDS sunucuları aynı işletim sistemi üzerinde barınabilmektedir.

Makale serimizin bir sonraki bölümünde RemoteApp Deneyimleri Bolum 7 RemoteApp Parameters Girilmesi inceleyeceğiz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.