Windows Server

RemoteApp Deneyimleri – Bölüm 5 ShowinPortal Yapılandırılması

RemoteApp Deneyimleri Bolum 5 ShowInPortal Yapılandırılması

RemoteApp Deneyimleri makale serimizin dördüncü bölümü olan RemoteAPP Deneyimleri Bolum 4 Uygulamaların Dagitilmasi (Publish RemoteApp Programs) ni gerçekleştirmiş ve RemoteApp Programs bölümünde ihtiyacımız olan uygulamaların RD Web Access üzerinden dağıtılmasını sağlamaıştık. RemoteApp Deneyimleri Bolum 5 ShowInPortal Yapılandırılması makalemizde ise Bölüm 3 ve Bölüm4 makalelerinde yapmış olduğumuz işlemlerin Portal bağlantısına nasıl etki ettiğinden ve bu etkiden kurtulmanın yollarını paylaşacağız.

clip_image001

İlk varsayılan Quick Installation kurulumunda temel windows bileşenleri RemoteApp Program bölümünde yayınlanıyordu ve bizler RDS ortamında RemoteApp kullanacağımızı sisteme söylüyorduk.

clip_image002

RemoteApp Deneyimleri Bolum 3 Quick Session Collection Uygulamaların Kaldırılması (Unpublish RemoteApp Programs) makalesinde ise RDS ortamında RemoteApp kullanmayacağımızı söylemiş ve RemoteApp Program bölümünde bulunan bütün uygulamalarımızın yayınlanmasını kaldırmıştık. RDS bu kez RD Web Access üzerinde QuickSessionCollection bağlantısını aktif duruma getirmiş ve RDS ortamına bağlantı yapabilmek için bir kısa yol oluşturmuştu.

Bu sistemin çalışmasını özetlememiz gerekirse, eğer RDS ortamında RemoteApp uygulamalarını paylaşırsak (bir tane uygulama bile paylaşsak sistem bunu Full Desktop Bağlantısı kullanılmayacakmış gibi yapılandırıyor) Full Desktop için QuickSessionCollection bağlantısı-kısayolu kalkıyor, hiç bir uygulamayı RemoteApp Programs bölümünde paylaşmazsak QuickSessionCollection bağlantısı-kısayolunu RD Web Access üzerine yerleştiriyor.

clip_image003

RemoteApp ile uygulama dağıttığımız zaman veya mevcut uygulamaları kaldırdığımız zaman RDS Farmının yapmış olduğu işlem, RDS farmı içinde bulunan RD Connection Broker Sunucusu üzerinde

HKLM\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows NT\ CurrentVersion\ Terminal Server\ CentralPublishedResources\ PublishedFarms\ <collection name>\ RemoteDesktops\ <collection name>

Register yolu üzerinde bulunan ShowInPortal değerini değiştirmesidir.

RemoteApp kullanıldığı zaman bu anahtarın Value data değeri 0 (sıfır) RemoteApp kullanılmadığı zaman bu anahtarın Value data değer 1 (bir) olarak yapılandırmaktadır.

clip_image004

Aynı RDS ortamında hem RemoteApp hemde Full Desktop bağlantısı yapmak istersek bu value data değerini Hexadecimal 1 yapmamız yeterlidir.

clip_image005

ShowInPortal değerini RemoteApp kullanıldığı zaman 1 olarak değiştirdik.

clip_image006

RemoteApp program bölümünde Quick SessionCollection bağlantısını göremiyoruz ama RDS Web Access ‘e bağlandığımız zaman RemoteApp uygulamaları ile birlikte Full Desktop Bağlantısnıda görebilmekte ve kullanabilmekteyiz.

clip_image007

Aynı register yolu üzerine Name anahtarı bulunmaktadır. Bu name anahtarı Full Desktop Bağlantısının RD Web Access üzerinde görünen ismini göstermektedir ve varsayılan değeri QuickSessionCollection dur.

clip_image008

Bu anahtarın valu date değerini ihtiyaçlarımıza göre değiştirebilmekteyiz.

clip_image009

RD Web Access üzerinde görünmesini istediğimiz ismi veriyoruz ve register editör’ü kapatıyoruz.

clip_image010

Yapmış olduğumuz bu register değişiklikleri eş zamanlı olarak RD Web Access arayüzünde görülmektedir. RemoteApp kullanımını ve Full Desktop kullanımını RD Web Access üzerinen sağlatabilmekteyiz.

Bu değişiklikleri RD Connection Broker Sunucumuz üzerinde yaptığımızı bir kez daha hatırlatıyorum. Eğer ortamımızda birden fazla RD connection Broker sunucusu varsa bu değişikliği her bir RDCB sunucusu üzerinde yapmanız gerekmektedir.

Diğer bir hatırlarma ise RemoteApp Programs bölümünde yapacak olduğunuz her bir değişiklik, bu anahtarın sıfırlanmasına, default değerlere gelmesine neden olacaktır.

Makale serimizin bir sonraki bölümünde RemoteApp Deneyimleri Bolum 6 RemoteApp Program Location Belirtilmesi inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.