Anasayfa » RemoteApp Deneyimleri Bölüm 17 RemoteApp Uygulamalarının Güncelleştirilmesi

Makaleyi Paylaş

Windows Server

RemoteApp Deneyimleri Bölüm 17 RemoteApp Uygulamalarının Güncelleştirilmesi

RemoteApp Deneyimleri makale serimizin bu bölümünde, son kullanıcılarımıza atamış olduğumuz RemoteApp uygulamalarının güncelleştirilmesini inceleyeceğiz. Bu güncelleştirme işlemi, RemoteApp uygulamalarının versiyon güncelleştirmesi ile karıştırılmasın. Office 2013 den Office 2013 Sp1 vb… bir güncelleştirmeden bahsedilmemektedir.

Bu makale içinde yapacak olduğumuz güncelleştirme işlemleri, son kullanıcılarımıza dağıtmış olduğumuz RemoteApp uygulamaları üzerindeki User Assigment haklarının değiştirilmesi ve bu değişiklik sonrasında RemoteApp uygulamalarının RD Web Access üzerinde ve Access RemoteApp and Desktop Connection bağlantılarında güncelleştirilmesini kapsamaktadır.

clip_image002

Makale serimizin içinde bulunan RemoteApp Deneyimleri Bolum 8 RemoteApp User Assigment Yapılandırılması bölümünde, RemoteApp uygulamalarının kullanıcı / grup bazlı atanmasını ve sonrasında atamasını yapmış olduğumuz uygulamalara kullanıcılarımızın erişimlerini paylaşmıştık. Bu bölümde yapmış olduğumuz işlemde OneNote2013 uygulamasını live\RemoteAppOfficeUsers grubuna eklemiş ve bu grup üyesi olan kullanıcılarımızın OneNote2013 uygulamasını RD Web Access üzerinden erişmesini ve Access RemoteApp and Desktop Connection panelinden erişmelerini sağlamıştık.

clip_image004

OneNote2013 uygulaması üzerinde değişiklikler yapıyoruz. Uygulamamızı atamış olduğumuz grubu Live\DomainAdmins olarak değiştiriyorum.

Sponsor

clip_image006

Diğer bir uygulamamız olan ve RemoteApp Deneyimleri Bolum 7 RemoteApp Parameters Girilmesi makalesinde gerçekleştirdiğimiz Session Deployment uygulamasını sadece Live\DomainAdmins grubunun üyesi durumunda olan kullanıcılar erişebiliyorlardı. Bu uygulamamızı kullanabilmesi için Live\RemoteAppOfficeUsers grubunu ekledim.

Bu işlemler sonrsında Live\RemoteAppOfficeUsers grubunun üyesi durumunda bulunan bir kullanıcımla kontrollerimi yapıyorum.

clip_image008

Kullanıcımız RD Web Access ‘e bağlantı yaptığı zaman Session Deployment bağlantısının ana panele geldiğini görebiliyoruz. Bu uygulamamız için herhangi bir folder ataması yapmadığımız için ana panelde görülmekte ve kullanılabilmektedir.

clip_image010

RD Web Access üzerinde Office2013 folder içine girdiğim zaman OneNote2013 uygulamasının görülmediğini görebilmekteyim. Kullanıcımız Live\RemoteAppOfficeUsers grubunun üyesi ve bu grup için OneNote2013 uygulaması için izinleri almıştım.

Yapılan değişikliklerin, RD Web Access üzerinde otomatik olarak algılanabilmesi için bir işlem yapmaya gerek bulunmamaktadır. Yapılan değişiklikler eş zamanlı olarak algılanabilmektedir.

clip_image012

Access RemoteApp and Desktop Connection ile son kullanıcı bilgisayarlarımızın Metro User Interface ve Start Menülerine tanımladığımız bağlantılar bu kadar hızlı sonuç vermemektedir. Access RemoteApp and Desktop Connection güncelleştirildiği zaman bu değişiklikler algılanacaktır. Değişiklik süresini bekleye bilir veya RemoteApp and Desktop Connections bölümünde güncelleştirmeyi tetikleyebiliriz.

RemoteApp and Desktop Connections bölümünde Most recent updata bölümünde son güncelleştirmenin 5:18 AM de yapıldığı görülmekte. Yani oturum ama saati ile aynı. Güncelleştirmeler oturum açma ile birlikte her seferinde yenilenmekte ve değişiklikleri algılamaktadır.

clip_image014

Oturumu kapatmadan ve tekrardan açmadan güncellenmesi için Most Recent Update bölümünde View details bölümüne giriş yapıyoruz ve Update now butonuna tıklıyoruz.

clip_image015

Güncelleştirme işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Hazır yayınlanan program sayısı 7 olarak güncelleştirme tamamlandı.

clip_image017

Kullanıcımıza atanan kullanıcılarımızı gördüğümüz zaman OneNote2013 uygulamasının olmadığını ve Session Deployment uygulamasının geldiğini görebiliyoruz.

clip_image019

Son güncelleştirme saati ise 6:17 AM olarak değiştirildi. Bizim el-ile tetiklemiş olduğumuz zaman dilimi.

clip_image021

Windows 8 işletim sistemine sahip kullanıcılarımız Start Paneline ekle eklemiş olduğu OneNote2013 uygulamasıda otomatik olarak kalktığını görebilmekteyiz.

clip_image022

Yeni eklediğimiz Session Deployment uygulamasının Start Panelde bulunmasını istiyorsak uygulama üzerinde Pin to Start işlemini yapmamız yeterlidir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın