Windows Server

RemoteApp Deneyimleri – Bölüm 10 RemoteApp Program Folder Yapılandırılması

RemoteApp Deneyimleri makale serimizin bu bölümünde RemoteApp Deneyimleri Bolum 10 RemoteApp Program Folder Yapılandırılması nı inceleyeceğiz. Bu makale ile yapacak olduğumuz işlemler RemoteApp ile son kullanıcılarımıza yaygınlaştımış olduğumuz uygulamaların RD Web Access üzerinde belirli klasörler altında görülmesini sağlamaktır.

RDS ortamları Windows tabanlı bütün uygulamaları yayınlayabilmektedir. Bunların bilinen en temel ürünü Office uygulamalarıdır. Office uygulamalarını bir folder altında toplayacağız ve RD Web Access üzerinde düzenli bir görünüme sahip olacağız. Eğer RDS ortamı içinde farklı firmaların farklı uygulamaları varsa benzer çözüm ile kendilerine ait olan folder lar altında listeleyebilir ve RD Web Access üzerinde ki görünümü düzenleyebiliriz.

Yapacak olduğumuz bu değişiklikler sadece Rd Web Access Arayüzüne etki edecektir. RemoteApp Deneyimleri Bolum 12 Uygulamaların Windows 8 Metro User Interface ile Dagitilmasi ve RemoteApp Deneyimleri Bolum 13 Uygulamaların Windows 7 RemoteApp and Desktop Start Menüsüne Dağıtılması konularından anlatılan yapılandırmaları etkilemediğini belirtmek isterim. Bu yapılandırma sadece RD Web Access üzerinde etki edecektir.

clip_image001

RD Web Access üzerine bağlantı gerçekleştirdiğimiz zaman RemoteApp Programs bölümünde yaymış olduğumz bütün uygulamaları RD Web Access ana giriş sayfasında görebilmekteyiz.

clip_image002

Folder altına alacak olduğumuz OneNote2013 uygulamasının özelleiklerine giriyoruz. RemoteApp program folder bölümünde RD Web Access üzerinde görülecek olan bir klasör ismi yazıyoruz ve uygula ile işlemi tamamlıyoruz.

clip_image003

Bu sefer word 2013 uygulamasının özelliklerine giriyoruz. OneNote2013 uygulaması ile RemoteApp program folder bölümüne girmiş olduğumuz Office2013 folder’i görülmektedir. Bu folder bilgisi RDS ortamında RD Connection Broker sunucusu üzerinde saklanmaktadır. Listeden bu folderi seçiyoruz veya başka folderları oluşturmak için ilgili satıra folder isminide yazabiliriz. Word 2013 uygulaması OneNote ile aynı türden uygulama olduğu için Office2013 folderini seçiyorum ve uyguluyorum.

Benzer seçimi diğer bütün Office 2013 uygulamaları içinde gerçekleştirmekteyim.

clip_image004

RD Web Access ana sayfasına girdiğim zaman Office 2013 isimli oluşturmuş olduğum folder ana sayfa üzerinde görülmektedir. Current Folder:/ ibaresi bana root dizininde olduğumuz söylemektedir.

Foldera eklemediğim Collection Full Desktop Erisim isimli uygulamamız herhangi bir folder altında olmadığı için giriş sayfasında bulunmaktadır. Office 2013 Folder içine giriş yapıyorum.

clip_image005

Office 2013 Folderi içine girdiğim zaman folder altına topladığım bütün office 2013 uygulamalarını bu folder altında görebiliyorum. Current Folder:/ Office2013 ibaresi bana bulunduğum folderi söylemektedir. Sol tarafta bulunan Up kısayolu ile root’a ana giriş sayfasına geri gidebilmekteyim.

Makale serimizin bir sonraki bölümünde RemoteApp Deneyimleri Bolum 11 Access RemoteApp and Desktop Connection Icin Sertifika Yapılandırılması inceleyeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.