Anasayfa » Quest Recovery Manager For Exchange RMEX

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Quest Recovery Manager For Exchange RMEX

Quest Recovery Manager for Exchange kısa adıyla RMEX. Microsoft Exchange veya Outlook Pst verisi barındıran her türlü ortamdan mail kurtarmak için tasarlanmış bir araçtır.

Aşağıdaki blok diyagramdan da görüleceği gibi mail verisi çeşitli konumlarda olabilir. Herhangi bir üçüncü parti yazılımla yedeklenmiş veri (disk veya kartuş), kısmen bozuk bir Exchange Store veya Outlook PST olabilir.

Mail yedeklerinin geri verilme ihtiyacı her zaman sistem çökmeleri sonucu oluşmaz. Adli soruşturmalar sonucunda mahkemeler geçmiş yıllardan mail isteğinde bulunmaktadırlar. Bu istekler ne kadar geriye giderse istenen mail bilgisinin tape ortamında olma ihtimali de artmaktadır. Quest RMEX böyle bir istek için Backup kartuşa ulaşıp sizin belirttiğiniz konu başlığından, mesajın içeriğinden, kime veya kimlere gönderilmiş olduğundan gibi kriterlere bakarak bu mesajı herhangi bir .txt, .eml veya PST’ye dönebilir.

image001

Bu senaryo günlük IT operasyonları içinde karşımıza çıkabilecek kötü bir senaryoya örnek olabilir :


“Exchange veritabanının bir kısmı bozuk onarılamadı, Servisler çalışmıyor. Mail’leri kurtarsak Exchange’i tekrar kurmaya bile razıyız. Quest RMEX Exchange veritabanına ulaşarak mail’leri alır ve yeni kurduğunuz

ve şu an online olan Exchange’e mailbox’ları otomatik oluşturarak geri verir.”

Normal şartlarda mail’lerinizi Exchange üzerinde mailbox’larda tutuğunuzu varsayalım. Mailbox’lar sahip olduğunuz Exchange versiyonunun veritabanı limitini zorluyor. Mailbox’ları PST’lere aktarmaya kara verdiniz. Bu işlemi hafta sonuna planladınız. Quest RMEX Cuma mesai saati sonrasına her bir mailbox’ı bir veya bir kaç PST şeklinde oluşturmaya başlar. Cumartesi sabah geldiğiniz tüm PST’ler hazırdır. Siz sadece Outlook’lara PST’lerinizi tanımlarsınız.

image002

Quest RMEX ile işlemlerin wizard’lar aracılığı ile nasıl gerçekleştirildiğini ekranlarla anlatmaya çalışalım.

Veri kurtarma işlemi sonucunda eğer PST oluşturuyorsanız; PST’nin boyutundan ötürü sorun çıkmaması için Quest RMEX PST boyutlarını sınırlayabilir.

image003

Offline bir veritabanından yapılan search işlemi.

image004

 Offline bir veritabanı ve her bir mailbox’ı ayrı PST olarak atmaya başlayacak olan wizard.

image005

Online bir Exchange’ ulaşmış RMEX

image006

Hangi amaç için olursa olsun mail bilgisine erişmek günümüz için kritik derecede önemlidir. Mailbox sayıları arttıkça kısa zamanda isteklere cevap vermek zorlaşmaktadır.

Quest RMEX tüm bu sıkıntılar düşünülerek kolay kullanımlı, hızlı ve büyük organizasyonların isteklerine cevap verecek şekilde tasarlanmış bir Mail Disaster Recovery aracıdır.

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>