Anasayfa » Quest LiteSpeed for SQL Server Ürünü ile Yedekleme İşlemleri

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Quest LiteSpeed for SQL Server Ürünü ile Yedekleme İşlemleri

Hızla büyüyen veri miktarı ve sistemlere erişimin maksimum seviyede tutulması zorunluluğu ile veritabanlarının yedekleme işlemleri de çok kritik bir operasyon haline geldi. Bugün şirketler için yedekleme ve geri dönüş işlemleri, maliyet de gözönüne alınarak en efektif şekilde gerçekleştirilmesi gereken konular arasında…

Quest firmasının LiteSpeed for SQL Server ürünü, Microsoft SQL Server veritabanlarının yedeğinin alınmasında ve geri dönüş işlemleri için maksimum oranda yararlanılabilecek bir ürün. Patentli teknolojisi ile LiteSpeed yedek alma süresini %85, geri dönüş süresini %70 azaltırken, %90’a kadar sıkıştırma yeteneği ile de yedekleme maliyetlerini ciddi oranda düşüren bir ürün.

LiteSpeed for SQL Server Ürününün Özellikleri

Hızlı yedek alma ve sıkıştırma : LiteSpeed ürünü patentli “Fast Compression” teknolojisi ile %85’e kadar daha hızlı yedek alırken, 8 sıkıştırma seviyesi ile %90’a kadar sıkıştırarak yedek alabilir. Bu sayede yedekleme maliyetlerini minimumua indirir.

Sponsor

Çoklu veritabanı yedekleme sihirbazı : LiteSpeed ile birden fazla veritabanının aynı anda yedeğini alabilirsiniz. Bu sayede operasyonel süreyi azaltabilirsiniz.

Geri dönüş süresi : LiteSpeed teknolojisi ile geri dönüş sürenizi %70’e kadar azaltabilir, böylelikle herhangi bir sorun durumunda veritabanlarınıza çok daha hızlı bir şekilde erişimi sağlamış olursunuz.

Obje seviyesinde kurtarma : LiteSpeed herhangi bir yedek dosyasından tek bir obje seviyesinde geri dönüş yapmanıza izin verir. İster LiteSpeed ile isterse de SQL Server’ın kendi araçlarıyla yedek alınmışsa, bu yedek dosyasından istediğiniz bir objeyi istediğiniz bir veritabanına istediğiniz bir isimle geri dönebilirsiniz. Bu özelliğinin sunmuş olduğu esneklikle bir tablonun tamamını geri dönmek zorunda değilsiniz, satır seviyesinde de geri dönüş yapabilirsiniz.

Şifreleme : LiteSpeed ile almış olduğunuz yedekleri isterseniz 256-bit’e kadar şifreleyebilir, yedek dosyalarınızın güvenliğini garanti altına almış olursunuz.

Log Okuyucu : LiteSpeed ile beraber gelen log okuyucu özelliği ile Transaction log dosyalarını okunur hale getirebilirsiniz. Bu sürelerde yapılmış olan bütün DML/DDL değişikliklerini görebilir, listeleyebilir ve raporlayabilirsiniz. İstediğiniz takdirde de yapılan tüm işlemler için Undo/Redo SQL cümleciklerini oluşturabilirsiniz.

Yedeklerken dosya ekleme : Veritabanınızın yedeğini alırken istediğiniz takdirde işletim sistemi üzerindeki dosyalarınızı da bu yedek dosyasına ekleyebilirsiniz.

Merkezi Raporlama : Merkezi raporlama özelliği ile bütün sunucularınız üzerindeki tüm veritabanlarının yedekleme işlemlerini merkezi olarak tutabilir ve buradan değişik formatlarda raporlar oluşturabilirsiniz.

Entegre Log Shipping : LiteSpeed ile beraber gelen entegre LogShipping mekanizması ile veritabanlarınızın replikasyonunu daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği isterseniz Standart SQL Server sürümlerinde de kullanabilirsiniz. Ayrıca ürün içinde gelen arayüz ile tanımlamış olduğunuz LogShipping planlarının yönetimini ve izlemesini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Backup Mirroring : LiteSpeed bir yedeği aynı anda farklı lokasyonlar üzerine eş zamanlı olarak alabilirsiniz, daha sonra kopyalamak için harcayacağınız zamandan kurtulmuş olursunuz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerden bazılarının daha detaylı bilgilerini ekran çıktıları ile baraber aşağıda bulabilirsiniz.

Yedekleme :

Litespeed arayüzünü kullarak basit bir şekilde yedekleme için kullanacağınız seçenekleri belirtebilirsiniz. İlk çıkan ekranda yedekleme tipinizi belirtiyorsunuz.

image001

Daha sonra nereye yedek alacağınızı seçiyorsunuz. Bu ekrandaki “Add Mirror” seçeneğini kullanarak ağ üzerinde başka lokasyonlara da eş zamanlı olarak yedek alabilirsiniz.

image002

Litespeed’in en önemli özelliklerinden olan sıkıştırma için hangi seviyede sıkıştırma yapacağımızı belirtiyoruz. 8 sıkıştırma seviyesi ile Litespeed ihtiyaçlarınıza en uygun sıkıştırma oranını seçebilmenize imkan verir. Yine bu ekranda “Encrypt backup” seçeneğini kullanarak 256-bit’e kadar şifreleme yapabilir ve yedek dosyalarınızın güvenliğini de garanti altına almış olursunuz.

image003

Yedekleme sihirbazı veritabanınızla beraber dosya ve dizinleride aynı anda yedekleme imkanı sunar.

image004

Son adım olarak yedekleme işleminizi ne zaman çalıştıracağınızı belirtmeniz gerekir. Hemen çalıştırabileceğiniz gibi belli periyotlarda çalışması için de ayar yapabilirsiniz.

image005

LiteSpeed ile yedeğini aldığımız aynı veritabanını bir kezde SQL Server Management Studio üzerinden alıp farkı karşılaştırabiliriz.

image006

Litespeed ile aldığımız yedek yaklaşık 5 dakika da biterken boyutu da 2,678,547 KB olarak gözüküyor. SQL Server Management Studio kullandığımız zaman ise süre yaklaşık 15 dakikaya çıkarken boyut da 13,035,742 KB olarak gözüküyor.

image007

Restore :

Restore işlemi için de basit bir sihirbaz kullanıyoruz, öncelikle ne şekilde bu işlemi yapacağımızı belirtiyoruz.

image008

Daha sonra restore edeceğimizi veritabanı seçiliyor, burada varolmayan bir veritabanı ismi girilerek yeni bir veritabanı da oluşturulması sağlanabilir.

image009

Restore işlemini nereden yapacağımızı belirtiyoruz.

image010

image011

Bu aşamada birden fazla backup dosyası seçtiysek, içlerinden bizim için uygun olanları belirtebiliriz.

image012

Restore işlemini gerçekleştirirken oluşacak veritabanını Read-only ya da Standby olarak da yaratabiliriz.

image013

Datafile’ların lokasyonunu ve ismini belirliyoruz.

image014

Yedekleme sihirbazında olduğu gibi burada da restore işlemini hemen başlatabiliriz ya da belli periyotlarda çalışması için de ayarlayabiliriz.

image015

Obje Seviyesinde Restore :

LiteSpeed’de bulunan bir diğer önemli özellik ise obje seviyesinde restore yapabilme şansınız. Elinizde mevcut olan Litespeed ya da SQL Server’ın kendi özellikleri ile alınmış herhangi bir yedek dosyasını Litespeed ürünü ile okutabilir ve buradaki herhangi bir dosyayı istediğiniz veritabanına istediğiniz isimle geri dönebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi ReportServer veritabanının yedek dosyası Litespeed tarafından okunmuş ve bütün objeler listelenmiş. Bu listeden istediğimiz Roles tablosunu seçerek BenchmarkDB veritabanına Roles18112010 ismiyle geri dönüyoruz.

image016

image017

image018

İşlemler bittikten sonra gidip kontrol ettiğimizde istediğimiz tablonun yaratılmış olduğunu görüyoruz.

image019

Obje seviyesinde restore işlemlerin de kullanacağımız bir başka güzel özellik ise satır seviyesinde geri dönüş yapabilme imkanı. LiteSpeed’in ekranında bulunan “Script Execution” penceresinde istediğimiz SQL cümleciğini çalıştırarak çıkan sonucu yine istediğimiz bir veritabanına istediğimiz bir isim ile geri dönebiliriz. Aşağıdaki örnekte daha önce kullandığımız “Roles” tablosundaki kayıtlardan RoleFlags değeri “0” olan kayıtları, “BenchmarkDB” veritabanında “Roles18112010_2” isimli bir tablo olarak geri dönüyoruz.

image020

İşlemler bittikten sonra gidip kontrol ettiğimizde istediğimiz tablonun yaratılmış olduğunu görüyoruz.

image021

Log Reader :

LiteSpeed ile gelen özelliklerden bir tanesi de “Log Reader özelliği”, bu özellik sayesinde Online transaction logları ya da Transaction Log yedek dosyalarını okuyarak analizini yapabilir, isterseniz her bir işlem için Undo ve/veya Redo SQL cümleciklerini kolayca oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte BenchmarkDB veritabanının Transaction Log’u okunduktan sonra burada yapılmış olan işlemler LiteSpeed tarafından listelenmiş. 39827 adet DML/DDL işlemi bulunmuş ve bunların hepsi tek tek listelenmiş, seçilen Update işleminin detayları da aynı pencerede görülüyor. Örneğin  Update işlemi sonrası “s_quantity” değeri 58’den 50 olmuş.

image022

Undo SQL bölümüne girdiğimizde de bu işlem için oluşturulmuş olan SQL cümleciğini görebiliyoruz. Aynı şekilde Redo SQL bölümüne girerek de bu işlemi tekrar yapabilmek için gerekli cümleciği görebiliriz.

image023

LiteSpeed Log Reader özelliği grafiksel olarak da bize birçok bilgi sunuyor. Belirtmiş olduğunuz zaman aralığı içinde tablo veya verilerinizde olmuş modifikasyonları grafiksel olarak görebilirsiniz. Kaç tablo oluşturulmuş, kaç tanesi silinmiş ya da güncellenmiş gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

image024

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın