Anasayfa » Postfix MX Backup

Makaleyi Paylaş

Linux Unix

Postfix MX Backup

 

 

Merhabalar, bu makalede bir mail sunucu kurmak yerine mail sunucumuzun internet bağlantısının gitmesi yada bakıma alınması durumunda oluşabilecek mail kayıplarını önlemek için bir MX backup kurmak olacak.

 

Normal şartlar altında mail sunucular yapılan ayarlamalara göre DNS sisteminde kayıtlı olan MX kaydına ilk ulaşım hatasından sonra belirli zaman aralıklarında tekrar erişmeyi denerler buda gönderici mail sunucusunda sürekli olarak queue ( sıra ) oluşmasına neden olur ki bu yüksek mail trafiği olan sunucularda pek istenmeyen bir durumdur, bu nedenle sunucu yöneticileri  bu zamanları düşük değerlerde tutabilirler buda bir kaç kez ama çok az zaman aralıklarında sunucunuza tekrar mail gönderme denemesi yapılmasını ve belli bir süre sonrada sunucunun cevap vermemesinden dolayı artık denenmemesini ve kullanıcıya  yada sistem yöneticisine sunucuya erişilemediğine dair bir mail göndermesi ile sonuçlanır. Bu durumu önlemek için bir çok senaryo mevcut ki gerek windows gerek linux tarafında maliyetli yada maliyetsiz insanı çok uğraştıran çözümler var. Ben bu işi en basit şekilde yapmanın yolunu anlatmaya çalışacağım bu şekilde sıfır kayıplı mail alımları yapabileceğiz.

 

 

 

1

 

 

Diagramda görebileceğiniz gibi yada tabir etmeye çalıştığım gibi mx1.cozumpark.com sunucusu herhangi bir nedenden dolayı bağlantısını kaybetmiş, her ne kadar ben hakan abinin ISCSI ayalarından şüphelensem de sonuçta ulaşılamaz durumda ve düzeltemiyoruz 🙂 işin şakası bir yana sunucu bakımda yada hattında sorun var ve ulaşılamaz durumda ve biz maillerimizi alamıyoruz ve bize mail göndermeye çalışan mail.simet.com.tr adresli sunucu ise bir kaç denemeden sonra mail gönderme denemelerini bırakacak, bu nedenle de acil olarak sunucuyu ayağa kaldırmalıyız, elbette umut hep bu yanadır ama gelin görün ki pek öyle olmaz. Diagramda görebileceğiniz gibi DNS sunucumuzda ikinci bir MX kaydı var ve bu MX kaydında öncelik sırası yüksek olarak mx2.cozumpark.com adlı bir cihazdan da bahsediliyor bu durumda mail.simet.com.tr ilk denemede mx1.cozumpark.com adresine ulaşamayınca doğal olarak mx2.cozumpark.com adresine ulaşmaya çalışacak. Bu sunucu uzak bir lokasyon da Data Center üzerinde olabileceği gibi basit bir ADSL in arkasında çalışıyor da olabilir sonuçta amacı sadece mx1.cozumpark.com çalışmadığı zaman gelen mailleri almak sıraya koymak ve mx1.cozumpark.com ulaşılabilir olduğu zaman mailleri tekrar ona göndermek. Oldukça basit ve kullanışlı burada unutulmaması gereken mx2.cozumpark.com sunucu mail göndermek için değil almak için kullanılmaktadır. Elbette aynı yapıda göndermek içinde kullanılabilir fakat biz bu sunucunun sadece Hakan abi ISCSI ları aktif edene akdar aktif olmasını istiyoruz bu nedenle de gönderme ile ilgili bir ayar yapmayacağım.

 

Maklede kullanılan mx backup sunucu Linux altyapısını kullanmakta ve Postfix olarak adlandırılan sık kullanılan bir SMTP sistemi. Kurulum sırasında anlatacağım Linux dağıtımı Debian işletim sistemi olacak ve şu an için 7 versiyonu olsa da postfix in yeni versiyonunda bazı sorunlar var bu nedenle 7 kurup postfixi downgrade etmek yerine Debin 6 kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Sisteminize SSH yada direk bağlandıktan sonra konsolda alttaki komutu girerek postfixi yükleyin,

 

apt-get install postfix

Sponsor

 

Yüklemeden sonra postfix configurasyon dosyasını editleyeceğiz.

 

nano /etc/postfix/main.cnf

 

Dosyanın içeriğinde çok bir ayar yapmanıza gerek bulunmuyor, sadece altta verdiğim satırları verdiğim örneklere göre değiştiriniz,

 

 

mynetworks = 127.0.0.0/8

 

relay_domains = cozumpark.com

 

smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destination 

 

transport_maps = hash:/etc/postfix/transport

 

#mydestination

 

#virtual_alias_domains

 

#virtual_mailbox_domains

 

Dosyayı kaydedip çıkınız, şimdi transport dosyası ile mailleri nereye yada neresi aracılığı ile göndereceğimizi sunucumuza bildireceğimiz dosyayı oluşturup içeriğini oluşturuyoruz.

 

nano /etc/postfix/transport

 

Dosya içeriği alttaki gibidir,

 

mx1.cozumpark.com :[IP Adresi]

 

Dosyayı kaydedip çıkın ve alttaki komutu uygulayıp dosyanın postfix tarafından kullanılabilir olmasını sağlayın,

 

postmap /etc/postfix/transport

 

 

Komuttan sonra sunucuyu yeniden başlatabilir, yada sadece postfix demonunu yeniden başlatabilirsiniz.

 

Şu an itibari ile aslında yaptığımız bir MX backup sunucu kurmak olmadı yapı olarak bu olsada bir mail sunucu kurduk bu sunucuya bir domain adresi verdik ve bu domanine gelen mailleri almasını fakat dış gönderimler için mx1.cozumpark.com adresini kullanmasını söyledik bu durumda sunucu mailleri alacak ve ulaşabildiğinde mailleri mx1.cozumpark.com adresine gönderecek göndermeye çalıştığı maillerdeki domain ve posta kutuları mx1.cozumpark.com sunucusunda olduğu için oda gerekli posta kutularına bu mailleri kutularına dağıtacak.

 

Basit ücretsiz ve kullanışlı bir şekilde ana sunucumuza bir MX backup sunucu kurmuş olduk.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın