Anasayfa » Oracle Linux 6 Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Linux Unix

Oracle Linux 6 Kurulumu

Oracle Linux 6 Kurulumu

Oracle Enterprise Linux 5.5 sürümünün   yeni versiyonu  olan Oracle  Linux 6  dağıtımına başlandı.

Yeni versiyona ulaşabileceğiniz adresler.

Oracle  Linux  edelivery.oracle.com dan indirebilirsiniz.


Oracle  Linux    kernel ‘ ı  public-yum dan  indirebilirsiniz.

Oracle  Linux   da güncellemeleri alabilmek için  ULN ( Unbreakable Linux Network) hesabınızı  oluşturmanız gerek.

Oracle Linux un yayınlanan dökümanlarına   burdan

 ulaşabilirsiniz.

İndirdiğiniz iso yu dvd ye yazdırarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarımızı dvd ilen boot ederek açalım.

Grafik kurulumuna başlamak için  ilk seçenekteyken enter tuşuna basalım.

 

image001

 

 

Medya test işlemi yapmayın gerçek ten uzun sürüyo sıkıcı olabilir. Skip diyip atlayınız bu ekranı.

 

 

image002

 

 

Kurulumumuza başlayabiliriz next diyip başlayalım.

 

 

image003

 

 

Kuracağınız dil seçeneğini seçiniz.

 

 

image004

 

 

Sisteminiz de kullanacağınız klavye yi seçiniz.

 

 

image005

 

 

Sistemimizi kuracağımız  disk yapısını seçelim. Local disk için Basic Storage Devices seçelim. ISCSI, SAN gibi  disk ler için Special Storage Devices seçip ilerleyelim.

 

 

image006

 

 

Karşımıza çıkan uyarıda disklerimizi yeniden tanımla yapmamızı istiyor.

 

 

image007

 

 

Network ve Hostname tanımlamalarını yaptığımız alan. Hostname tanımıda önemli otamatik olarak atamayın çünkü localhost. localdomain gibi uzun bir makina adı atacayakdır. İşletim sistemi kuruldukdan sonra kolayca değiştirebilirsiniz ama başda doğru bir makina adı girmeniz daha uygundur. Configure Network  sekmesinde network tanımlamalarımızı yapabiliriz.

 

 

image008

 

 

Configure Network le  ağ bağlantı tanımlamalarımızı yapalım. Tek Ethernet kartım olduğu için  Wired bağlantı sekmesinde system eth0 olarak gözükmekte. Birden fazla ethernet kartım bulunması halinde eth lar artacaktır. Benim tek olan ağ bağlantım için etho üzerindeyken edit e tıklıyorum.

 

 

image009

 

 

Connect automatically seçili gelmiyor. Otamatik olarak ağ bağlantımızın aktif olması için bunu işaretleyelim.IPv4 veya IPv6 hangisinde tanımlama yapacaksak onun settings lerini kullanalım.IPv4 veya IPv6  kullanmadığınızı method kısmında aktifliğini durdurabilirsiniz.

 

 

image010

 

 

Method kısmınde Otamatik olarak dhcp sunucusundan ip aldırabilirsiniz ya da elle manuel olarak tanımlayabilirsiniz. Sunucu olarak kullanacaksanız elle tanımlayınız. Method dan Manual seçtikten sonra Addresses kısmına Add diyerek yazacağımız ip tanımlamalarımızı yazalım. Name server kısmınıda dolduralım Dns servers a  da dns sunucunuzun ip adresini girin.

 

 

image011

 

 

Hangi Ülkenden kurulumu yapıyorsak onun seçimini yapınız.

 

 

image012

 

Root kullanıcısının paralosını giriniz. Kompleks yapıda şifre istemektedir.Eğer kompleks şifre yazmassanız bir uyarı gelecektir bunu da geçebilirsiniz.

 

 

image013

 

 

Diskimizi ne tarz yükleme methodu kullanarak formatlayacağımızı seçelim.

Use all space seçerseniz bütün verileriniz silinecektir ve üzerine yeni tanımlamalarınız yapılacaktır. Yeni kurulum yapıyorsanız diskinizde önemli verileriniz yoksa bu seçeneği kullanabilirsiniz yada Create Custom Layout diyerek kendi tanımlamalarınızı yapabilirsiniz. Create Custom Layout diyerek devam ediyorum.

 

 

image014

 

 

Disk yapılandırmanızı iki ana başlık altında toplayabilirsiniz.” / ”  root olan kök dizini ve swap alan olarak. Log lar için ayrı bir ” /var” alanı oluşturmak istiyebilirsiniz ama ben  kök dizini ve swap olarak bölerek herşeyi kök dizininin altında topluyorum ayrı bölüm oluşturmuyorum bu kurulum için. Swap tanımı da  fiziksel okumanın yetmediği zamanlarda harddiskden yararlanması için belirleyeceğimiz alandır. Sisteminizdeki fiziksel belleğe göre değişiklik gösterebilir ama en az 1024mb vermekte yarar var.

 

 

image015

 

 

Tek diskim olduğu için sda olarak görmüştü. Burdaki uyarıda sda üzerinde kalıcı değişiklik yapılacak bunun için format diyerek tanımladığımız kök ve swap bölümlerini oluşturuyorum.

 

 

image016

 

 

Boot loader  ınıza güvenlik için paralo girebilirsiniz. OS nereye kuralacağını göstermekte.

 

 

image017

 

 

Paket kurulum ekranı. Linux base paketlerini kuracaktır buna ek olarak sizin belirleyeceğiniz paket kurulumlarınıda gerçekleştirecektir. Grafik arayüzü olarak Gnome yada KDE seçebilir yada diğer sunucu tipi yapılandırmaları seçip otamatik altındaki paketlerin hepsini kurulumunu yaptırabilirsiniz ancak bu işlemle sizin kurmak istemeyeceğiniz veya işinize yaramayan paketlerin kurulumunuda yapacağı için bunun yerine alttaraftakiCustimize nowdiyip  next dedikten sonra kurmak istediğiniz paketlerin hepsini tek tek seçebilirsiniz.

 

 

image018

 

 

İstemediğiniz paket leri kaldırıp istediklerinizide ekleyebilirsiniz.

 

 

image019

 

 

Kurulum işlemi seçtiğimiz paketler için başladı.

 

 

image020

 

 

Paketlerin kurulumu tamamlandı. Sistemi yeniden başlatarak son ayarlarımızı da yapalım.

 

 

image021

 

 

Son ayarlamalarımız sistemimiz aktif duruma gelmeden önceki.

 

 

image022

 

 

Enterprise Linux lisans sözleşmesi kabul edip ilerleyelim.

 

 

image023

 

 

Güncellemeleri alabilmeniz için ULN hesabınızın bilgilerini giriniz. ULN (Unbreakable Linux Network ) sayfası yukarı da giriş kısmında yazmaktadır. Hesap bilgilerinizi girmeden ilerleyebilirsiniz daha sonrasında sisteminiz açık kende hesap bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz.

 

 

image024

 

 

Sadece root kullanıcısını kullanarak sisteme girebilmekteydik. Oracle linux 6  yeni bir kullanıcı kaydı oluşturmak gerekmektedir. Şifre gene kompleks yapıda olmalıdır.

 

 

image025

 

 

Saat ve Tarih ayarlamalarını yapınız.

 

 

image026

 

 

Kernel la ilgili olan hatalarda devreye giren mekanizmadır. Fiziksel belleğim az olduğu için şuan enable moda alamıyorum.

 

 

image027

 

 

Finish dedik ve artık sisteme giriş yapabiliriz. Arka plan kırmızı çok yakışmış  5.5  deki mavi  ekrandan kat kat güzel =)

Kullanıcı adı ve şifremizi yazarak sisteme giriş yapalım.

 

 

image028

 

 

Oracle Linux  6

 

 

image029

 

 

İşletim sistemimize oturum açtık. Kurulumu Kde masaüstünü kullandım.

 

 

image030

 

 

Güncelleme yapmakta yarar var. Kernel çekirdeği yeni olsada kurulan  paketler açısından güncellemeleri almakta yarar var. Ancak güncelleme alabilmek için ULN’ye  kayıt olmalısınız.

İyi çalışmalar.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>