Anasayfa » OCS 2007 R2 EDGE Kurulum Adımları Bölüm – 4

Makaleyi Paylaş

Microsoft Ofis Ürün Ailesi

OCS 2007 R2 EDGE Kurulum Adımları Bölüm – 4

Makalemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdi servisleri başlatmaya geldi. Edge sunucumuz, dört adet servis kullanır. Aşağıda, başarılı şekilde servisleri kurulmuş ve başlamış olan bir Edge sunucu görmektesiniz. Bizim de aynı duruma gelmemiz lazım.

image001

Start Services kısımında, Run’a tıklıyoruz. Sonrasında Next ile ilerliyoruz.

image002

 image003

image004

Aşağıdaki ekranı görebilmeliyiz.

image005

Artık kurulum tamamlandı sayılır. Alttaki Validate butonu ile, kurulumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Sponsor

Bir sonraki adımımız, kurduğumuz Edge sunucuyu yönetebilmek için gerekli yönetim aracını kurmak.

image006

Yukarıdaki ekranda Administrative Tools’ a tıklayın ve kurulumu tamamlayın. Bittiği zaman, aşağıdaki gibi görünecektir.

image007

Şimdi son ayarlarımızı yapalım. Öncelikle, biraz önce kurduğumuz Edge yönetim aracını çalıştırmamız gerekiyor. Bunu, pek de alışık olmadığımız bir yerde bulacağız. Masaüstünde, My Computer ikonuna sağ tıklayıp Manage seçeneğini seçin.

image008

Sırasıyla, “Computer Management (Local) > Services and Applications > Office Communications Server” seçin.

image009

Sağ tıklayın ve properties’i seçin.

image010

General tabında, bu Edge sunucunun desteklediği rolleri göreceksiniz.

image011

Access Methods tabında, external bağlantı için gereken ayarlar bulunmaktadır. Federasyon ayarları, yazımızın konusu dışında olduğu için değinmiyorum.

Allow remote user access to your  network: “External” kullanıcıların, OCS altyapısına bağlanmasına izin verir.

Allow anonymous users to join meetings: Bu organizasyonun üyesi olmayan kullanıcıların da, “meeting” lere katılmasına izin verir. (anonymous ifadesi yanıltmasın, şifre ile erişim kontrolü hala geçerlidir)

image012

Edge Interfaces tabı önemlidir.

Gördüğünüz gibi 4 adet arabirim var. Aşağıda Internal Interface ve onun ayarlarını görüyoruz. IP ayarlarına dikkat ediniz. Sertifika da, internal arabirim için aldığımız sertifika olmalı.

image013

Diğer resimde, Access Edge Server ayarlarını görüyoruz. IP ve sertifika ayarlarınızı kontrol ediniz, herhangi bir yanlışlık olmadığı takdirde değiştirilmesi gereken bir ayar bulunmamaktadır.

image014

Aynı şekilde devam ediyoruz.

image015

Alttaki ekran önemlidir. Yazımızın başlarında, Edge sunucunun üzerindeki IP adreslerinin Public (Yani internette kullanılan IP adreslerinden) ya da Private (Lan üzerindeki kullanılan IP adreslerinden) olabileceğinden bahsetmiştik. Seçiminize göre aşağıdaki checkbox’ın (External IP address is translated by NAT) ayarlanması gerekiyor. Public IP kullandıysanız, bu kısım seçili olmamalı, Private IP kullandıysanız bu kısım seçili olmalıdır. Biz private IP kullandık, dolayısıyla bizim ayarımız seçili olacak.

image016

Bir sonraki tabımız, Internal isimli tab.Buradaki ayarlar ile Edge sunucumuza internal ağımızı anlatıyoruz.

image017

Next hop network address: Bizim senaryomuzda, iç ağda bir adet Standard Edition Front-End sunucu var. Bu yüzden onun FQDN adresini buraya yazıyoruz. Front-End sunucuda da, Edge sunucunun adresini yazmanız gereken bir ayar var. Böylece Edge sunucumuz, dışarıdan bir paket gelince onu içerideki hangi OCS sunucuya yönlendireceğini artık biliyor. Standard Edition yerine, iç ağda Enterprise Edition varsa buraya Pool adresini, Director varsa Director adresini yazmalısınız.

Port: 5061 standarttır, değiştirmeyiniz.

Internal SIP domains supported by Office Communications Server in your organization: Organizasyonda kullanılan SIP domain(ler)ini yazınız. Biz uzman.com.tr seçmiştik, size de kendi adresinizi yazınız.

Internal Servers authorized to connect to this edge server:

Standard Edition sunucunun adresini aynen yazınız.

Şimdi Front-End sunucuya geçelim ve OCS konsolunu açalım.

image018

Forest’a sağ tıklayıp Properties > Global Properties’e gelelim. Bu işlem, yukarıdaki ekranı açacaktır. Ayarları yukarıda gördüğünüz gibi, yani Edge sunucunun FQDN adresi olacak şekilde giriniz. Artık Front-End sunucumuz internet’e bir paket gönderileceği zaman hangi Edge sunucuya göndereceğini biliyor.

Tekrar Edge sunucumuza dönüyoruz.

Bu arada, Front-End sunucu ile aramızdaki bağlantıyı test etsek hiç fena olmaz.

image019

image020

Komut satırını açıp, telnet frontendsunucuadı 5061 yazınız. Yukarıdaki gibi, bağlantı kurabilmelisiniz.

Edge sunucu ile ilgili gereken ayarları tamamladık. Şimdi yapmamız gereken, ISA server kurmak ve Reverse Proxy ayarlarını tamamlamak.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın