Anasayfa » MS Exchange Server 2003 Uzerinde Mail Access Monitor ile Rapor Oluşturma

Makaleyi Paylaş

Exchange Server

MS Exchange Server 2003 Uzerinde Mail Access Monitor ile Rapor Oluşturma

MS Exchange Server 2003 Üzerinde Mail Access Monitor ile Rapor Oluşturma

 

Exchange Server 2003 üzerinden gerçekleşen işlemlerin raporlanmasına bu makalemizde de devam ediyoruz.Exchange Server 2003 şirket içerisindeki tüm mail trafiği üzerinde barındırır.Kullanıcı mailboxlarının sayısı ve boyutu arttıkça sunucumuzun performasında belirli oranda düşüşler gerçekleşecektir.Mail sunucumuz üzerinde raporlar oluştururak trafiği en fazla meşgul eden yada en fazla mail alan kullanıcılarımızı bu program sayesinde raporlama imkanımız oluşacaktır.Mail Access Monitor yazılımı sadece Exchange Server sürümlerinde değil bir çok mail sunucu üzerinden de raporlar alabilmektedir.Bu sunucular aşağıda yer almaktadır.

 

·         Alt-N MDaemon

 

·         MS Exchange Server

 

·         Kerio MailServer

 

·         Merak Mail Server

 

·         SendMail

 

·         VisNetic MailServer

 

·         PostFix

 

·         QMail

 

·         CommuniGate Pro

 

·         Novell GroupWise

 

·         Exim Mail Server

 

Mail Access Monitor programını kurmak için önerilen işletim sistemi gereksinimi ve donanım özellikleri aşağıda yer almaktadır.

 

·         Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/2003;

 

·         128 RAM;

 

·         10 MB boş alan.

 

Mail Access Monitor’un çalışma prensibini Şekil-1’de görebilmektesiniz. Bir çok şirketin mail sunucusu yapılandırması da aşağıdaki gibidir. Mail sunucuyu kullanan istemciler, bu sunucu üzerinden iç networkteki yada dış networkte yer alan kişilere mailler yollamaktadır.İşte bu kısımda gerekli ayarlamalar mail sunucu üzerinde yapılandırılmış ise gerçekleşen işlemlerin logları sunucu üzerinde tutulacaktır.Mail Access Monitor yazılımı bu logları bizlerin istediği kriterlere göre hızlı bir şekilde raporlayacaktır.

 

clip_image002

 

Şema-1

 

Mail Access Monitor yazılımın sağlamış olduğu faydaları şu şekilde özetleyebiliriz.


 

·         Şirketinize ait mail sunucusunun kullanımı merkezi olarak denetleyebilirsiniz

 

·         Şirket mail sunucuz üzerinde gerçekleşebilecek kişisel amaçlar için olan kullanımları engellemenize yardımcı olacaktır.

 

·         İnternet için yapmış olduğunuz harcamaları azaltacaktır.

 

·         Aşırı derece de kolay kullanım ve hızlı bir şekilde raporların tamamlanması gerçekleşecektir.

 

·         Tüm modern mail sunucularında çalışır.

 

·         Şirketiniz mail sunucusu kullanımı için anlaşılır,detaylı ve grafiksel raporlar oluşturur.

 

·         Görev zamanlayıcısı sayesinde otomatik raporlar oluşturabilir ve mail ile yollatabilirsiniz.

 

Faydalarını saydığımızda Mail Access Monitor programını aşağıda yer alan linkten indirebilirsiniz.

 

http://www.redline-software.com/eng/download/

 

İndirmiş olduğumuz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.Resim-1’de neredeyse tüm programların kurulumlarında alışık olduğumuz sihirbaz bizleri karşılamakta.Lisans sözleşmesini kabul ediyor ve kurulum dosyalarının nerede bulundurulacağını belirleyerek devam ediyoruz.

 

clip_image004

 

Resim-1

 

Resim-2’de start menüde uygulamamızın kısayolunun oluşacağı bilgisi görülmekte. Artık kurulumumuz tamamlanmak üzere, finish butonuna basarak kurulumu tamamlayabiliriz.

 

 clip_image006

 

Resim-2

 

Mail Access Monitor programının kurulumu tamamlandığına göre start menü’de yer alan kısayolu tıklayarak program üzerinde yapmamız gereken birkaç küçük ayarı tamamlayarak rapor oluşturmaya başlayalım. Resim-3’de programın açılış ekranı görünmektedir.

 

clip_image007

 

Resim-3

 

Mail Access Monitor programının ilk açılışında birazdan bahsedeceğim ayarları yapmamız sağlayacak bir sihirbaz karşımıza çıkmakta. Bu sihirbaz diğer açılışlarda karşımıza çıkmayacaktır. Resim-4’de gördüğünüz Program configuration ekranında forward butonuna basarak sihirbazın bir sonraki adımına geçiyoruz.

 

clip_image009

 

Resim-4

 

Logların bulunduğu veri kaynağı sihirbazda varsayılan olarak görünmekte. Bu ayarı değiştirmeyeceğim, ilerleyen adımlarda sihirbazı geçtikten sonra bu log ayarının daha sonra nerden yapılacağını sizlere göstereceğim. Resim-5’de veri kaynağının alınacağı pencere görülmekte.

 

clip_image011

 

Resim-5

 

Ayarların alınacağı domainin bilgisini text box’a yazarak + tuşuna basmanız yeterli. İstenirse bu bölümde tarih formatı gibi ayarlarda yapılabilir. Resim-6

 

clip_image013

 

Resim-6

 

Rapor sitilimizin nasıl olacağını bu kısımdan belirliyoruz. Ben Resim-7’de görüleceği üzere Flat sitilini tercih ediyorum.

 

clip_image015

 

Resim-7

 

Program configuration’ı tamamlamış olduk.Finish butonuyla birlikte log dosyaların alınması işlemine başlamak isteyip istemediğimizi sormakta ben Resim-8’deki gibi yes seçeneği ile bitiriyorum.

 

clip_image017

 

Resim-8

 

Bu kısımda rapor oluşmaya biliyor, çok küçük bir ayarla oluşmasını sağlayacağız.Makalenin önceki bölümünde yer alan program configuration sihirbazı sırasında log dosyalarını başka bir şekilde alabileceğimizi söylemiştim.Bunun için F9 ‘a basarak yada Settings kısmında yer alan Settings kısayoluna tıklayarak log dizini ayarlamasını yapacağız.Resim-9

 

clip_image019

 

Resim-9

 

Settings bölümünde yer alan Import Log Files’a gelerek veri kaynağı içerisinde yer alan kısımdan ayarımızı değiştirebiliyoruz.Benim kullandığım Exchange Server 2003’ün log dosyası dizini Resim-11’de görülmekte.Bu dizin bilgilerini buraya gireceğim.

 

clip_image021

 

Resim-10

 

Sizlere daha önceki bölümde Exchange Sunucusu üzerinde yapmamız gereken birkaç ayardan bahsetmiştim. Bu ayarlar Resim-11’de görülmekte. Bu ayarlara erişmek için Exchange System Manager’dan Administrative Groups ve onun altında yer alan sunucuya sağ tuş yapıp özelliklerine gelmeniz gerekmekte. Resim-11’deki ekrana geldiyseniz loglama için “enable subject logging and display” seçmelisiniz, aşağı kısımda ise log dosyalarının saklanacağı dizinin yolu görülmekte.

 

clip_image023

 

Resim-11

 

Resim-12’de gördüğünüz üzere default bölümüne tıklayarak mevcut log dizinimizin yolunu gösteriyorum.

 

clip_image025

 

Resim-12

 

Artık log dosyalarının import edilmesi gerçekleşecektir. Resim-13’de index dosyalarının oluştuğu ve log dosyalarını import etmek isteyip istemediğimizi sormakta yes diyerek ayarlamalarımızı sonlandırmış oluyoruz.

 

clip_image027

 

Resim-13

 

Reports tabına gelerek varsayılan ayarlarda Generate Report butonuna basıyorum. Böylece Resim-14’deki gibi ekranın sağ tarafında raporun oluştuğunu görmekteyiz.

 

clip_image029

 

Resim-14

 

Belirlemiş olduğum veya istenilen kriterlere göre rapor oluşturma işlemi birkaç basit adımla yapılabilmekte.Bunun için sol tarafta yer alan Report penceresi altında yer alan combo boxa tıklayarak oluşacak raporda görünmesi istenilen kriteri belirliyorum.Bu kısımda verikaynağına,hizmetlere,protokollere,ay,hafta saat veya email adreslerine göre raporlar oluşturabiliriz.Ben Resim-15’deki gibi email adreslerini seçiyorum,daha sonra çıkan email adreslerinden mustafa.kara@proroot.com kullanıcısının yapmış olduğu hareketleri görmek istiyorum.

 

Bu raporda mustafa.kara@proroot.com mail adresinin yapmış olduğu detayları inceliyorum.Raporu kısaca şu şekilde okuyabiliriz.Kullanıcının toplam dış network trafiği,bu kişinin kimlere mail yolladığı veya kimlerden mail aldığını görebilmekteyim.

 

clip_image031

 

Resim-15

 

Resim-16’da ise Reports ayarlarımı değiştirerek haftanın günlerini seçiyorum, haftanın günlerinde Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşen mail trafiği yoğunluğumu çıkarmam sadece birkaç saniyemi almakta.

 

clip_image033

 

Resim-16

 

Mail sunucusu üzerinden rapor almak için bu makalemizde Mail Access Monitor programını inceledik. Bu yararlı program sayesinde sizlerde şirketiniz mail sunucusu kullanım trafiğinin raporunu çıkarabilir üzerinde incelemeler yaparak gereken mail sunucusu politikanızı oluşturabiliriz.

 

Kaynak:

 

http://www.redline-software.com/eng/products/mam/

 

Bir Sonraki Makalede Görüşmek üzere…

 

Ka®a

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>