Anasayfa » Microsoft System Center Opalis Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Microsoft System Center Opalis Kurulumu

071310_0857_SystemCente1


Makalemizde  çok yeni  bir ürün olan Opalis’in kurulumunu anlatacağım.
(Kurulum, tüm bileşenlerin aynı makinada kurulu olduğu bir test ortamını anlatmaktadır.)
Öncelikler:
  • Opalis kurulumu gerçekleştirebilmek için, Windows Server 2003 x86 SP2 yüklü bir sunucumuzun olması gerekiyor. 2008 Server desteği henüz yok ancak yakın zamanda çıkacağını haber aldık. (Aralık 2008 tarihli güncelleme: Opalis’in 2008 Sunucu destekli versiyonu çıktı.) Sunucunun ismini OPALIS olarak verelim.

  • Sunucunuz, domainde bulunmak zorunda değil. Workgroup’ta bırakarak da çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli noktalarda bağlantı bilgilerini manuel olarak girerek de OPALIS’in çalışmasını sağlamak mümkün. Ancak belirlediğiniz servis hesabının, OPALIS (Management Server Service ile Action Server Service) çalışan makinada localadministrators grubuna üye olması gerekmektedir.

  • Aşağıdaki adresten deneme versiyonunu indirebilirsiniz: ( http://www.microsoft.com/systemcenter/en/us/opalis.aspx )

  • İndirdiğiniz dosyayı, ( C:\Opalis) altına açalım.

  • Aynı sunucuya, SQL Server 2005 kuralım. Sadece Database ve Workstation bileşenlerinin bulunması yeterli.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıysak, kuruluma geçebiliriz.

SponsorOpalis Integration Server 6.22_6.2.2.5229 altındaki Setup. exe ile kuruluma başlıyoruz.


image001


Install Opalis Integration Server’ı seçiyoruz.


image002


Installthe Management Server’u seçiyoruz. Çıkan ekranlarda, default ayarlar ile devam ediyoruz. User Account kısmında, biraz önce belirttiğimiz özelliklerde bir servis hesabı oluşturup (LocalAdministrators grubuna üye) devam ediyoruz.

Herşey düzgün gittiyse, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız.


image003


Bir sonraki seçenek olan ConfiguretheDatastore’u seçiyoruz. Seçim sırasında, MS SQL Server – Windows Authentication seçeceğiz. Database oluşturma aşamasında, veritabanı ismi olarak OPALIS vereceğiz. İşlem bitince, bu aşamanın da yanında check işareti göreceğiz.

Bir sonraki aşamada (Import a License) ise, entegrasyonu sağlamakta kullandığımız lisansları sisteme gireceğiz.


image004Bunu yapmadan önce, C:\Opalis altında bulunan tüm ZIP uzantılı dosyaları, kendi klasörlerine olacak şekilde açın. İndirdiğiniz pakette, 180 günlük lisans dosyaları da bulunmalı. Bunu da ilgili klasöre açınız.

Import butonuna tıklayınca, Key ve License File isimli iki alan gelecek. License File kısmında, Browse’u simgeleyen butona tıklayınca, lisans dosyasını ekleyebileceğimiz bir pencere gelecek. Lisanslar, yapacağınız işlere göre size kullanım fonksiyonu getirmektedir. Biz burada, örnek olması amacıyla sadece temel Opalis fonksiyonlarını ekleyen OpalisIntegrationServer_180DAY_EVAL.lic dosyasını göstereceğiz.


image005Aynı klasörün altında, Opalis Eval Product Licenses.docx isimli bir dosya bulunmalı. Burada, lisans dosyalarını 180 günlük deneme anahtarları yer almaktadır. İlgili lisans dosyasının anahtarını buradan bulup, key kısmına ekliyoruz.


image006


image007Bu işlemi, entegrasyon sağlamak istediğiniz tüm ürünler için tekrarlayabilirsiniz. Ben diğer birkaç lisansı da (FTP, Active Directory vb..) ekleyip işlemi tamamlıyorum.


image008Böylece bu işlemi de tamamladık. Close ile çıkıyoruz.

Son adımda ise, Client bileşenini yükleyebiliriz.


image009Installthe Client butonuna tıklayın ve sonraki tüm ekranlarda Next’i tıklayarak kurulumu tamamlayın.

Bu aşamada, kurulumu kısmen tamamladığımızı söyleyebiliriz.

Bundan sonraki aşama, Opalis Integration Server SP1 yüklemek. Yükleme işlemi, standart bir Next> Next işlemi değil, bu yüzden aşağıdaki sırada yapmanız gerekiyor.

Öncelikle, yükselteceğimiz versiyon 6.2.2. olacak. Bu isimli, ilgili klasörü bulun ve içindeki installer’ı çalıştırın. (Opalis Integration Server 6.2.2 Service Pack 1_6.2.2.51310)


image010Aşağıdaki gibi, C:\OpalisSP1 altına açacağız.


image011


Açılan dosyayı, aşağıdaki gibi göreceksiniz.


image012Şimdi yapmamız gereken, C:\OpalisSP1\File Management Objects\ altındaki OpalisIntegrationServer_FoundationObjects.msi dosyasını, C:\Program Files\Opalis Software\Opalis Integration Server\Management Service\Components\Objects altına kopyalamak. Bu işlemle, eski dosyanın üzerine yeni dosyayı overwrite yapmış olacağız.


image013


Bundan sonra, Add/Remove Programs altındaki Opalis Integration Server – Foundation Objects bileşenini (Remove tıklayarak) kaldırıyoruz.


image014Şimdi, dosyayı kopyaladığımız yere gidip ( C:\Program Files\Opalis Software\Opalis Integration Server\Management Service\Components\Objects\OpalisIntegrationServer_FoundationObjects.msi ) çalıştırıyoruz. Bu işlem, Opalis in temel bileşenlerini SP1’li olarak kuracaktır. Kurulum sırasında sadece Next’e tıklayınız ve default değerleri değiştirmeyiniz.


image015


Kurulum bittikten sonra, Add/RemovePrograms’da Opalis Integration Server -Foundation Objects’i yeniden göreceğiz. Versiyon bilgisi, bize kurulumun başarılı olduğunu gösteriyor.


image016


Kurulum tamamlandı. Şimdi ilgili Integration Pack’leri sisteme ekleyebiliriz.

Start >All Programs > Opalis Software > Opalis Integration Server > Deployment Manager’a tıklıyoruz.
Çıkan ekranda, Integration Packs klasörüne sağ tıklıyoruz ve “Register IP withthe Management Server” seçiyoruz.
Çıkan ekranda, hangi entegrasyonları kullanacaksak onları tek tek seçiyoruz. .oip uzantılı dosyalar, Opalis’in Integration Pack (IP) leridir. Bunlar, SCOM’daki Management Pack mantığına benzetebiliriz. Gerekli olanları seçiyoruz (Active Directory üzerinde işlem yapacaksak, ilgili IP’si yüklü olmalıdır) ve aşağıdaki ekrana geliyoruz.


image017Next ve Finish’e tıklayarak, gerekli işlemi tamamlıyoruz. (EULA ekranları çıkabilir) İşlem bittiği zaman, Integration Packs ekranında ilgili IP’leri göreceğiz.

Not: Yandaki adreste, başka IP’ler de bulabilirsiniz. http://opalis.codeplex.com/releases  Bu adreste, örnek workflow’lar da mevcuttur.

Son adımda, Action Server kuracağız. Action Server, policy’lerindeploy edildikten sonra çalıştırıldıkları yerdir. Test amaçlı olarak, aynı sunucuyu kullanacağız.
Deployment Manager içindeki  Action Servers klasörüne sağ tıklıyoruz ve Deploy New Action Server seçiyoruz.


image018Computer kısmına, lokal bilgisayar adını (OPALIS)  yazıyoruz. Account kısmında, (lokalbilgisayar kullanacağımız ve sunucumuz domainde olmadığı için) bu makinede bulunan bir hesap veriyoruz.


image019Sonraki ekranda, yüklemek istediğimiz IP’leri seçiyoruz ve sonraki ekranda Finish ile kurulumu tamamlıyoruz.

İşlem bittiği zaman aşağıdaki ekranı alacağız.


image020Kurulum tamamlandı. Bu ilk makaleyi mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştım. Operator Console kurulumu gibi, ilk başta size yabancı gelebilecek kavramlar barındıran bir kurulumu burada anlatmadım. Bundan sonraki makalelerde anlatmayı planlıyorum. 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın