Anasayfa » Microsoft SharePoint FrameWork Yazılım Geliştirme–Giriş – NPM ve Yeoman Generator Yükleme

Makaleyi Paylaş

Microsoft SharePoint

Microsoft SharePoint FrameWork Yazılım Geliştirme–Giriş – NPM ve Yeoman Generator Yükleme

Merhaba, uzun süredir makale ve videolarımızda yazılım geliştirme ile alakalı yeni özellikleri ve gelişmeleri anlatmadığımızı fark ettim. Bu yazımız ile beraber tahminen 2 – 3 part olacak şekilde SharePoint Framework ile yazılım geliştirme adımlarını anlatıyor olacağız.

NPM Nedir ?

 

NPM nuget benzeri bir paket yöneticisidir. Fakat Node.js için kullanılan cinsidir. NuGet gibi yükleme,güncelleme ve silme işlemlerinin ( paket ) tamamı Node.js için NPM Paket yöneticisi üzerinden yapılabilir.

NPM’e https://www.npmjs.com/ sayfası üzerinden ulaşılabilir ve gene bu sayfa üzerinden en üst de bulunan paket arama kutusu ile istenilen paketlere erişilebilir. Aşağıdaki örnek resmimizde bizim ihtiyacımız olan ( yazı için ) gulp paketinin aramasını ve sonucunu görebilirsiniz.

clip_image002

Temel olarak NPM üzerinde paket yüklemlerini console üzerinden yapmak isterseniz paket isimlerinin önüne install etiketi yazmanız yeterli olacaktır.


Temel olarak aşağıdaki komutlar yardımı ile NPM paket yöneticisi kullanılabilir.

·        npm install <paketismi>

·        npm update <paketismi>

·        npm uninstall <paketismi> -g

 

YEOMAN Nedir ?

YEOMAN, Google tarafından geliştirilen ve node.js kullanan pluginleri  “yo “ komutu ile çağırabilen bir commind-line ara yüzdür. Aslında bir template generatör olan yeoman, içerdiği HTML5 BoilerPlate , Jquery ve Modernizr ile hızlı ve etkileşimli sayfa ve şablon oluşturmaya yarar.

Bizlerde SharePoint Online üzerinde geliştirme yaparken proje şablonumuzu Yeoman generatör sayesinde oluşturuyor olacağız.


NPM ve YEOMAN Generator Yükleme

NPM Yüklenmesi

 

NPM paket yöneticisine sahip olabilmeniz için Node.js yüklemeniz yeterli olacaktır. Node.js yükleme dosyalarının içinde npm de dahil olduğundan ve biz geliştirmelerimizi de bu platform üzerinde yapacağımızdan öncelikli olarak https://nodejs.org/en/download/ adresinden aşağıdaki resimdeki belirli olan sisteminize uygun yükleme dosyasını indirip standart bir kurulum yapmanız gerekmektedir.

clip_image004

Ben windows üzerinde geliştirme yaptığımdan windows sürümünü tercih ettim hali ile . Ama sizler Mac yada Linux üzerinde geliştirme yapıyorsanız bu yönde de yükleme dosyaları mevcut olduğundan onu tercih edebilirsiniz.

Yeoman Yükelemesi

 

Node.js ve npm paketleri sistemimize yüklendiğine göre atık Yeoman Generatörü sistemimize yükleyebiliriz. Yapmamız gereken aşağıdaki kod satırını command-line bir editöre yazmak. Ben uygulamalarda ve bilgisayarımda cmder kullanmaktayım. Linux komutlarını da çalıştırabildiğinden tercih sebebidir. J

Yeoman’ı yüklerken aslında iki aşamamız bulunmaktadır.

1.      Yeoman kurulumu

2.      Webapp generatör kurulumu

Yeoman Kurulumu

Yeoman kurulumu için command-line açılarak aşağıdaki kod yazılır.

npm install -g yo

Bu komut setini çalılştırdığınız da aşağıdaki bir ekran son sürat bir takım paketleri ve dosyaları indirmeye ve yüklemeye başlar.

clip_image006

Bir dakika veya daha fazla süre bekledikten sonra ( ekranda yükleme prosesis görülebilir) yükleme işlemi aşağıdaki gibi bir mesajla son bulur. Eğer bu mesajı göremedi iseniz Yeoman yüklemenizde sorun bulunmaktadır demektir. Genelde sorunsuz yükleme yapılabilmektedir.

clip_image008

WebApp Generator Kurulumu

WebApp generatör, Yeoman kurulumunun başında anlattığımımz HTML5 ve diğer Web Tasarımı için gerekli araçların yükleneceği bir pakettir. Bu paketi yüklemek içinse gene command-line üzerinde ;

npm install -g generator-webapp

komut setini çalıştırmak yeterli olacaktır.

Aşağıdaki gibi yükleme tamamlandığında comman-line sizi bilgilendirecektir.

clip_image010

Yukarıda sizlere kısaca NPM ve Yeoman yüklemelerini kısaca anlatmaya çalıştım. NPM paket yöneticisini ve Yeomanı SharePoint online proje geliştirmelerimizde kullanacağımızdan eksiksiz olarak yüklenmesi kesintisiz geliştirme yapabilmek adına önemlidir.

Bir sonraki yazımızda banka hesaplarınızı yönetebileceğiniz bir webpart’ı hep beraber yapmaya çalışacağız.

Faydalı olması dileği ile.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın