Anasayfa » Microsoft Dynamics CRM 4 Kurulumu

Share This Post

Microsoft Ürün Ailesi

Microsoft Dynamics CRM 4 Kurulumu

Daha önceki makalemizde sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik. Görüldüğü üzere biraz masraflı bir sistem oluyor aslında ama kurulumundan sonra gerçekten keyifle çalışacağınız bir malzeme oluyor. Şimdi Server 2003 üzerinde adım adım kurulumu gerçekleştirelim.

image001

 

CRM Setupımızı çalıştırıyoruz. İnstall Microsoft Dynamics CRM Serverı seçiyoruz.

image002

 

Eğer Server 2008 üzerine kurulum yapıyorsanız güncellemeleri mutlaka yapmanız gerekecek. Aksi takdirde bazı servisler konusunda problem çıkartacak. Burada kullandığımız sistem Server 2003 olmasına rağmen ben yinede güncelleme yapıyorum.

image003

 

Microsoft’un sitesinde yayımlanan 90 günlük enterprise sürümü key kodumuzu giriyoruz


image004

 

Sözleşmeyi kabul ediyoruz.

image005

 

Görüldüğü üzere bazı componentlerin bilgisayarımıza yüklenmesi gerekiyor. Bunu online olarak internet üstünden download ediyor ve yüklüyor.

image006

 

Yüklemeler tamamlandı bir sonraki adımımıza geçmeye hazırız.

image007

 

Yükleme tipimizi seçelim.

 

image008

 

SQL Server’ın hangi makinede olduğunu belirtiyoruz. Eğer daha önceden bir CRM’miz varsa Connect to an existing deployment’i seçmemiz gerek. Bunu başka bir makalede daha ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım.

image009

 

CRM üstünde görünecek organizasyon ismimizi yazıyoruz. Benim hayali Telecaster isimli şirketim var ve Display Name kısmına ismini yazdım.  Name kısmında ise, dosyaların tutulacağı klasörün ismini belirliyor. Bu yüzden Türkçe karakter kabul etmez.  Para birimimizi ve SQL üstünde kullandığımız dil setini seçiyoruz.

image010

 

Programın kurulacağı path.

 

image011

 

Bu adımda IIS üstünde hangi port üstünden tutulacağını belirleyeceğiz. Daha önce sizin IIS üzerinde oluşturduğunuz bir web sitesi var ise Bunu seçebilirsiniz. Default Web Site olarak seçerseniz dosyaları inetpub’ın içinde saklayacaktır. Ancak kendi default olarak verdiği 5555 nolu portu seçerseniz Home Directory kısmında gördüğünüz üzere kendi içinde tutacaktır web dosyalarını.

image012

 

Raporlama için SQL Report Server’ı kullanacağımız için burada Report Server’ımızın adresini giriyoruz. Default adres http://ServerAdı/ReportServer olarak geçer.

image013

 

Hangi OU’larımıza CRM’i kullandıracağımızı seçiyoruz. Ben burda domain bazında seçim yaptım. Browse’a tıklayarak seçiminizi yapınız.

image014

 

Normal şartlarda domain accountu ile yapmamız gereken kurulumu Network Service Account ile gerçekleştireceğiz. Bunun nedeni ise CRM’in kurulum esnasında bu yüzden schema konusunda hata vermesidir. 

image015

 

E-mail serverımızın hangi bilgisayarda olduğunu belirtelim.

image016

 

Bir sonraki adımımızda kontroller yapılıyor. Her şeyimiz tamam ise zaten bu şekilde bize onay veriyor. Eğer bir sorun var ise hatayı belirtiyor. Hataya çift tıkladığınızda sizi hatayı düzelmemeniz için help dosyası ile yönlendiriyor.

 

image017

 

Şu ana kadar yaptığımız ayarları görüyoruz.  İnstall butonuna basarak kuruluma başlayabiliriz.

image018

 

Microsoft Dynamics CRM 4.0 yükleniyor.

 

image019

 

Şu anda CRM’mimiz yüklenmiş durumdadır. Restart gereklidir.  Finish diyerek kurulumumuzu tamamlayalım.

image020

 

http://ServerName:5555 yazarak kurulumu yaptığımız yetkili kullanıcımız ile girişimizi yaptıktan sonra Web tabanlı olarak CRM’i kullanmaya hazırız. Outlook Entegrasyonunu bir sonraki makalemde anlatmaya çalışacağım.

Microsoft Dynamics CRM 4.0 kurulumumuzu bu şekilde gerçekleştirmiş olduk.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>