Anasayfa » Celal Şahin

Celal Şahin

 • Merhaba kusura bakmayın yanıt gecikti, bu arada cevaplarınız için teşekkürler; Erdem bey,  başlangıç ve bitiş ipleri : 192.168.4.1-192.168.5.254Vasvi bey, 2012 R2 sunucunun network ayarlarında da subnet: 255.255.254.0 şeklinde ayarlıdır. ancak hala çözüm bulamadım. DHCP 192.168.5.47 ip sinde takılı kalmış durumda. Tüm…   Devamı»

 • Merhaba Geçen açtığım konuda IP genişletme çalışması yapıldı. IP genişletme kapsamında ağ uzunluğunu 23 yaptım. 192.168.4.1-192.168.5.254 şekinde DHCP server ayarlaması yapıldı. Ancak 4 bluğunu tamamlayıp 192.168.5.47 olduktan sonra DHCP server IP dağıtmamaya başlıyor. Bağlanan cihazlar (Özellikle UNIFI merkezi wifi de…   Devamı»

  Sponsor
 • @mehmetsaityilmazMerhaba,Dediğiniz gibi Karel IPG500 local santral kullanmaktayız.  Ancak bir yıl içinde 4 anakart bozuldu. Servis bizim networkda problem olduğunu dile getirmekte. Bilemiyorum ağın cihazı yormasından dolayı olabilir mi diye düşünüyorum. Öte yandan santralin bulunduğu oda da klima da mevcut ve…   Devamı»

 • Gönderen: @muharremakgul Herkese iyi akşamlar.2 aydır çalıştığım şirketin 10 yıla aşkındır çalıştığı hosting firması yıllık yenileme ücreti olarak piyasada bu işi kaliteli ve sorunsuz yapan firmaların fiyatlandırmasına göre 6 7 kat daha fazla ücret talep ediyor. ortalama 100 gün sonra…   Devamı»

 • Merhaba,Vlan konfigrasyonuna başlayacağım. Ancak başlamadan bazı konularda size danışmak istedim.Öncelikle  HP-Aruba 2530 48 poe ile Ed-Core 2100T 24 port ana swichlerimiz var. Dört farklı lokasyonda ise 24 port ed-core, 8 port 2530 aruba, 8 port Netgear GS110TP serisi swichler vardır….   Devamı»

 • @hakanuzunerÇok teşekkürler Hakan bey, işlem başarılı oldu. Tüm hotspotlar kapatılmış oldu. Bir işlem daha çözüme kavuşmuş oldu.

 • @hakanuzunerMerhaba Hakan Bey,yardımınız için teşekkürler. Admix olarak en güncel versiyon aşağıdaki link olarak bulup kurdum. Doğru olduğuna emin değilim. Ayrıca msi uzantılı indiği için doğrudan kurulum yaptım. Aynı zamanda GPO dan da netwok bölündeki başlığı enebled yaptım. Bu işlemler doğru…   Devamı»

 • Merhaba,Domain üzerindeki windows 10 makinelerinin Hotspot özelliğini kapatma yetkisini verebilir miyiz? Group Policy den bulamadım yardımcı olabilir misiniz? Domain Control Windows Server 2012 R2 dir.

 • @SerkanAtesMerhaba,Serkan bey değerli bilgileriniz için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi sanırım test amaçlı kullandığım makinelerde güvenlik duvarı engeli vardı. Ancak onun dışında hiç bir makinede problem yaşamadım. Sorunsuz çalışmaktadır.Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önemli bir sorun daha ortadan kalkmış oldu.

 • Merhaba Subnetmask ayarlama tamamlandı. İnternet proglemi şuan görülmüyor. Ancak makineler birbirine ping atamıyor bu konuda yanlış bir konfigrasyon olabilir mi?subnetmask 255.255.254.0 olacak şekilde  192.168.4.1-192.168.5.254 aralığı verdim. Ancak 192.168.4.22 makinası 192.168.5.22 makinasına ping atmıyor sebep neden olabilir.Bu arada server e d…[Devamını oku]

 • Gönderen: CumhurAltanSelamlar @celalsahinHer zaman için Windows üzerinde  DHCP daha  uygun  olacaktır hem Firewall tarafına gereksiz  yük olmaz hem de  yönetim ve  kolaylık açısından Windows üzerinde DHCP daha mantıklı olacaktır.Teşekkürler Cumhur Bey, dediğiniz gibi katılıyorum. Yarın ilk işimiz mevcut yapıyı düzlterek…   Devamı»

 • Gönderen: Fatih VURALGönderen: Celal ŞahinGönderen: Fatih VURALMerhaba Arkadaşlar,Çalıştığım kurumda kablosuz iletişim için genelde son kullanıcıya yönelik farklı marka ve modelerin ve ssid lerin olduğu bir yapı mevcut. Bunu merkezileştirmek ve yönetebilmek için ve firma genelinde istediğimiz ssid yayınını yapabilmek tek…   Devamı»

 • Gönderen: Cengiz GürgarCelal Bey merhaba;https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-dhcp-subnet-genisletme/#login linkine bakarsanız subnet genişletme ayrıntılı olarak anlatılmış. Siz sadece genişletme işleminizi yapmak durumunda kalacaksınız.Yine aynı sayfada göreceksiniz ki var sayılan ağ geçidi değişmemiş şekildedir. Aslında dhcp scope gen…[Devamını oku]

 • Merhaba daha önce baska konu açtım ama bu kes şunu  öğrenmek istedim. Subnetmask 254 yapıp ip aralığını  genişlettigimizi var sayalım. Ağgeçidi 192.168.1.1 olsun. 192.168.1.1 ile 192.168.2.254 arasındaki  tüm  makineler 192.168.1.1 ağ geçidi üzerinden mi internete çıkacak  bu konuda bilgi verebilir…   Devamı»

 • Gönderen: Fatih VURALMerhaba Arkadaşlar,Çalıştığım kurumda kablosuz iletişim için genelde son kullanıcıya yönelik farklı marka ve modelerin ve ssid lerin olduğu bir yapı mevcut. Bunu merkezileştirmek ve yönetebilmek için ve firma genelinde istediğimiz ssid yayınını yapabilmek tek tip ve ürün arayışında…   Devamı»

 • Merhaba,Öncelikle şöyle bir problemim var. Ip aralığım yetmiyor. Network üzerinde toplamda 270 gibi actif kullanıcı var. DHCP server; server 2012 üzerinde kurulu. Makine belli bir kapasiteden sonra ip dağıtmıyor. Bunula beraber broadcast genişledim ancak bu kes diğer ip aralığında ağ…   Devamı»

 • Murat bey ve Erdoğan bey cevaplarınız için çok teşekkürler. Çok teşekkürler şuan için interneti şirket yönetiminin de aldığı kararla tümünü kısıtlamaya gittik. Daha sonra dediğiniz gibi hotspot olayı için teknik altyapı araştırması yapacağız.Farklı tecrübe ve deneyimleri olan arkadaşların bu konularda…   Devamı»

 • Merhaba,Güvenlik ve yasal mevzuat için yardımcı olursanız çok sevinirim.Şirketimizde güvenlik duvarı olarak Checkpoint kullanıyoruz. 7/24 internet kullanılmaktadır. Ancak son günlerde kullanıcılar yönünde ciddi riskler yaşamaya başladık. İlegal site girişimleri olsun, lisanssız yazılım olsun loglamalardaki raporlarda ve firewall crack uyarıları…[Devamını oku]