Anasayfa » MaestroPanel Kurulum

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

MaestroPanel Kurulum

 

 

Merhaba, bu makalemde sizlere MaestroPanel ürünü için temel kurulum adımlarını atacağım.

 

MaestroPanel ürünü  Windows Server 2008 R2 ve Windows Server 2012 sistemlerine sıfır konfigürasyon ile kurulacak şekilde tasarlanmıştır bu nedenle kurulum için sunucu üzerinde herhangi bir düzenleme zahmetine girmemize gerek yoktur.

 

Sistem Gereksinimleri

 

İşletim Sistemleri

 

     Windows Server 2008 R2


     Windows Server 2012

     Centos 5, 6 (Henüz Yayınlanmadı)

 

Donanım

 

     266 Mhz tek çekirdekli İşlemci.

     512 MB Ram

     2GB Hard Disk

 

Ön Hazırlık (Pre-Installation)

 

 

MaestroPanel kurulmasını istediğiniz tüm bileşenleri sunucu üzerine kurar ve paylaşımlı web hosting hizmetine göre en iyi şekilde yapılandırır.

İndirme (Download)

 

MaestroPanel’i http://www.maestropanel.com/download adresinden indirebilirsiniz.

 

İhtiyaç duyulabilecek diğer gerekli dosyalara http://repo.maestropanel.com/A1 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

image002

 

 

Dikkat

 

     MaestroPanel Windows Server 2008 R2 ve üzeri işletim sistemlerini destekler. Windows Server 2003 çok eski bir mimari olduğu için desteklenmez.

 

     MaestroPanel mimarisi gereği x64 bit işletim sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır x86 platformunu desteklemez.

 

     MaestroPanel tüm bileşenleri kendi kurar ve konfigürasyonlarını paylaşımlı hosting hizmeti için otomatik olarak düzenler.

 

     MaestroPanel tamamen Türk yazılım mühendisleri tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. MaestroPanel herhangi bir yabancı firmanın ürünü değildir.

 

 

Kurulum

 

 

Sunucunuza MaestroPanel.exe yi indirdikten sonra herhangi bir ayar yapmadan direkt Administrator kullanıcı hakları ile çalıştırıp kuruluma başlayabilirsiniz.

 

 

MaestroPanel.exe dosyasını çalıştırdığınızda karşınıza ilk olarak MaestroPanel’in hangi dizine kurulacağını belirleyebileceğiniz A1 ekranı gelecektir.

 

 

Varsayılan olarak olarak C:\Program Files\MaestroPanel klasörü hedef gösterilmiştir. Setup bu dizini gerektiği şekilde oluşturup güvenliğini sağlayarak kuruluma başlayacaktır. Dosya yolunun arasında boşluk olması MaestroPanel için sorun değildir.

 

 

image004

 

 

-A1-

 

Kurulum dizinini belirledikten sonra Next butonuna basıp bileşenleri seçebileceğimiz bir sonraki ekrana geçiş yapabiliriz. Ekran A2.

 

 

 

image006

 

 

-A2-

 

Bu ekranın en üstünde önceden tanımlanmış bileşen kombinasyonlarını içeren şablonlar bulunmaktadır. Kurulmasını istediğiniz bileşenleri tek tek seçebileceğiniz gibi şablonları kullanıp ideal seçimlerde yapabilirsiniz.

 

 

Şablonlar ve Açıklamaları

 

 

Full Hosting Environment (Agent + Web Management)

Hem MaestroPanel Agent hemde Web Management Servisi ile alakalı tüm bileşenleri kurar.

 

 

Standart Hosting Environment (Only Agent)

Sadece MaestroPanel Agent’ı ve paylaşımlı hosting için gerekli olan standart bileşenleri seçer.

 

 

Light Hosting Environment (Only Agent)

Sadece MaestroPanel Agent’ı ve çok temel olan ihtiyacı karşılayacak paylaşımlı hosting bileşenlerini kurar.

 

 

İstenilen bileşenler seçildikten sonra Next butonuna basıp diğer ekrana geçebilirsiniz.

 

 

 

image008

 

 

-A3-

 

Bu ekranda panel’e erişebilmeniz için gerekli olan kullanıcı adı ve parolayı belirleyebilir, MaestroPanel Agent’ın ve Web Management Servisinin çalışacağı IP adresini belirleyebilir ve varsayılan olarak web sitelerinin hangi dizine açılacağını tanımlayabilirsiniz.

 

 

Belirtilen kullanıcı adı ve parola aynı zamanda kurulacak servislerin erişimleri içinde geçerli olacaktır.


Setup, MySQL’in root kullanıcısının parolasını (Eğer seçilmişse), Microsoft SQL’in sa kullanıcısının parolasını Password alanından belirtilen parola ile aynı tanımlayacaktır.

 

 

Lisans IP Adresi MaestroPanel Agent’ın çalışacağı ve MaestroPanel Lisansının tanımlı olduğu IP adresidir.

 

Bu alan normal IP adresi olacağı gibi aynı zamanda domain ismi de olabilir.

 

 

Dikkat! Lisansın sorunsuz çalışması için, Lisans kontrol panelinden  (https://secure.maestropanel.com) lisans oluştururken buradaki IP ile aynı olmalıdır.

 

 

Örneğin: localhost veya erişilebilir herhangi bir host ismi (panel.maestropanel.net gibi).

 

 

Kurulum sihirbazının A2 ekranında MaestroPanel’in desteklediği tüm teknoloji ve yazılımlar mevcuttur.

 

 

MaestroPanel Web Management Service dediğimiz panelin merkezi yönetimini sağlayan bağımsız bir bileşende en başta olmak üzere buradan seçip kurabilmemiz mümkün.

 

Bu bileşeni aşağıdaki A4 ekranında görebilirsiniz.

 

 

 

 

image010

 

 

-A4-

 

MaestroPanel Web Management Service

 

 

MaestroPanel Agent’ları yöneten bir Maestro görevi görür. Agent’lara haber gönderebilir, Agent’lar dan bilgi isteyebilir ve tüm sistemi monitör edebilir.

 

 

Kurulumda hem MaestroPanel Agent’ı hemde MaestroPanel Web Management Servisini aynı anda seçebilirsiniz. Web Management Servisini seçmediğiniz taktirde Setup bu adımdan sonra hemen  kuruluma geçecektir.

 

 

Kuruluma Web Management Servisini seçerek devam ederseniz karşınız bir kaç adım daha çıkacaktır. Bunlar sırası ile aşağıdaki gibidir.

 

 

 

image012

 

 

-A5-

 

 

Bu ekran Web Management Servisinin hangi veritabanı motorunu kullanacağını belirler. Servis şuanda Microsoft SQL Server ve SQLite 3 veritabanı motorlarını desteklemektedir.

 

 

Bunlardan uygun olanını seçip bir sonraki ekrana geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Hangi Veritabanı Motorunu Seçmeliyim?

 

MaestroPanel olarak iki tür veritabanı tipini ekleme ihtiyacı duyduk. Bunlardan birincisi sunucu bazında bir çok isteğe cevap verebilecek ve network katmanında da çalışabilen SQL Server’lar. Diğeri de daha taşınabilir olması açısından dosya tabanlı veritabanı motorları.

 

Bu motorların kullanım tipleri ve alanları farklılık gösterse de Kontrol Panel projelerinde ihtiyaca göre her ikisi de rahatlıkla kullanılabilir.

 

Örneğin dağıtık bir yapı oluşturmak istiyorsanız ve 250 üzerinde bir domain barındırabilecek potansiyeliniz varsa kesinlikle SQL Server tipini yani Microsof SQL Server’ı seçmelisiniz.

 

MaestroPanel’i Box şeklinde çalıştırıyor ve 250 altında bir domain barındırmayı planlıyorsanız dosya bazlı veritabanı tiplerini seçmenizi öneririz yani SQLite.

 

Şuanda Desteklenen Veritabanları

 

      Microsoft SQL Server 2008 R2

      Microsoft SQL Server 20012

      SQLite 3

 

Desteklenmesi Planlanan Veritabanları

      MySQL

      SQLCE

      MS Access

      PostgreSQL

 

 

 

SQL Motorlarından SQLite’ı seçip ilerlerseniz herhangi bir parametre gerektirmediğinden Setup hemen kuruluma başlayacaktır. Bu adımdan sonra kurulumun bitmesini bekleyebilirsiniz.

 

 

Microsoft SQL Server’ı seçtiğinizde ise Setup sizden bu yazılımın çalışması için gerekli olan parametreleri takip eden adımlarda isteyecektir.

 

 

Bu adımlarda sırası ile aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

image014

 

 

-A6-

 

Use an existing SQL Server

 

 

Eğer hali hazırda kurulu olan ve çalışan bir Microsoft SQL sunucunuz var ise bu seçeneği işaretleyip mevcut SQL sunucunuzun erişim bilgilerini girerek kuruluma devam edebilirsiniz.

 

Bu sayede Setup, SQL sunucusuna erişip gerekli olan veritabanını ve kullanıcıyı oluşturarak kurulumu gerçekleştirecektir.

 

 

Burada dikkat edilmesi gereken husus, var olan SQL sunucusuna erişirken tanımlayacağız kullanıcının veritabanı açma, kullanıcı oluşturma gibi haklara sahip olması gerekliliğidir. Biz burada “sa” kullanıcısı bilgilerinin girilmesini öneririz.

 

 

 

image016

 

 

-A7-

 

 

A7 ekranındaki diğer bir kırılım ise Setup’ın yeni bir veritabanı üzerinden mi yoksa var olan bir veritabanı üzerinden mi kurulum’a devam edeceğidir.

 

 

Use existing database seçeneğini işaretlerseniz Setup yeni bir veritabanı açmak yerine sizin belirlediğiniz bir veritabanını sistemde arayıp gerekli olan tablolarını oluşturacaktır.

 

 

Create new database seçeneğini işaretlerseniz Setup direkt A8 ekranında belirtecek olduğunuz isminde yeni bir veritabanı oluşturup ardından tabloları ve gerekli verileri girecektir.

 

Dikkat! Veritabanı ismi belirlerken sistemde daha önce olmayan ve tamamen ASCII karakterlerden oluşan isimler belirlemelisiniz.

 

 

Next butonuna bastığınızda Setup veritabanına bağlanarak diğer adıma geçecektir. O nedenle bu adımda kesinlikle veritabanının çalışır durumda ve yerel sunucu tarafından erişilebilir durumda olmasına dikkat edin.

 

 

Install SQL Server and create database

 

 

A6 ekranında bu seçeneği işaretlerseniz Setup en başta yerel makineye Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition yazılımını kurup konfigürasyonunu yapacaktır. Daha sonra A8‘de belirlenen bilgilerle beraber kullanıma hazır hale getirecektir.

 

 

 

image018

 

 

-A8-

 

 

Bu ekranda MaestroPanel’in veritabanı ve bu veritabanına erişirken kullanılacak kullanıcı tanımlamalarını yapabilirsiniz. Veritabanı adı ve kullanıcı adı belirlerken Türkçe karakter ve özel karakterleri kullanmamaya dikkat edin. Parola için bu geçerli değildir.

 

 

Bu adımı tamamladıktan sonra artık seçili olan bileşenler aşağıdaki A9 ekranında görüldüğü gibi sunucu üzerine otomatik olarak kurulmaya hazır hale gelecektir.

 

 

 

image020

 

 

-A9-

 

 

 

Install butonuna basıldıktan sonra Setup “Preparing to Install” olayını çalıştırır. Öncelikle modüllerin gereksinim duyduğu Framework ve Runtime’ları eğer sunucuya daha önce kurulmamışsa bu adımda kurulur ve çeşitli sunucu değişkenlerini aktif edilir.

Örneğin MaestroPanelPath

 

 

 

image022

 

 

-A10-

 

 

Peraparing to Install sırasında Setup sunucu üzerinde aşağıdaki bileşenlerin olup olmadığını kontrol eder.

 

 

     .Net Framework 4.5 (Server 2012 kurulumunda)

     .Net Framework 4.0

     .Net Framework 3.5

     IIS 7.5 (IIS 7.5 bağımlı modül seçilmişse)

     Microsoft Visual C++ Redistributable

     Microsoft DNS (DNS Bağımlı modül seçilmişse)

     %MaestroPanelPath% isminde sunucu değişkeni (System Environment)

     Microsoft SQL Server Native Client

 

 

Eğer yukarıdaki bileşenlerden herhangi biri yok ise Setup sunucuya otomatik olarak kurar ve A11 ekranında olduğu gibi gerekirse sistemin yeniden başlatılmasını ister.

 

 

 

image024

 

 

-A11-

 

 

Burada Yes, restart the computer now seçeneğini işaretleyip Finish butonuna bastıktan sonra sunucu derhal yeniden başlatılır. Tekrar sunucuya giriş yaptığınızda Setup kaldığınız yerden kuruluma devam eder.

 

 

No, I will restart the computer later seçeneğini işaretlemeniz durumunda, sunucu hemen yeniden başlatılmaz fakat Setup’ı sunucu yeniden başlatılana kadar da çalıştırmanıza izin verilmez.

 

 

Bu adımdan sonra sunucuya ilk girişinizde Setup otomatik olarak kaldığı yerden başlar ve tüm bileşenleri sizin için kurup optimize ederek kurulumu tamamlar.

 

 

Katılımsız Kurulum (Unattended Installation)

 

MaestroPanel Setup’ın da yukarıda anlatılan adımları otomatize etmek mümkündür. İstenirse MaestroPanel.ini dosyası ve MaestroPanel.exe ye gönderilecek parametreler sayesinde komut satırı (Command Line) yardımı ile kurulum yapılması mümkündür.

 

 

 

MaestroPanel.exe Parametreleri:

 

 

/SILENT

Setup’ı sadece işlem çubuğunu (Progress Bar) görüntüleyerek otomatik olarak kurulmasını sağlar.

 

 

/VERYSILENT

Setup’ı arka planda gizleyerek hiç bir gösterge olmadan otomatik olarak kurulmasını sağlar.

 

 

/SUPPRESSMSGBOXES

Setup’da beliren mesaj kutularını otomatik olarak varsayılanı seçer.

 

 

/NORESTART

Setup kurulum sırasında yeniden başlatılma istemez.

 

 

/LOADINF=”C:\MaestroPanel.ini”

Setup parametreleri bu dosyadan okur. Default adı MaestroPanel.ini dir. Kurulum esnasında bir kopyası MaestroPanel.exe nin çalıştığı dizine yaratılır.

 

 

Örnek MaestroPanel.ini Dosyası

 

 

 

[Setup]

Dir=C:\Program Files\MaestroPanel

SetupType=custom

Components=Panel,Agent

Tasks=

PanelUsername=admin

PanelPassword=globalpassword!

LicenseHost=192.168.2.85

VhostPath=C:\vhosts

DbType=MSSQL

InstallType=NEW

DbAction=NEW

SANAME=sa

SAPASSWORD=mssqlsaPass!

DBHOST=127.0.0.1

DBNAME=mast

DBUSER=mastusr

DBPASSWORD=databaseusrPass!

 

 

Setup bazı özel parametreleri MaestroPanel.ini dosyasından okur. Bu bilgileri Setup’a tanıtmak içinde MaestroPanel.ini isminde dosyanın kurulum dizininde bulunması gerekir.

Setup bazı parametre değerlerini sadece bu dosyadan okur.

 

 

MaestroPanel.ini Parametreleri:

 

Dir:

/DIR komut satırı parametresi ile aynı işlevi görür.

 

SetupType:

/TYPE komut satırı parametresi ile aynı işlevi görür.

 

Components:

/COMPONENTS komut satırı parametresi ile aynı işlevi görür.

 

Tasks:

Şuanda etkisiz bir parametre.

 

PanelUsername:

Setup kullanıcı adı gerektiğinde bu parametreyi kullanır.

Panel’e giriş yaparken veya Sunucu eklerken kullanıcı adı bu parametredeki değerdir.

A3 ekranındaki Username alanına tekabül eder.

 

PanelPassword:

Setup parola gerektiğinde global olarak bu parametreyi kullanır.

Panel’e giriş yaparken veya Sunucu eklerken parola bu parametredeki değerdir.

Ayrıca MySQL, MSSQL ve çeşitli sunucu yazılımların parola değeri bu parametreden alınır.

A3 ekranındaki Password alanına tekabül eder.

 

LicenseHost:

MaestroPanel Agent’ın çalışacağı IP adresini belirler. Bu değer lisans’da ki Host değeri ile aynı olmalıdır. Agent bu host isminde çalışır ve sadece bu host ismine gelen istekleri kabul eder.

A3 ekranındaki License Host alanına tekabül eder.

 

VhostPath:

Domainlerin varsayılan olarak hangi dizinin altına açılacağını belirler

A3 ekranındaki Vhost Path alanına tekabül eder.

 

 

DbType:

Web Management Servisinin hangi veritabanı motorunda çalışacağını belirler. Aşağıdaki parametreleri alabilir. A5 ekranındaki seçeneklere tekabül eder.

 

     MSSQL

     SQLITE

 

InstallType:

DbType MSSQL ise dikkate alınır. A6 Ekranına tekabül eder.

Veritabanını var olan bir MSSQL sunucu üzerine mi kurulacağı yoksa MSSQL’in sıfırdan kurulup oluşturulacağını belirler.

 

Aşağıdaki parametreleri alabilir.

 

     EXISTING (Use an existing SQL server)

     NEW (Install SQL Server and create database)

 

DbAction:

DbType MSSQL ise dikkate alınır. A7 Ekranına tekabül eder. MaestroPanel veritabanının yeni mi oluşturulacağı yoksa var olan bir veritabanına mı oluşturulacağını belirler.

 

Aşağıdaki parametreleri alabilir.

 

     EXISTS (Use existing database)

     NEW (Create new database)

 

SANAME:

DbAction parametresi EXISTS ise yani mevcut bir SQL Sunucusuna bağlanılacaksa dikkate alınır. Mevcut veritabanına erişmek için gerekli olan kullanıcı adını belirler varsayılan olarak “sa” dır.

A7 ekranına tekabül eder.

 

SAPASSWORD:

DbAction parametresi EXISTS ise dikkate alınır. Mevcut veritabanına erişmek için gerekli olan parolayı belirler.

A7 ekranına tekabül eder.

 

DBHOST:

DbAction parametresi EXISTS ise dikkate alınır. Mevcut veritabanına erişmek için gerekli olan host’ı belirler.

A7 ekranına tekabül eder.

 

DBNAME:

DbType MSSQL ise dikkate alınır. Var olan veya yeni oluşturulacak MaestroPanel veritabanının ismini belirler.

A8 ekranına tekabül eder.

 

DBUSER:

DbType MSSQL ise dikkate alınır. Var olan veya yeni oluşturulacak MaestroPanel veritabanına bağlanacak kullanıcı adını belirler.

A8 ekranına tekabül eder.

 

DBPASSWORD:

DbType MSSQL ise dikkate alınır. Var olan veya yeni oluşturulacak MaestroPanel veritabanına bağlanacak kullanıcının parolasını belirler.

A8 ekranına tekabül eder.

 

 

 

/DIR=”x:\dirname”

Kurulum dizinini belirler.

 

 

/TYPE=type name

 

Bileşenlerin şablonunu belirler. Bu alan daha önceden tanımlamış component şablonlarını seçmenize yarar. Bileşenler /COMPONENTS parametresi ile belirlenecekse değer CUSTOM yapılmalıdır.

 

 

TYPE’ın alabileceği değerler aşağıdaki gibidir.

 

 

     FULL

     STANDART

     LIGHT

     CUSTOM

 

 

/COMPONENTS=”virgül ile ayırılmış isimler”

 

Bileşenlerin listesini belirlemenizi sağlar. Bu alana girilebilecek bileşen İsimleri aşağıdaki gibidir.

 

 

 

Bileşen  İsmi (Component Name)

Açıklama (Description)

PANEL

MaestroPanel Web Management Service

AGENT

MaestroPanel Agent

AGENT/WEBSERVER/IIS75

Internet Informatin Service 7.5

AGENT/WEBSERVER/IIS75/ASPNET

ASP.NET

AGENT/WEBSERVER/IIS75/CLASSICASP

Classic ASP

AGENT/WEBSERVER/IIS75/IISPHP

PHP

AGENT/WEBSERVER/IIS75/IISSUBDOMAIN

Sub Domain

AGENT/WEBSERVER/IIS75/IISDOMAINALIS

Domain Alias

AGENT/WEBSERVER/IIS75/IISHTTPTOOLS

Http Tools

AGENT/WEBSERVER/IIS75/IISSSL

SSL

AGENT/WEBSERVER/IIS75/FILEMANAGER

File Manager

AGENT/WEBSERVER/IIS75/URLREDIRECTION

Url Redirection

AGENT/MAILSERVER/MAILENABLE

MailEnable Standart Edition

AGENT/MAILSERVER/ICEWARPMAILSERVER

IceWarp Mail Server

AGENT/MAILSERVER/SMARTERMAIL

SmarterMail

AGENT/WEBMAIL/MAILENABLEWEBMAIL

MailEnable WebMail

AGENT/WEBMAIL/ROUDCUBE

Roundcube

AGENT/WEBMAIL/HORDE

Horde

AGENT/DNSSERVER/MSDNS

Microsoft DNS Server

AGENT/FTPSERVER/MSFTP

Microsoft FTP Server

AGENT/FTPSERVER/FILEZILLAFTP

FileZilla FTP Server

AGENT/SQLSERVER/MSSQL/MSSQL2008

SQL Server 2008 R2 Express Edition

AGENT/SQLSERVER/MSSQL/MSSQL2012

SQL Server 2012 Express Edition

AGENT/SQLSERVER/MYSQL5

MySQL Community Edition 5

AGENT/SQLSERVER/MYSQL5/PHPMYADMIN

phpMyAdmin MySQL Administration

AGENT/WEBSTATS/AWSTATS

Awstats

AGENT/WEBSTATS/WEBALIZER

Webalizer

AGENT/BACKUP/DROPBOX

Dropbox Web Site Backup

 

 

 

 

Örnekler:

 

 

MaestroPanel.exe /SILENT /LOADINF=”MaestroPanel.ini” /DIR=”C:\Program Files\MaestroPanel”

 

 

Bu komut satırını çalıştırdığımızda Setup /SILENT parametresi sayesinde otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Gerekli direktifleri /LOADINF komutu ile tanımlanmış olan MaestroPanel.ini dosyasından okuyup görevini yerine getirecektir.

 

 

MaestroPanel.exe /SILENT /DIR=”C:\Program Files\MaestroPanel” /TYPE=FULL

 

 

Bu komutu çalıştırdığımızda Setup /TYPE parametresindeki değere göre Componentleri otomatikman kurmaya başlayacaktır. Burada FULL değeri verildiğinden tüm bileşenler kurulmuş olacak.

 

 

MaestroPanel.exe /SILENT /DIR=”C:\Program Files\MaestroPanel” /COMPONENTS=AGENT,PANEL,AGENT/WEBSERVER/IIS75,AGENT/DNSSERVER/MSDNS

 

Bu komutu çalıştırdığımızda Setup /COMPONENTS parametresindeki virgül ile ayırılmış componentleri algılayarak sadece belirtilen bileşenleri sırası ile kurmaya başlar.

 

Setup Logları

 

Setup’lar çalıştığı sürece arka planda gerçekleştirdiği işlemlerin log’larını TEMP dizininde tutar bu dizine ulaşmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

 

cd %TEMP%

 

Setup log dosyaları Setup Log TARIH #SAYI.txt şeklindedir.

 

Setup Log 2013-05-17 #001

 

MaestroPanel Servisleri

 

Setup kurulumu tamamladıktan sonra MaestroPanel’in çalışması için Windows işletim sistemi üzerine aşağıdaki servisleri oluşturur.

 

 

Servis

Açıklama

 

MstrW3Svc

MaestroPanel Web Management Service

 

%MaestroPanelPath%\Agent\MstrSvc.exe

 

MstrSvc

MaestroPanel Agent Service

 

%MaestroPanelPath%\Web\service\MstrW3Svc.exe

 

 

Kaynaklar

 

     http://wiki.maestropanel.com

     http://blog.maestropanel.com

     http://youtube.com/maestropanel

 

Hata Bildirimi

 

     http://bugz.maestropanel.com

 

Lisans Kontrol Paneli

 

     https://secure.maestropanel.com

 

 

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>