Anasayfa » Lync Server 2010 Üzerinde Kullanıcı Ekleme ve Lync Client Özelliklerine Genel Bakış

Makaleyi Paylaş

Microsoft Ofis Ürün Ailesi

Lync Server 2010 Üzerinde Kullanıcı Ekleme ve Lync Client Özelliklerine Genel Bakış

Bildiğiniz üzere Lync 2010 kurumlar arası ve şirket iç masajlaşma platformlarında Microsoft’un piyasaya sürdüğü yeniürünüdür.Bu makalem’de Lync 2010 üzerinde kullanıcı oluşturma ve ekleme , Lync Client’ın çeşitli özelliklerini sizler ile paylaşacağım.

Önelikle Lync’e bir kullanıcı tanımlayalım ve listemize ekleyelim. Ben bu işleme aynı ortamda bulunan Exchange 2010 sunucum üzerinden bir User tanımlayarak başlıyorum.

image001

Oluşturduğum Ali BİRİNCİ kullanıcısını Active Directory üzerinden Lync 2010 OU’suna taşıtım. Bu OU’da Lync kullanıcılarım mevcut.

image002

Şimdi Lync sunucu üzerinden Lync Server 2010 Control Panele girelim ve Users ‘a ardından Enable Users’a  tıklayalım.

Sponsor

image003

Açılan ekranın sağ tarafında bulunan Add butonuna tıklayalım. Daha sonra Search kısmına ali.birinci yazalım ve Find butonuna tıklayalım. Kullanıcıyı seçtikten sonra Ok butonuna tıklayalım. Bu işlemler ile Active Directory’den oluşturduğumuz kullanıcıyı çağırmış olduk.

image004

Users:* kısmına görüldüğü üzere kullanıcımız geldi. Alt tarafta Assign users to a pool yazan kısımda sunucumuzu seçiyoruz. Son olarak’da Enable butonuna tıklayarak kullanıcımızı Aktif hale getiriyoruz.

image005

image006

Lync Server 2010 üzerinde aktif kullanıcılarımı görmek için Users tabına tekrar geliyoruz ve Find butonuna tıklıyoruz. Lync bize aktif userların listesini veriyor.

image007

Lync client kurulu olan Pc’mizde login işlemini yapalım. Lync client’a önzelikle sign-in adresimizi username bilgimizi ve password’umüzü girelim. İşlemler sonunda Sign In  butonuna tıklayarak login olalım.

 image008image009

Başarılı bir şekilde login işlemlerini gerçekleştirdik.

Şimdi aktif olan kullanıcılarımızdan 1 tanesini listemize ekleme işlemine göz atalım.

Contacts kısmında ki Find a Contact kısmına ufuk.tatlidil@ufuktatlidil.comyazıyorum. Karşıma ufuk.tatlidil kullanıcı online olduğundan status durumu geliyor. Kullanıcın üstünde mouse ile sağ klik yapıp Add Contacts List – All Contacts ‘a tıklayarak kullanıcıyı listeme ekliyorum. Bu işlemin ardından Ufuk kullanıcısına sizi listeye eklemek için bir talep var uyarısı gelmektedir. Ok ile listeme eklenmesini kabul ediyorum. İstersek Remind Me Later veya Ignore seçeneklerinide kullanabiliriz.

image010image011

Hem Ali BİRİNCİ hemde Ufuk TATLIDIL kullanıcılarının Lync’lerine hesaplar eklenmiş oldu.

image012

Listede gördüğünüz üzere Bazı kullanıcıların resimleri Lync üzerinde görünüyor. Yeni eklediğimiz kullanıcının resim bilgisi görünmemekte. Yeni kullanıcımıza’da resim ekleyelim. Bu işlem için ben iis altına kullanıcının resmini atıp , yolunu göstereceğim. Siz internete publish edip, linki verebilirsiniz.

Bu işlem için Lync Client üzerinden Tools – Options altında sol tarafta bulunan My Pictures’e tıklayalım. Show a picture from a web address kısmına linkimizi ekleyip, Connect to Picture butonuna tıklamamız ve ardından Ok butonuna tıklayarak resmimizi ekleyebiliriz.

image013

Başarılı bir şekilde resim ekledik.

image014

Bu arada kullanıcıların Status durumları’da renk olarak belirtilmiş. Sarı Away , Yeşil Available gibi..

 

Sağlıklı bir şekilde yazışarak haberleşebiliyor mu kullanıcılar kontrol edelim.

image015

Lync’in bize sunduğu güzel hizmetlerden bir taneside yazışma history kısmı.. Yani, siz bir kullanıcı ile 2 saat önce bir konu hakkında yazıştınız. 2 saat sonra aynı konu üzerinden bir şeyler daha konuşma ihtiyacı duydunuz. Bakalım nasıl yapılıyor.

Lync üzerinde Conversations bölümüne tıklıyoruz ve daha önceden konuştuğumuz konuları buradan görebiliyoruz. İstersek aynı ekranda user’ın üstünde sağ klik yaparsak konuşma geçmişini silebiliriz.

image016

Şimdiki işlemimizde ise bir dosya’yı Lync üzerinden diğer kullanıcıya göndermek. Örn: Biz ufuk.bmp dosyasını gönderelim. Bu işlem için Lync Server 2010 kurduğum zaman ekstra bir ayar yapmadığımı belirtmek isterim.

image017

image018

Lync üzerinde Desktop , Program Power Point vb. paylaşımı yapılabiliyor. Ben şimdi açık olan bir programımı Ali kullanıcısı ile paylaşacağım. Bu işlem için ilgili usera çift tıklayın , sağ altta bulunan Share tabına ve Program.. Linkine tıklayın. O an sizin bilgisayarınızda hangi programlar açık ise size listesine gösterecektir. Ben Microsoft Lync Server 2010 Control Panel’i share edeceğim.

image019image020

Şuan Ali kullanıcısı ile Microsoft Lync Server 2010 Control Panel’i share etmiş durumdayım.

image021

Birde Ali kullanıcısının ekranında nasıl görünüyor bakalım. Bu ekranda Request Control butonuna tıklayarak Ali kullanıcısı paylaşılan belge üzerinde kontrolün  kendinde olmasını isteyebilir.

 image022

 image023

Kontrolü Ali’ye verdim.

image024

Ali’de aktif olan kullanıcıların listesini görüntüledi.

image025

Lync’in birkaç özelliğini sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın